Kdybych dorazil se zpožděním a nedával dobrý pozor, asi bych měl problém odlišit, který ze dvou mužů přede mnou na pódiu je živý a který je jen hologram, jenž ve skutečnosti sedí o 120 kilometrů dál na východ v centrále Vodafonu v pražských Stodůlkách.

„Je to trošku schizofrenie. Moje fyzično je teď v Praze a moje holografično je v Karlových Varech, kde vás vidím, slyším a vnímám,“ usměje se viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka, který je v salonku karlovarského hotelu Thermal přítomný jen v podobě naprosto realistické projekce, zatímco šéf mobilního operátora Petr Dvořák vedle něj sedí z masa a kostí.

Jeho společnost, která je zároveň partnerem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, prostřednictvím působivého holografického hovoru ukázala v praxi první reálné využití 5G sítě v Česku.

„Jsem pyšný a zároveň rád, že se to povedlo. Připomnělo mi to scénu z Pelíšků: To muselo dát příšernou práci. A přitom je to taková blbost, co?“ směje se Dvořák. A už s vážnou tváří dodává: „Výhody technologií se většinou špatně demonstrují, často je to těžko představitelné. Ale tohle bylo naprosto názorné.“

Vodafone tak navázal na konkurenční O2, které nedávno ukázalo výhody sítě páté generace na svém testovacím provozu v Kolíně – červený operátor na úvod filmové přehlídky pokryl 5G sítí část území Karlových Varů. Sítě nové generace mají přinést zásadní zrychlení, přenosové rychlosti zhruba dvacetkrát vyšší než u sítí 4G a výrazně rychlejší odezvu, která je pro reálné využití ještě zásadnější než samotná rychlost.

„Náš holografický hovor měl náročnost kolem 200 Mbps, takže při využití 4G sítě bychom ho nemohli uskutečnit,“ připomněl Dvořák. Dnes se v průměru v českých mobilních sítích dá stahovat rychlostí kolem 50 Mbps.

Kvůli náročnosti zpracování hologramu měl demonstrovaný hovor odezvu kolem jedné vteřiny, což stále umožňovalo plynulý dialog, samotná odezva přenosové sítě je ale výrazně vyšší a pohybuje se pod hodnotou 10 ms. „Představte si, že máte drahého bagristu, který nemusí ztrácet čas a může na dálku obsluhovat několik bagrů najednou. Jemu to šetří čas a firmě peníze. Tohle všechno bude v budoucnu možné právě díky extrémně rychlé odezvě sítí páté generace,“ dodává Dvořák.

Otázkou zůstává, kdy se dočkáme spuštění i komerčního provozu. Českým operátorům stojí zatím v cestě dvě překážky, které teď dělají těžkou hlavu i Dvořákovi. Tou první je získání frekvence v pásmu 700 MHz, které bude stát dražit v aukci, jež by měla začít na začátku příštího roku.

„Není to důležitá událost jen pro nás, ale i pro celé Česko,“ vysvětluje Dvořák. „Pokud se aukce udělá špatně a bude odpovídat na špatná zadání, může se stát, že to unikátní vysílací spektrum, které musely se svým vysíláním vyklidit televize, nebude nakonec využito k tomu, k čemu bylo vyklizeno. Na tohle je potřeba si dát velký pozor, protože v sázce je kvalitní 5G síť pro Česko,“ varuje.

Druhý zádrhel je ještě komplikovanější. Současné mobilní sítě v Česku stojí převážně na technologiích čínského výrobce Huawei, který se ale ve spoustě zemí po celém světě ocitl na černé listině kvůli obavě, že je ve skutečnosti prodlouženou rukou čínských zpravodajských služeb. A v nemilosti se ocitl i v Česku.

Mobilní operátoři tak stále nevědí, jestli svoji 5G budoucnost můžou s Huaweiem spojit, nebo ne. „Huawei je dominantním dodavatelem po celé Evropě a z našeho pohledu neexistuje na trhu jednoduchá varianta, jak ho nahradit,“ přiznává Dvořák. „Pokud řekneme, že Huawei je problém, měli bychom si uvědomit, že skoro veškerá elektronika je dnes vyráběna v Číně, takže by to logicky znamenalo, že jsou problém i ostatní výrobci,“ dodává šéf Vodafonu.

Jeho společnost si proto nechala zpracovat studii rizikovosti využití technologií od Huaweie, předložila ji Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a teď čeká na reakci. Dvořák ještě nechce výsledky prozradit, od Huaweie ale ruce pryč evidentně nedává.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

„Dostali jsme se do situace, kdy je Huawei vnímán tak, že u něj je riziko 100 procent a u ostatních výrobců nula. Jenže takhle to není, svá rizika mají i ostatní dodavatelé. A na státu teď je, aby to riziko posoudil a my se mohli zařídit,“ říká.