Krypto průmysl dál těží z nedávného vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Bohatí investoři se díky tomu stávají ještě bohatšími.
Optimismus, který zavládl na trzích po zvolení Donalda Trumpa, v posledních dnech vyhnal cenu bitcoinu nad devadesát tisíc dolarů (skoro 2,2 milionu korun). Celková hodnota všech digitálních aktiv pak dokonce přesáhla 3,2 bilionu dolarů. Investoři totiž věří, že Trumpův budoucí kabinet bude k regulování kryptoměn mnohem vstřícnější než úřadující administrativa amerického prezidenta Joea Bidena.
V souvislosti s tím se dramaticky zhodnocují také majetky nejbohatších kryptoměnových magnátů. Jedenáct z nich si za letošní rok dohromady polepšilo o 38 miliard dolarů, přičemž většinu z této sumy získali po 1. září, kdy trh reagoval na rostoucí důvěru v Trumpovo konečné volební vítězství.
Z hlediska procentuálních zisků jsou největšími vítězi americké volební euforie lídři veřejně obchodovaných společností, jejichž akcie jsou vysoce korelované s bitcoinem.
Největším skokanem byl jednoznačně nadšenec do bitcoinu a šéf společnosti MicroStrategy Michael Saylor. Akcie jeho firmy, která drží největší korporátní zásobu bitcoinu na světě v hodnotě 25,6 miliardy dolarů, zpevnily od začátku roku o neuvěřitelných 464 procent.
Pro srovnání, cena bitcoinu stoupla za letošek o 110 procent. Saylorovo čisté jmění, které tvoří především právě bitcoin a jeho podíl ve společnosti, se zvýšilo o 291 procent na 8,8 miliardy dolarů.
Dalším na řadě je generální ředitel firmy Galaxy Digital Mike Novogratz, jehož čisté jmění vzrostlo o 123 procent, z 3,2 miliardy dolarů na 5,9 miliardy dolarů. Tento růst byl poháněn stopadesátiprocentním zvýšením hodnoty akcií jeho společnosti od začátku roku.
V žebříčku miliardářů výrazně poskočil také šéf online směnárny Coinbase Brian Armstrong. Hodnota jeho majetku se zvedla o osmdesát procent, z 7,6 miliardy dolarů na 13,8 miliardy dolarů, což z něj dělá druhého nejbohatšího člověka v kryptosvětě.
Většina tohoto růstu přišla v posledních dvou měsících, kdy akcie Coinbase zaznamenaly čtyřiasedmdesátiprocentní nárůst, což přineslo Armstrongovi dalších 5,7 miliardy dolarů.
Absolutním vítězem z hlediska dolarového nárůstu je ale Čchang-pcheng Čao, bývalý ředitel kryptoměnové burzy Binance, který si čerstvě odpykal čtyřměsíční trest v americkém vězení. Přiznal se totiž k porušení pravidel proti praní špinavých peněz a sankcí.
Jeho bohatství zahrnuje 33 miliard dolarů ve formě podílu v Binance, přestože už ve společnosti nezastává žádnou provozní roli. Kromě toho vlastní zásobu 94 milionů tokenů BNB, což Forbes odhalil během vyšetřování v roce 2023.
BNB je digitální aktivum vytvořené Binance, používané na jeho blockchainu a poskytující slevy v obchodování. Pokud započítáme Čaoův podíl v BNB, jeho bohatství za letošek vzrostlo z 47,3 miliardy dolarů na 63,1 miliardy.
Z hlediska procentuálního růstu nicméně Čao zůstává téměř na konci žebříčku kryptoměnových miliardářů. Cena BNB vyskočila v roce 2024 pouze o 89 procent.
Jedinými dvěma kryptoměnovými miliardáři, kteří nezaznamenali žádný růst svého majetku, jsou spoluzakladatelé společnosti Ripple Chris Larsen a Jed McCaleb.
Larsenovo čisté jmění, z něhož polovinu tvoří XRP tokeny (digitální aktivum používané na platformě XRP Ledger navržené pro levné globální platby), zůstalo během roku stabilní na úrovni přibližně 3,3 miliardy dolarů. Rovněž majetek McCaleba, jenž vlastní jednu miliardu tokenů z podobného blockchainu jménem Stellar (XLM), zůstal přibližně na stejné hodnotě, a sice 2,9 miliardy dolarů.
Cena XRP letos vzrostla o méně než jedno procento, zatímco hodnota XLM klesla o jedenáct procent.
V březnu Forbes označil jak platformu XRP Ledger, tak síť Stellar za „kryptozombie“ s miliardovými tržními kapitalizacemi. Navzdory hodnotám 38 miliard dolarů (XRP Ledger) a 3,9 miliardy dolarů (Stellar) mají obě sítě jen omezené využití a slouží převážně jako nástroje pro obchodování a spekulace.