Zařekl se, že změní svět. A celkem se mu to daří. Minimálně v oblasti dopravy. Jeho vesmírná společnost SpaceX zahájila lety do vesmíru, nedávno představil novou dostupnější Teslu Model 3, kterou si jen za první den objednalo na 300 tisíc lidí. Ale rakety a auta čtyřiačtyřicetiletému Elonu Muskovi nestačí, proto se už tři roky intenzivně věnuje vývoji superrychlého vlaku – hyperloopu, který má spojit americká města Los Angeles a San Francisco.
Musk je rovněž spoluzakladatelem internetového bankovního systému PayPal, má pět dětí a číslo 94 v žebříčku Forbesu světových miliardářů s majetkem v hodnotě 10,7 miliardy dolarů.
Ale to není všechno, připomíná server Highsnobiety. Tady je dalších osm věcí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.
Začínal s počítačovými hrami
V deseti četl pět hodin denně a doma vyráběl výbušniny a ohňostroje. „Je pozoruhodné, co všechno může explodovat,“ říkal. „Mám celkem štěstí, že mám všechny prsty.“ V té době taky sestrojil první počítač a ve 12 letech se stal ajťákem. Výsledek? Blastar – počítačová hra, která je kombinací her Space Invaders a Asteroid a kde je cílem zničit mimozemšťany nesoucí smrtící vodíkové bomby. Hru Musk nakonec prodal počítačovému magazínu PC and Office Technology za 500 dolarů. Celkem dost na dítě, co myslíte?
Jeho první společnost se jmenovala Zip2
Jen co začal Musk chodit na Stanfordovu univerzitu, aby si dodělal doktorát, vzdal se kariéry v IT firmě a místo toho založil firmu Zip2 na online mapy. Tu v roce 1999 koupila firma Compaq za víc než sedm miliard korun a Musk se díky financím mohl vrhnout do zakládání PayPalu.
Čtěte také: Mám mentalitu samuraje, hlásá Musk v nové knize. Tohle je malá ochutnávka
Vlastnil studentský bar
Na základní škole byl Musk nejmladší a nejmenší z celé třídy a dost si kvůli tomu vytrpěl. Když se v roce 1989 z Jihoafrické republiky přestěhoval do Kanady, nejdřív chodil na Queen’s University v Ontariu a pak přešel na Pensylvánskou univerzitu. Tady začal studovat ekonomiku a fyziku, a aby si vydělal na nájem, začal společně s kamarádem provozovat v desetipokojové vile klub, který během jednoho večera navštívilo až 500 lidí. Dvojice od nich vybírala pětidolarové vstupné. „Díky těmto prostředkům jsme během jedné noci vydělali na měsíční nájem,“ vzpomíná Musk na divoká školní léta.
Byl předobrazem Iron Mana
Když režisér Jon Favreau začal pracovat na svém prvním Iron Manovi, neměl ponětí, jak postavu geniálního miliardáře Tonyho Starka ztvárnit tak, aby vypadala realisticky. Tehdy mu herec Robert Downey Jr. řekl: Musíme si sednout s Muskem. „A měl pravdu,“ vzpomíná Favreau. „Elon je vzorem nadšení, humoru a zvědavosti. Renesanční člověk v éře, která ho potřebuje.“ V druhém dílu Iron Mana hrál Musk v krátké scéně sám sebe.
Vlastní auto Wet Nellie z filmu Jamese Bonda
„Jako malý jsem miloval filmy Jamese Bonda. Nejlepší byl díl Špion, který mě miloval, kde Roger Moore najede Lotusem Esprit na molo, zmáčkne tlačítko a auťák se promění v ponorku,“ řekl Musk, když za skoro milion dolarů vydražil tento unikátní kousek. „Byl jsem zklamaný, když jsem zjistil, že to sporťák ve skutečnosti neumí. Ale s Teslou to chci napravit,“ zažertoval technologický vizionář.
Čtěte také: Musk představuje třetí Teslu. Pomalejší, menší, ale levnou
Jeho matka je úspěšná modelka
May Musk začala s modelingem, když jí bylo 15 let, a nepolevila ani v době, kdy se z jejího syna stal miliardář. Objevila se třeba v kampani aerolinky Virgin America nebo ve videoklipu Beyoncé s názvem Haunted. Nejvíce se ale proslavila jako „těhotná“ na titulní straně New York Magazine v póze připomínající ikonickou fotografii Demi Moore od Annie Leibovitz pro Vanity Fair.
Žil z jednoho dolaru na den
Přesně tohle si Musk zakusil jako teenager a usmyslel si, že to zvládne i teď jako miliardář. „Řekl jsem si: OK, dokážu žít pouze z jednoho dolaru na den. Tedy minimálně co se týče stravování,“ popsal Musk svůj experiment. Dnes tolik šetřit nemusí, jeho jmění přesahuje 10 miliard a dobral se k němu hlavně díky odhodlání. Musk totiž pracuje 80 až 100 hodin týdně a kolegům podnikatelům radí: „Makejte jako šílení.“
Nakonec stejně všechno rozdá
Ne, zase tak horké to není. Musk plánuje rozdat jen polovinu svého majetku, stejně jako to před ním udělali už miliardáři Bill Gates a Warren Buffett. K tomu bohulibému skutku se Musk zavázal před čtyřmi lety s tím, že tak musí učinit do své smrti.