Policejní vyjednavač Karel Pošíval, armádní psycholožka Helena Sováková a Adam Dolník, muž, který ve všech koutech světa vyjednává o životy rukojmích s piráty, teroristy a zločinci. Spojili síly a dali dohromady elitní vyjednavačský výcvik, který je čím dál oblíbenější mezi českými byznysmeny. A tak jsme ho taky vyzkoušeli.

Prásknutí dveří. „Kurváááá,“ ozve se za nimi. Takhle běžně nevypadá začátek kurzu, na kterém se sejdou developer, investor, právníci a profesionální mediátorka, vysoce postavení manažeři a jedna novinářka. Ale tohle není typický kurz. Tohle je trénink vyjednavačských a komunikačních dovedností, ten nejintenzivnější na českém trhu, a lidé, kteří ho dali dohromady, vědí, co dělají. I když mají občas neortodoxní metody.

Termín: Jeden říjnový prodloužený víkend. Dějiště: Čtyřhvězdičkový hotel Central Park u lázeňské kolonády v Poděbradech. Luxusní hotel s tím nejmilejším personálem na světě, který ani nemrkne okem, když se z nejvyššího patra budovy občas ozývá agresivní, hysterický a plačtivý křik. Personál, jehož jména si zapamatujete, protože to bude váš první úkol. Jeden z několika ten víkend.

Scénář: Dostat vás pod tlak. Vytrhnout z konceptu. A zároveň, jak obrazně říká vyjednavač Adam Dolník, naučit stát na ledě a dobře bruslit na jedné noze, abyste měli základy a mohli postupně hrát hokejovou extraligu.

Kdo je Adam Dolník? Globálně uznávaný odborník na terorismus a muž, který s únosci, rebely, piráty, zločinci a teroristy vyjednává o výkupném, životech rukojmích a jejich cestě na svobodu. A taky jeden z lektorů a organizátorů třídenního kurzu vyjednávání, kde se nejdřív ze všeho musíte naučit naslouchat, tedy v jeho hantýrce „bruslit“.

Jemu i celému týmu jde o to, předat vám elitní vyjednavačské dovednosti, které využijete i při běžných životních situacích. V byznysu nebo ve vztazích.

Mezinárodní vyjednavač Adam Dolník
info Adam Dolník
Adam Dolník, odborník na terorismus a vyjednavač se zkušenostmi ze světa, Foto: Michael Tomeš

Dolník působil dlouho ve Spojených státech, v Austrálii, Singapuru, Velké Británii a Německu. Potkával se s pákistánským i afghánským Tálibánem, v Ugandě v terénu studoval třeba Armádu božího odporu. Několik let zastával pozici hlavního experta na vyjednávání únosů u Protiteroristického centra OSN v New Yorku, cvičí bezpečnostní složky a spolupracuje na výcviku vyjednávačů s americkou FBI nebo britským Scotland Yardem.

Posledních osm let pracuje pro soukromou společnost, která se zabývá vyjednáváním a záchranou rukojmích unesených v konfliktních oblastech. „Mám pořád sbalenou tašku a čekám na zavolání, kdyby byl potřeba vyjednavač,“ vysvětluje. Když je v Česku, věnuje se ale i projektu Vyjednáváme.cz, který kurz v poděbradském hotelu pořádá.

„Vyjednávání je jen z dvaceti procent o mluvení, zbytek je naslouchání,“ prozrazuje hned na začátek Dolník. A abyste mu to uvěřili, rovnou si to vyzkoušíte. Prásknou dveře a za nimi se začne ozývat proud hlasitých vulgarit a rozrušeného pláče. Scénář je pokaždé trochu jiný, váš úkol stejný – přesvědčit člověka, který se zmítaný emocemi skrývá na druhé straně dveří, aby je otevřel a vyšel ven.

Teoreticky jednoduché zadání, že? Realita vám ale ukáže, že naprostá většina z nás neumí naslouchat tak dobře, jak si myslí, a že všichni se v komunikaci dopouštíme hříchů, které nám vyjednávací pozici ztěžují.

Forbes Digital Premium