Nevíte, kam o víkendu? Co si takhle vystoupat až na vrchol rozhledny a pořádně se podívat kolem sebe?
V Čechách, na Moravě i ve Slezsku v posledních letech vyrostlo mnoho krásných i oceňovaných vyhlídkových věží. Vybrali jsme několik z nich, které určitě stojí za vaši pozornost.
Kobylí vrch
Rozhlednu vysokou 7,5 metru najdete přímo uprostřed vinic na Kobylím vrchu na Břeclavsku.
S originálním konceptem vyhlídky, která nemá žádné schody, a je tím pádem bezbariérová, přišlo brněnské architektonické studio KEEO Design. To si dalo záležet na tom, aby z celé stavby byl výhled do krajiny. Při stoupání ve výhledu nepřekážejí žádné sloupy a podesty. Kruh je navíc ukončený nerozbitným sklem, takže budete mít pocit, že stojíte ve vzduchu.
Z vršku uvidíte Pálavu, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty, Chřiby i s hradem Buchlovem, Ždánický les, vysílač Hády a při dobré viditelnosti i nejvýchodnější vrcholky rakouských Alp nebo Malé Karpaty.
Rozhledna Salaš
Tahle jedenadvacetimetrová ocelová rozhledna obložená modřínem vyrostla v roce 2015, leží na Slovácku a je inspirovaná tvarem hasáku (nebo v ní můžete vidět dvě do sebe zaseknuté sedmičky).
Postavit ji nechal soukromý investor a najdete ji na úbočí Chřibů nad obcí Salaš v části zvané Paseky. Přístup k rozhledně je pro pěší po částečně zpevněných cestách z horního konce vesnice, výhled do krajiny umožňuje i posezení na lavičkách, které jsou – jak jinak – ve tvaru sedmičky.
Z otevřeného ochozu budete moci obdivovat Velehrad, Uherské Hradiště, Bílé Karpaty a vrcholky Chřibů.
Rozhledna Kelčský Javorník
Rok 2015 evidentně rozhlednám přál, protože na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů, Kelčském Javorníku (865 m n. m.), vyrostla 35metrová vyhlídková věž, která díky své výšce nabízí kruhový výhled do všech světových stran.
Půdorys rozhledny připomíná hodinový ciferník a 12 rovnoměrně rozmístěných vyhlídkových plošin zase sluneční hodiny. Autory rozhledny jsou Marta Balážiková a Ondrej Balážik a na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli.
Kromě pásem moravských a slovenských hor jako Jeseník, Beskydy, Bílé Karpaty, Malá Fatra nebo Strážovské vrchy uvidíte taky hrad Buchlov nebo kostel na Sv. Kopečku u Olomouce.
Maják Járy Cimrmana v Příchovicích
Tahle vyhlídková věž na Liberecku nejenže nese jméno velkého hrdiny českého národa, ale taky kromě rozhledny slouží jako maják. Pne se do výšky 24 metrů a stojí na okraji obce Příchovice mezi Tanvaldem a Harrachovem.
V jejím suterénu můžete navštívit i malé Cimrmanovo muzeum, které připomíná jeho pobyt na Liptákovsku. Na vrcholku věže se otvírá pěkný výhled na Železnobrodsko a Semilsko v pozadí s vrchem Kozákovem.
Stezka korunami stromů Lipno
Unikátní stavba v korunách stromů na Lipně je dlouhá 372 metrů a po cestě vás čeká spousta zákoutí – ať už k odpočinku, nebo naučných pro děti. Procházka několik metrů nad zemí je zakončena věží dosahující výšky 40 metrů.
Pro malé i velké děti tu mají tři zážitkové stanice s lanovými prvky, které jsou umístěny ve výšce 24 metrů nad zemí. Takže strach z výšek nechte doma.
V létě se na rozhlednu můžete dostat třeba na elektrokoloběžce, v zimě zas můžete na nedaleké sjezdovce dát lyže do úschovny a vypůjčit si na vycházku vyhřáté pohorky. Mimochodem, zážitek je vyrazit na osvětlenou stezku i za tmy.
Stezka v oblacích Dolní Morava
Jestli vám nestačí stezka mezi vrcholky stromů, ale toužíte se projít rovnou v oblacích, stačí si zajet na Dolní Moravu, kde od konce roku 2015 jedna stojí. Rozhled z 55 metrů vysoké stavby, která vám z dálky připomene spíš než rozhlednu horskou dráhu, ještě umocní fakt, že sama stojí na kopci ve výšce 1116 m n. m.
Délka stezky je 710 metrů. Dolů pak rychle sjedete třeba toboganem. Stavbu navrhl ateliér architekta Zdeňka Fránka a ta je podle něj mimořádná svými rozměry i použitými materiály. Prý odolá i vichřici o rychlosti 200 km/h.
Na rozhlednu vás vyveze lanovka, ale kdybyste měli chuť dát si do těla, můžete se vydat i po speciální cestě pro skialpinisty.
Rozhledna na Křížové hoře
Na samém okraji Pardubického kraje se nad obcí Červená Voda od roku 2008 tyčí dominanta Křížové hory, na které dříve stávala dřevěná kaple z roku 1833. A jestli vám rozhledna i dnes nápadně připomíná kapli, máte dobrý postřeh. Její stavitelé totiž chtěli zachovat historické souvislosti.
Betonová rozhledna je obložená dřevem, z ochozu ve výšce 25 metrů jsou impozantní výhledy do kraje. Jako na dlani budete mít před sebou Orlické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Moderní rozhledna na Křížové hoře se tak právem stala Stavbou roku 2008 Pardubického kraje.
Jaké další rozhledny máte rádi? Napište nám na [email protected]!