Když Zdeněk Radil před čtyřmi lety v Šanghaji podepisoval smlouvu o prodeji skupiny Lobkowicz, kterou vybudoval ze sedmi regionálních pivovarů, byl na vrcholu své byznysové kariéry. Z něj ale následoval rychlý sešup.
Dnes je čtyřiačtyřicetiletý podnikatel ve vyhnanství, zřejmě v Gruzii, a česká policie po něm vyhlásila pátrání. Snaží se ho vyslechnout v případu, na kterém pracuje odbor hospodářské kriminality v Praze a Ostravě. Na Radila totiž míří hned několik trestních oznámení – od současných majitelů pivovarů (čínského holdingu CITIC Europe) i od těch minulých (investoři Martin Burda a Grzegorz Hóta).
„Zdeněk Radil se podle našeho názoru dopustil při řízení skupiny Lobkowicz Group porušení řady zákonů ČR. Proto na něj skupina podala několik trestních oznámení,“ potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozorčí rady CITIC Europe a jediný Čech ve vedení firmy.
Policie i Číňané nyní sbírají důkazy proti Radilovi: podle zjištění Forbesu se totiž při řízení skupiny Lobkowicz dopustil hned několika významných přešlapů a podvodů – ohýbal hospodářské výsledky, falšoval podpisy ostatních jednatelů a zakryl několik podrozvahových závazků.
Na koupi skupiny Lobkowicz se spálili Číňané i J&T banka, která měla ve společné firmě Lapasan, přes niž pivovary ovládala, roli minoritního podílníka. Vystoupila z ní v létě roku 2017 a údajně při tom odepsala 50 milionů korun.
Za Radilem zůstala řada individuálních věřitelů z českého byznysu. Nejprve si půjčil desítky milionů na to, aby si zajistil předkupní právo na převzetí pivovarů od Burdy s Hótou. Roztočil tím finanční spirálu s půjčkami a směnkami s obřími úroky – jeho celkové dluhy se vyšplhaly do stovek milionů korun.
Do insolvenčního řízení se přihlásila řada lidí, dokonce i jeho bývalá manželka. Jejich nezletilé děti se navíc musí potýkat s exekutory, jelikož na ně Radil nechal přepsat část svého majetku, včetně rodinného domu v Záběhlicích.
Pivovarská skupina Lobkowicz vznikla v roce 2007, kdy ji založil Radil spolu s Burdou a Hótou a držel v ní minoritní podíl. Postupně se do ní zařadily značky jako Rychtář, Ježek, Klášter nebo Platan. Pivovary Lobkowicz v roce 2014 vstoupily na burzu a o dva roky později je z ní noví čínští majitelé stáhli. Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven mají dnes podíl na českém trhu 4,6 procenta a podle ročního výstavu piva jim patří pátá příčka na trhu.
Celý příběh Zdeňka Radila a jeho působení v Pivovarech Lobkowicz čtěte v prosincovém vydání magazínu Forbes, které je právě v prodeji v každé dobré trafice i v našem e-shopu.