Včerejší večer se v Národním muzeu nesl v duchu naděje na lepší budoucnost. Během slavnostního vyhlášení vítězů šestého ročníku Cen SDGs totiž Asociace společenské odpovědnosti ocenila udržitelné projekty, jejich snahu o zdravější planetu i lidstvo a naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN. Partnerem cen je také Forbes Česko.
Symbolem letošního ročníku se stal Pla(s)teosautus, téměř šestimetrová socha plateosaura, který vymřel před stovkami milionů let a kterého čeští 3D tiskaři sdružení pod platformou Plastenco vytvořili z recyklovaného plastu. Model prehistorického veleještěra se stal symbolem kampaně s názvem Nevolte vyhynutí, jejímž poselstvím je jasná klimatické akce a snižování emisí oxidu uhličitého.
Ceny se letos vyhlašovaly v několika kategoriích, vítězství tedy získalo hned osm inspirativních projektů.
Diverzita, rovnost a inkluze
Prvenství v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl Úřad vlády České republiky s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí.
Vzdělání, zdraví a kvalitní život
V kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život zvítězila aplikace Nepanikař. Ta se snaží být pro mladé lidi bezpečným prostředím, ve kterém mohou vyhledat psychologickou pomoc a sdílet své problémy.
Inovace, technologie a energie
Vítězem v kategorii Inovace, technologie a energie se stalo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Jejím cílem je výroba pitné vody ze suchého pouštního vzduchu.
Rozvojová spolupráce, mír a partnerství
Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody, se umístila na první příčce v kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství.
Cirkulární ekonomika
V kategorii Cirkulární ekonomika dominoval projekt Knihobot. Ten pomáhá čtenářům vracet jejich přečtené a nechtěné knihy zpátky do oběhu.
Změna klimatu
Oblast Změna klimatu ovládlo Mewery, které se snaží vyvinout efektivní metodu a vysoce škálovatelnou produkci kultivovaného masa, a to bez zabití jediného zvířete.
Mladý lídr
Vítězi v kategorii Mladý lídr, které je Forbes garantem, se stali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Jedná se o speciální podložku pod myš, která předchází syndromu karpálních tunelů u těch, kdo tráví většinu pracovního dne u počítače. Projekt je doplněn o soubor efektivních cvičení.
Ocenění Evropské komise
Novinkou a zároveň příležitostí pro veřejnost rozhodovat o jedné z kategorií bylo letos Ocenění Evropské komise. Hlasování probíhalo od 20. do 30. září v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje a lidé si vybírali mezi pěti projekty. Ocenění si nakonec odnesl Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení v Česku pro nemocné s roztroušenou sklerózou.
„Budoucnost nemůžeme předvídat, ale můžeme se na ni připravit. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat se současnou situací, je zdvojnásobit inovace a dekarbonizaci a zároveň v lidech pěstovat lásku k míru,“ řekl během předávání Georg Kell, legenda v oblasti udržitelnosti a ESG. I on převzal svoji cenu – trofej za celoživotní přínos v udržitelnosti.
„Je čas zařadit obnovitelné zdroje energie, vybudovat cirkulární toky materiálů a zároveň se nevzdávat mezinárodní spolupráce,“ dodal.
Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Ztělesňují spolupráci a partnerství mezi nevládní organizací, státní správou a soukromým sektorem. Ceny SDGs v Česku od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti.