Tak jednoduché to zase není. Stoprocentně čistá energie dostupná všem je sice o krok blíž, ale než budeme běžně mít fúzní reaktory, je potřeba překonat těchto pět překážek.
Zážeh. Slovo s potenciálem čtyřiceti bilionů dolarů, na které svět čeká desetiletí. A kalifornským vědcům z Lawrence Livermore National Laboratory se to podařilo. Na konci prosince oznámili, že při jaderné fúzi došlo k zážehu, tedy vzniklo více energie, než bylo potřeba k provozu výkonných laserů, které reakci spustily.
V reaktoru namířili víc než dva megajouly laserového světla na malou pozlacenou kapsli, což vedlo k produkci o něco více než tří megajoulů energie – to odpovídá zhruba třem tyčinkám dynamitu.
A lidstvo je o kus blíž naplnění naděje, že bude jednou moct využívat zcela čistou energii, která na rozdíl od jaderného štěpení neprodukuje radioaktivní odpad a ani žádné emise.
Než ale budou fúzní reaktory běžně dostupné – a agentura Bloomberg sebevědomě odhaduje, že až se tak jednou stane, půjde o byznys s valuací astronomických čtyřiceti bilionů amerických dolarů –, je nezbytné vyřešit několik problémů.
1. Fúzi odolné materiály
Plamza, ve které probíhá fúzní reakce, může být žhavější než Slunce. Silné magnetické pole nebo setrvačnost sice mohou plazmu udržet na uzdě a oddělit ji od stěn a součástí tokamaku, přesto budou fúzní reaktory vyžadovat materiály, které zvládnou extrémní teplo a bombardování neutrony uvolněnými při přeměně izotopů vodíku na helium.