Pavel a Tomáš Jungwirthovi patří ke světové vědecké špičce. Každý zvlášť vede svůj excelentní výzkum a oba mají potenciál výrazně zlepšit životy lidí i fungování technologií.
Oba publikují ve špičkových vědeckých časopisech. Vedou výzkumné týmy a pracují na mimořádných projektech s mezinárodním přesahem. Ve svých oborech patří ke světové špičce.
Oběma se povedlo dosáhnout nejvyššího možného úspěchu v evropské vědě: získat ERC Advanced Grant, který přináší pětileté financování v hodnotě šedesáti milionů korun. V evropském měřítku neexistuje vyšší ocenění, jež by svou prestiží mohlo tento grant překonat.
Obdržet ho je jako vyhrát šampionát. Bratrům Jungwirthovým se to povedlo. Mladší Tomáš jej dokonce získal dvakrát. Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd v Praze vybudoval jedno ze světových center svého oboru spintroniky a nyní exceluje s objevy nového typu magnetismu.
Světové technologické firmy sledují, co nového jeho skupina na poli altermagnetů objeví. Slibují si od toho převratné zrychlení čipových technologií.
Starší z bratrů, fyzikální chemik Pavel, který o sobě říká, že je vědecký turista, zkoumá slanou vodu a ionty a nyní pracuje na rozvoji metodiky, která má dalším vědcům ulehčit cestu k novým objevům. Jádrem jeho projektu je zpřesnění popisu iontů v biologických systémech za pomoci strojového učení.
Zatímco Pavel Jungwirth nedávno převzal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, Tomáš se jen o pár měsíců dříve stal laureátem Národní ceny vlády Česká hlava. „Kdepak, nesoupeříme vůbec,“ usmívá se Pavel Jungwirth.
„Je výhoda, že každý máme svůj obor a tam jsme svými pány. Slovo, které náš vědecký vztah charakterizuje, není soutěžení, ale respekt,“ říká s takřka neustálým širokým úsměvem Pavel Jungwirth.
Jeho mladší bratr Tomáš sice navenek působí odměřeněji, ale jakmile je příležitost k bratrskému popíchnutí nebo lakonickému humoru, s radostí a elegancí se jí chopí.
Vídáte se, nebo na to není čas?
Pavel Jungwirth: Máme výhodu, že bratr bydlí asi 150 metrů od Ústavu organické chemie a biochemie, kde pracuju, takže se často stavím cestou do práce na kafe.
O čem se spolu bavíte? Řešíte vědu?
PJ: Často mluvíme o rodinách, dětech, ale i o vědě, řešíme trochu té politiky ve vědě a tak.
Tomáš Jungwirth: Prostě probíráme drby.
PJ: Ale mě i zajímá, co brácha dělá, i když tomu úplně nerozumím.
V rozhovoru se dozvíte:
- Proč chtějí, aby jejich výzkum měl přesah i do běžného života.
- Jak sledují světové firmy výzkum Tomáše Jungwirtha a kde vidí potenciál pro budoucí technologie.
- Proč je špičkový výzkum tak důležitý pro atraktivitu Česka.
- Proč cesta k jejich oborům nebyla přímá a čím je věda fascinuje.
- Jak se brání profesnímu vyhoření.