Dva roky stará společnost Firefish, specializující se na kolateralizované půjčky kryté bitcoinem, uzavřela seedové investiční kolo. V jeho rámci do startupu vstoupil provozovatel vůbec nejstaršího světového bitcoinového mining poolu.
Firefish v tomto investičním kole získal více než 1,8 milionu dolarů, tedy asi 42 milionů korun. V rámci seedového kola do lendingového bitcoinového startupu vstoupila pražská společnost Braiins, provozovatel legendárního bitcoinového mining poolu, který od svých počátků v roce 2010 vytěžil přes jeden milion a tři sta tisíc bitcoinů.
Braiins jsou ale dnes také předním světovým dodavatelem softwaru pro přístroje na bitcoinovou těžbu (zařízení ASIC) a vyvíjejí vlastní podpůrný hardware pro bitcoinovou těžbu.
„Vstupem do Firefishe získáváme patnáctiprocentní podíl ve společnosti,“ vysvětluje pro Forbes marketingový ředitel Braiins Kristian Csepcsar. Podíl v rámci seedového kola navýšil také původní investor, tedy česká investiční skupina Miton.
„Partnerství s Braiins nám dává obrovský smysl. Je to legendární značka na bitcoinovém trhu a hlavně mezi námi jsou obrovské synergie,“ komentuje krok zakladatel Firefish Martin Matejka. „Klíčová pro nás nebyla pouze velikost investice. Hlavní přínos pro nás je, že Braiins chtějí naše služby zakomponovat do svého ekosystému. A plánují je nabízet tisícům svých klientů z řad bitcoinových těžařů,“ dodává.
Matejka založil Firefish před dvěma lety spolu s Igorem Neumannem. Samotnou službu v pilotním zkušebním provozu firma oznámila v polovině loňského roku, ostrou verzi pak spustila na konci letošního dubna.
Služba, kterou Firefish poskytuje, si v kryptoměnové komunitě získává rychle na popularitě. K dnešnímu dni již firma registruje tisíce uživatelů, kteří si půjčili téměř dvě stě milionů korun a jako zástavu poskytli bitcoin v hodnotě téměř 550 milionů. Zatím se přitom společnost orientovala primárně na český a slovenský trh, dnes se ale poohlíží po možnostech další zahraniční expanze.
Ve zkratce aplikace umožňuje půjčit si české koruny, dolary nebo eura a využít přitom bitcoin jako zástavu. Služba se liší od tradičních kryptoměnových lendingových protokolů známých ze světa decentralizovaných financí tím, že funguje přímo nad Bitcoinem.
Toho je dosaženo pomocí protokolu Firefish, který používá některé vlastnosti bitcoinového blockchainu. Konkrétně se jedná o neměnitelné stavy a multisig adresy, tedy adresy, které vyžadují více podpisů k uskutečnění transakce. Ty v případě Firefishe pracují s podpisy tří účastníků, první je dlužník a další dva hlídají, že byla dlužníkovi poslána hotovost a že byla půjčka splacena.
Se stoupající hodnotou bitcoinu získávají bitcoinové půjčky rychle na popularitě, umožňují totiž využít půjčku zajištěnou bitcoiny tehdy, když byste jinak museli bitcoiny prodat.
Jedna z nevýhod prodeje bitcoinů spočívá v tom, že při něm obyčejně vzniká daňová událost. Další může být, alespoň v probíhajícím býčím trhu, frustrace z ušlého zhodnocení prodaných bitcoinů. V takovém případě jde vlastně o alternativní způsob sázky na růst hodnoty bitcoinu.
To je právě i případ uvedených Braiins a jejich klientů, kteří většinou drží větší množství bitcoinu, ale potřebují hotovost na financování svých provozních nákladů.
„V Braiins používáme bitcoin jako kolaterál již roky – proč bychom ho prodávali? Z této strategie jsme financovali naše fungování i novou divizi Braiins Hardware v řádu desítek milionů korun,“ komentuje ředitel firmy Eli Nagar. „Proto byla naše investice do Firefish jednoduchým rozhodnutím,“ dodává.
Služba umožňuje v rámci produktu Firefish Invest také opačný scénář, tedy půjčovat měnu se státem vynuceným oběhem a získávat za to nadstandardní úročení – aktuálně deset až dvanáct procent. „Oproti jiným projektům u nás mají díky této záruce investoři bezkonkurenční míru zabezpečení svých peněz.
Pokud vám přestane platit dlužník na nějaké jiné platformě, moc toho nadělat nemůžete. Buď se modlíte, aby zase splátky začal posílat, nebo doufáte, že má provozovatel projektu hodně dobré vymahačské oddělení. U nás to je jednoduché. My v případě, že dlužník úvěr nesplatí, prodáme bitcoin v zástavě a peníze vám prostě pošleme zpátky,“ dodává k tomu Matejka.
Firma také nedávno spustila službu pro velké investory a instituce, kteří si nechtějí úvěry po jednom vybírat na jejich tržišti. Těm nově nabízí možnost investovat rovnou do celých balíků úvěrů zabezpečených bitcoinem.