Český deeptech fond Tensor Ventures, jehož prostřednictvím zhodnocuje své prostředky i několik tuzemských miliardářů, nadále šlape do kvantových technologií. Po investicích do projektů QC82 a Quantagonia posílá milion dolarů do společnosti BEIT.
Americká firma, kterou magazín EU-Startups označil za jeden z deseti nejnadějnějších evropských deeptech startupů, poskytuje software pro kvantové počítače. Její algoritmy, vyvíjené v Polsku a Kanadě, testuje například s firmami, jako je IBM nebo Honeywell.
Na svůj další rozvoj získala v rámci aktuálního investičního kola celkem tři miliony dolarů, přičemž jedna třetina pochází právě od Tensor Ventures.
„Když jsme viděli, co dělají, kolik má firma patentovaných technologií, jaké už teď má výsledky, jak fantasticky je poskládaný tým a kdo tým vede, vůbec jsme neváhali,“ komentuje investici Martin Drdúl, spoluzakladatel a partner Tensor Ventures.
„Dostat se k opravdu zajímavým světovým firmám, jako je BEIT, je neskutečně těžké. Dokážu si představit, že nastoupit do oboru později to bude ještě složitější a samozřejmě také mnohem dražší,“ dodává na adresu firmy, která patří mezi nejlepší světové společnosti v počtu patentů na zaměstnance.
Kvantové počítače jsou nyní citlivými, velkými a nespolehlivými zařízeními v laboratořích. V budoucnu ale mohou být prospěšné při objevování nových léků, materiálů, pomohou v úsporách energií nebo snížení emisí.
Tohle si trio technologických entuziastů z Tensor Ventures velmi dobře uvědomuje. Ostatně i proto v roce 2017 vsadili na investování do startupů, které svým zaměřením předbíhají dobu a tedy vyžadují mnohem více flexibility a času na růst.
„Obvykle už po prvním rozhovoru s investorem víte, jestli s těmito lidmi chcete pracovat dalších několik let, a my jsme to věděli už po prvním setkání s Tensor Ventures. Odvedli skvělou práci, pokud jde o technickou due diligence. V Tensor Ventures jsou také velmi vstřícní, mají širokou síť kontaktů a jsou zapálení pro obor,“ říká Paulina Mazurek, spoluzakladatelka a šéfka týmu v BEIT.
To potvrzují i slova Martina Drdúla v obsáhlém rozhovoru pro Forbes. „Technologie nás neuvěřitelně baví. Čím víc deeptech, tím lepší,“ hlásil před rokem nadšeně spoluzakladatel fondu, který dosud proinvestoval stovky milionů korun.
Peníze své i investorů, kteří jim důvěřují, vložili mimo jiné do brněnského startupu Tatum, který firmám i jednotlivcům po celém světě umožňuje tvorbu blockchainových aplikací a jehož hodnota čítá miliardy korun.
V oblasti vývoje softwarů pro kvantové počítače podpořili letos milionem eur německou společnost Quantagonie a už dříve milionem dolarů americký startup QC82.