Poslední záchvěvy babího léta i první dny upršeného podzimu mají jedno společné. Nejlépe je člověk stráví na roadtripu za výjimečnými vinaři a nejhezčími vinicemi na Moravě. Protože jak praví klasik, víno je poezií pro chuťové buňky a balzámem pro duši.

Remízky, úhory, louky, rovnoběžné linky vinohradů, vápencové skály a vodní hladina, na které vítr rozehrává jemně rozčeřenou symfonii. Jestli je jedna destinace, kterou každý rok zadávám do navigace s prvním barevným stromem, s prvním odfouknutým listem, s prvním záchvěvem podzimu, je to Pálava.

Můžete být zhýčkaní pravým i levým břehem Bordeaux, jezdit na to nejlepší Barolo do Piemontu a samořiditelným taxíkem mít objeté Napa Valley, a stejně bude mít Jižní Morava svoje kouzlo.

A kam vyrazit? Tohle je našich pět tipů, které destinace spojené s vínem letos nesmíte minout.

Vinařství Thaya

Už Římané na těch slunečných svazích založili první vinohrady a řece, která okolo protéká, dali jméno Keltové. Dyje, rakousky Thaya a indoevropsky Dheu, nebo tekoucí. Právě slunce, voda a vítr dělají tady u Znojma, přímo na hranici přírodního parku Podyjí, unikátní mikroklima. A to dává místním vínům kořenitou chuť a plnost.

Teplé prosluněné dny tu střídají chladné noci na vinicích a hrozny tu sice rostou a zrají pomaleji, ale o to intenzivnější mají aroma. V rodinném vinařství Thaya tuhle chuť a vůni a jedinečný terroir zachycený v každé bobuli vína nechávají dozrát v dubových sudech dovezených z Francie a Rakouska, pro každou odrůdu a druh mají jinou velikost, typ pálení i jinou dobu sušení dřeva.

V Thaye říkají, že víno tu vychovávají jako dítě. Neformují ho striktně a přísně, ale vedou ho za ruku, aby dozrálo k dokonalosti. Jak se jim to daří, můžete posoudit sami přímo v jejich vinařství, které kromě hal připomínajících vlny řeky Dyje i okolní kopce, otevřelo i elegantní restauraci s terasou a hotel s apartmány.

Na malý útěk z velkoměsta je to ideální místo, tady se shon světa zastavil, voní to tu po chardonnay, ubytování potěší vkusným designem, výhledy do krajiny a povlečením křupavým jako v těch nejlepších pětihvězdách ve světě.

A navíc tu vědí, kam směřuje budoucnost – náš elektrický Taycan 4 S jsme dobili přímo na parkovišti před vinařstvím, takže ráno jsme na cestu mohli vyrazit s víc než 400kilometrovým dojezdem.

Gurdau

Čistý minerální riesling je vlajkovou odrůdou vinařství z Kurdějova, malé dědiny na úpatí Žďánických vrchů, která vyniká vysoce svažitými tratěmi s pískovci překrytými vápenitou spraší. A všechno je to pro skvělé víno důležité – ale popravdě, nejenom to dělá tahle vína a toto místo nezapomenutelným.

Otevřený svah s terasami a výhledy, které jako by do něj vetkla ruka precizního sochaře, nebo možná chirurga? Panorama kostela, zvonění zvonu, cinkot skleniček, místní svahy a remízky, to všechno inspirovalo architekta Aleše Fialu, když ladnou budovu vinařství Gurdau projektoval.

Z dřevem obložených teras je vidět až na Pálavu, v údolí pod kopečky stojí a do okolí vyzvání staletý kostel, všude kolem réva ve zvlněné krajině pahorků a kopečků. Ta réva tu přitom má tradici už od hlubokého středověku, tehdy se jedna viniční trať tady směňovala klidně za celou vesnici v jiném šlechtickém panství. Víno z téhle oblasti si mohla dovolit jen nejvyšší šlechta, pak honorace první republiky, pak ale přišla válka… po ní desítky let šedivé totality… a trvalo to až do roku 2015, kdy místní hrozny zasazené zakladateli nového vinařství dali panenskou úrodu.

Od té doby sbírají vína z Gurdau mezinárodní ocenění, najdete je v nejlepších českých restauracích, ale i třeba i v nejlepším švýcarském hotelu Bellevue Hotel Gstaad. Fantastický je třeba Riesling Stará hora 2021. Ale ne, nikde lahev nebo dvě neshánějte. Protože nepřijet přímo do Kurdějova a nedat si tohle víno uprostřed místa, které ho stvořilo, by byl největší hřích podzimu. Vždyť kromě vína na vás v Gurdau čekají dva špičkově a krásně vybavené apartmány s výhledem za milion – dolarů.

Užít si ho můžete jen tak, anebo doražte na některou ze speciálních degustací, třeba na plánovaný večer s archivem pinot blanc a veltliner, který vás vezme na průřez archivem vinařství od roku 2016 do roku 2021. Tedy skoro do nebe.

Tip Forbesu: Nadechnout se, zpomalit, načerpat energii. Jeden prodloužený víkend na jižní Moravě dokáže člověku vlít novou krev do žil. Řešení je to skoro tak efektivní, jako speciálně navržená rekuperace od Porsche, díky které dokáže Taycan využít až 90 procent brzdné energie. Když šlápnete na brzdu, tak se rekuperace aktivuje jako první, zpomalí auto a uvolněnou energii si uloží do baterie a prodlouží tak dojezd auta. Mechanická brzda se připojí až v okamžiku, kdy je nutné brzdit intenzivně brzdit. Při svižné sportovní jízdě tak ujedete až třetinu vzdálenosti výhradně na elektřinu získanou rekuperací.

Lahofer

Znojemský Lahofer není žádné niche rodinné vinařství s romantickým příběhem nejmíň páté generace brodící se mezi řádky vinohradu za každého počasí, i tak si ale zaslouží bod na vašem jihomoravském itineráři. Protože jejich sídlo na vinici U Hájku je jako zjevení, které chcete vidět na vlastní oči. Dvě prosklené výrobní haly, střešní amfiteátr a vinárna, místo jako stvořené na podvečery babího léta a pozorování západu slunce mezi listy vinné révy.

Porsche Taycan
info Porsche Taycan
Porsche Taycan

Kdyby vás ten pohled uhranul, můžete jezdit častěji – za pár tisíc se můžete přidat do programu Mějte svoji hlavu, adoptovat si vlastní vinný keř, s láskou se o něj v průběhu roku starat, stát se patronem kousku vinohradu, přijet na řez révy na jaře, na okopávku a zelené práce v létě a pak na podzim na sběr a lisování hroznů. Zimní degustace mladých vín pak bude už za odměnu.

Pálava
info Pálava
Pálava

Pálava

Jestli je v Česku jedna ultimátní adresa na romantický víkend strávený mezi vinohrady, je to Pálava. Mikulovský zámek v pozadí, Hejlíkova gastromapa v mobilu, pokud ještě nemáte své oblíbence v okolí (zkuste třeba večeři u Šílové kousek pod zámkem), nad tím vším bdí Svatý kopeček. Před sklizní vzduch pravidelně rozčísne salva jako z děla, která rozežene špačky z vinic, aby se úroda dočkala lahví, a na obzoru to všechno dokreslují Pavlovské vrchy.

Jedinečný terroir si můžete vychutnat třeba ve vínech Jaromíra Galy, a když se domluvíte dopředu, tak rovnou i při návštěvě jeho vinařství mezi vinicemi a loukami. Výrobu vína Gala přestěhoval do krásné dřevěné stodoly pod Stolovou horou blíž k vinohradům a pořádá tam pravidelné degustace i se špičkovým gastro doprovodem.

Obelisk

Tady na okraji Valtic postavil břeclavský průmyslník František Fabičovic svatostánek k uctívání vína. Budova vinařstí Obelisk je vzdušnou a zároveň velkolepou moderní variací na antický chrám, kde strop zdobí dřevěná intarze české umelkyně s ghanskými kořeny Natalie Perkof a zažijete tu intimní večery u vína i opulentní galadegustace.

„Víno je jako život. Krásné, vášnivé, smyslné, ale někdy i trpké a nelítostné. Provádí nás jeho úskalími, je němým svědkem všech důležitých událostí v něm. Obsáhne všechny lidské smysly a touhy. Je poesií pro chuťové buňky a balzámem pro duši. Pro neopakovatelnou cestu života,“ říká majitel Fabičovic.

Ten průzračně prosklený dům obložený cortenem rezavým jak podzimní listí vinné révy skrývá tajemství – v kopci pod ním jsou nenápadně skryté vnitřnosti výroby, kde vzývají (jak tomu sami říkají) vinařskou postmodernu. Používají tradiční staré postupy, ale za asistence moderních technologií. Hrozny pěstuje Obelisk nejdál tři kilometry od budovy vinařství a všechny sbírají výhradně ručně.

Tip Forbesu: Na cestu mezi vinohrady se vám bude hodit jízdní režim Gravel mode, který nabízí modely Taycanu Cross Turismo. Gravem mode optimalizuje jízdu v lehkém terénu, třeba při jízdě po šotolině nebo v blátě. Dá vám tak ještě víc svobody na cestě, ať už vyrazíte kamkoliv. Ve sportovním Taycanu 4S zase oceníte dokonalou aerodynamiku, která ve správném petrolheadovi, tedy pardon, electroheadovi probudí skoro tak poetické nadšení, jako víno v majiteli Obelisku.

Porsche Taycan
info Porsche Taycan
Porsche Taycan

Porsche Taycan totiž při dynamické jízdě využívá adaptivní zadní spoiler, který se podle toho, jak rychle jedete, sám nastaví do jedné ze tří poloh: Od té první (elegantní elektromobil) po tu druhou (sexy sporťák) až do té třetí, na kterou Taycan přepíná okolo rychlosti 200 km/h, říkejme jí třeba Porsche Performance. Vysunutý spoiler pak zajišťuje maximální jízdní stabilitu a nejvyšší dynamiku.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Každý měsíc vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli elektrickým Taycanem. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.