Jedním z nejzajímavějších twitterových účtů naší doby byl donedávna Twitter investora Michaela Burryho. A nejen proto, že tenhle chlapík proslul coby jeden z reálných protagonistů filmu Sázka na nejistotu, kde ho maniakálně zpodobnil herec Christian Bale.
Tím Burryho činnost zdaleka neskončila. Svérázný investor drží léta po závěrečných titulcích filmu, natočeného podle knihy Michaela Lewise Big Short, prst na frenetickém burzovním tepu.
Ačkoli se pohyboval spíše ve stínu a investoval do vody a půdy, nešetřil varováními, že to, co se děje především v oblastech pasivního investování, může celé krachnout.
Jednou už šéfovi firmy Scion Asset Management taková „sázka na nejistotu“ vyšla. V polovině nultých let předpověděl krach hypoteční bubliny, která následně přerostla ve světovou finanční krizi. V pravý čas vsadil právě proti přepáleným hypotečním instrumentům a na své sázce solidně vydělal.
Burryho twitterový účet @michaeljburry byl i díky tomu považován za relevantní analytický zdroj, byť z méně optimistického konce investorského spektra. Sám Burry, věrný svému značně vyšinutému filmovému otisku, často varoval před riziky masivního přílivu financí do indexových fondů a ETF, stejně jako do dalších forem pasivního investování.
Biografie na jeho Twitteru donedávna hlásala jména několika heavymetalových kapel – Burry je, jak vidno i ve filmu, zdatný bubeník – a volala po bojkotu Amazonu, Facebooku či Coca-Coly. V poslední době se také opíral do zdivočelého dění kolem akcií GameStopu a nijak při tom nešetřil bitcoin ani Teslu.
Zrovna s akciemi GameStopu toho měl přitom do činění více než jen komentáře (a patrně i více, než mu bylo milé). V roce 2019 totiž došel k závěru, že akcie je podhodnocena, do GameStopu investoval a trojicí dopisů ponoukl šéfy firmy, ať se koukají vzpamatovat.
Tím nevědomky inspiroval tisíce uživatelů z diskusního fóra WallStreetBets na sociální síti Reddit, kteří si oproti klasické wallstreetovské sázce na pád akcií vsadili naopak na jejich gigantický růst – a v pár týdnech vyhnali jejich hodnotu o 2500 procent.
V Burryho případě kauza vyústila až v to, že jeho aktuální tweety o GameStopu a dalších pohybech na trzích mu vysloužily návštěvu od zástupců Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států.
V té době už byl pro partu z Redditu v podstatě polobohem, který světu ukázal, jak zatočit s vlky z Wall Street a podle jehož příkladu z hypoteční krize je radno se řídit i v současné situaci.
Především kanál r/WallStreetBets sledoval twitterový účet „Dr. Burryho“ s fanatickou oddaností a luštil kryptické významy v čemkoli, co dotyčný napsal.
A nejen napsal – jedním z ultimátních zdrojů luštěných mystérií byla i poslední úvodní fotografie na Twitteru, kterou si před zrušením účtu nastavil. Zachycovala totiž část hřbetů knih v Burryho knihovně.
Nechyběly mezi nimi tituly o Warrenovi Buffettovi a jeho skupině Berkshire Hathaway, finančních derivátech nebo vietnamské válce. Byla tu také kopie Lewisovy knihy o Burryho životní trefě: The Big Short.
Co ale přitahovalo možná největší pozornost, byla kniha Financial Warnings, která pro mnohé odkazovala na všechna „finanční varování“ vypuštěná Burrym v posledních letech do světa.
K těm patřilo bití na poplach proti nafukujícím se bublinám Tesly a GameStopu, stejně jako proti bitcoinu, dogecoinu či takzvaným akciovým společnostem se zvláštním účelem (SPAC). Některá varování měla i zvláštní formu: byla psána rodným jazykem Burryho vietnamské manželky a naznačovala, že lidé mají tendenci zapomínat na minulost.
Luštění kryptických zpráv ale skončilo. Burry si svůj Twitter smazal a od té chvíle je od něj ticho po pěšině. Je to ticho před bouří?