Policejní vyjednavač Karel Pošíval, armádní psycholožka Helena Sováková a Adam Dolník, muž, který ve všech koutech světa vyjednává o životy rukojmích s piráty, teroristy a zločinci. Spojili síly a dali dohromady elitní vyjednavačský výcvik, který je čím dál oblíbenější mezi českými byznysmeny. A tak jsme ho taky vyzkoušeli.

Prásknutí dveří. „Kurváááá,“ ozve se za nimi. Takhle běžně nevypadá začátek kurzu, na kterém se sejdou developer, investor, právníci a profesionální mediátorka, vysoce postavení manažeři a jedna novinářka. Ale tohle není typický kurz. Tohle je trénink vyjednavačských a komunikačních dovedností, ten nejintenzivnější na českém trhu, a lidé, kteří ho dali dohromady, vědí, co dělají. I když mají občas neortodoxní metody.

Termín: Jeden říjnový prodloužený víkend. Dějiště: Čtyřhvězdičkový hotel Central Park u lázeňské kolonády v Poděbradech. Luxusní hotel s tím nejmilejším personálem na světě, který ani nemrkne okem, když se z nejvyššího patra budovy občas ozývá agresivní, hysterický a plačtivý křik. Personál, jehož jména si zapamatujete, protože to bude váš první úkol. Jeden z několika ten víkend.

Scénář: Dostat vás pod tlak. Vytrhnout z konceptu. A zároveň, jak obrazně říká vyjednavač Adam Dolník, naučit stát na ledě a dobře bruslit na jedné noze, abyste měli základy a mohli postupně hrát hokejovou extraligu.

Kdo je Adam Dolník? Globálně uznávaný odborník na terorismus a muž, který s únosci, rebely, piráty, zločinci a teroristy vyjednává o výkupném, životech rukojmích a jejich cestě na svobodu. A taky jeden z lektorů a organizátorů třídenního kurzu vyjednávání, kde se nejdřív ze všeho musíte naučit naslouchat, tedy v jeho hantýrce „bruslit“.

Jemu i celému týmu jde o to, předat vám elitní vyjednavačské dovednosti, které využijete i při běžných životních situacích. V byznysu nebo ve vztazích.

Mezinárodní vyjednavač Adam Dolník
info Adam Dolník
Adam Dolník, odborník na terorismus a vyjednavač se zkušenostmi ze světa, Foto: Michael Tomeš

Dolník působil dlouho ve Spojených státech, v Austrálii, Singapuru, Velké Británii a Německu. Potkával se s pákistánským i afghánským Tálibánem, v Ugandě v terénu studoval třeba Armádu božího odporu. Několik let zastával pozici hlavního experta na vyjednávání únosů u Protiteroristického centra OSN v New Yorku, cvičí bezpečnostní složky a spolupracuje na výcviku vyjednávačů s americkou FBI nebo britským Scotland Yardem.

Posledních osm let pracuje pro soukromou společnost, která se zabývá vyjednáváním a záchranou rukojmích unesených v konfliktních oblastech. „Mám pořád sbalenou tašku a čekám na zavolání, kdyby byl potřeba vyjednavač,“ vysvětluje. Když je v Česku, věnuje se ale i projektu Vyjednáváme.cz, který kurz v poděbradském hotelu pořádá.

„Vyjednávání je jen z dvaceti procent o mluvení, zbytek je naslouchání,“ prozrazuje hned na začátek Dolník. A abyste mu to uvěřili, rovnou si to vyzkoušíte. Prásknou dveře a za nimi se začne ozývat proud hlasitých vulgarit a rozrušeného pláče. Scénář je pokaždé trochu jiný, váš úkol stejný – přesvědčit člověka, který se zmítaný emocemi skrývá na druhé straně dveří, aby je otevřel a vyšel ven.

Teoreticky jednoduché zadání, že? Realita vám ale ukáže, že naprostá většina z nás neumí naslouchat tak dobře, jak si myslí, a že všichni se v komunikaci dopouštíme hříchů, které nám vyjednávací pozici ztěžují.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.