Nesnáší Čínu, byl ve vězení a v knihách, které ho dostaly do týmu Donalda Trumpa, si vymýšlel. Nyní je ekonom Peter Navarro architektem americké celní války se zbytkem světa, která může skončit globální krizí. Sám přitom proti takové politice v minulosti brojil.
Ode dneška začala platit pro zboží víc než šedesátky zemí americká cla ve výši desítek procent. Trump se do boje proti všem, jenž může vrhnout Ameriku do recese, pustil i díky radám svého pětasedmdesátiletého poradce pro obchod Petera Navarra. Tedy muže, který se k prezidentovi dostal kuriózním způsobem.
Když v roce 2016 Trump poprvé kandidoval na amerického prezidenta, pověřil svého zetě Jareda Kushnera, aby mu pro kampaň vytvořil podklady o Číně, aby Trump na veřejnosti působil, že se v tématu hluboce orientuje. Kushner podle serveru Vanity Fair sedl k počítači a při internetovém brouzdání ho na stránkách Amazonu zaujala kniha s názvem Smrt z rukou Číny.
V ní se mimo jiné píše, že Peking porušuje pravidla světového obchodu tím, že používá nezákonné vývozní dotace a manipuluje se svou měnou.
Spoluautorem knihy byl právě Navarro, jehož Kushner ihned oslovil s nabídkou stát se součástí Trumpova týmu. Absolvent ekonomie na Harvardu souhlasil a byl pak po nějakou dobu dokonce jediným ekonomickým poradcem republikánského politika. Následoval ho i do Bílého domu, kde mu radil tvrdě přistupovat k Číně. A svou pozici udržel i poté, když vyšlo najevo, že si ve svých knihách vymýšlel.
Prohlášení, že kdo jí čínské jídlo, je šílenec, protože asijská země do Ameriky dováží otrávené ryby, nebo že „pouze Číňané dokážou proměnit koženou sedačku v kyselinovou lázeň, dětskou postýlku na zbraň a baterku do mobilu na šrapnel“, připisoval někdejší univerzitní profesor ve svých publikacích ekonomickému expertovi jménem Ron Vara.
Nikdo takový ale neexistuje. Byl to smyšlený odborník, jehož jméno vzniklo z písmen Navarrova příjmení.
Místo po boku Trumpa mu navzdory tomu zůstalo a on následně prokázal, že je jeho loajálním spojencem. A to když Navarro zamířil v minulém roce na na čtyři měsíce do vězení. Tam se dostal kvůli pohrdání Kongresem, když se odmítl dostavit na jednání, které se týkalo vyšetřování útoku Trumpových příznivců na Kapitol v roce 2021.
Hned v den propuštění pak letěl přes dva tisíce kilometrů na sjezd republikánské strany, kde byl Trump formálně potvrzen kandidátem do voleb. „Vyšetřovací komise chtěla, abych zradil Donalda Trumpa a zachránil si vlastní kůži. Odmítl jsem,“ hlásal ekonom ještě ten den na stranické akci.
Trump si při letošním návratu do Bílého domu vzal Navarra opět s sebou a ten se stal tvůrcem současné celní války. Na jím kritizovanou Čínu jsou ode dneška ze strany Spojených států uvalená cla v celkové výši 104 procent. Původně měla být zhruba poloviční, ale asijská velmoc v reakci zvýšila cla na americké zboží, a tak Bílý dům sazby ještě navýšil.
Spuštěním celní války jde přitom Navarro proti svému dřívějšímu přesvědčení. V osmdesátých letech v knize Politická hra poukázal na nebezpečí odvetných opatření a obchodních válek: „Jak nás historie bolestně poučila, jakmile jednou začnou protekcionistické války, pravděpodobným výsledkem je smrtící a téměř nezastavitelný pád celé světové ekonomiky.“
Důvodem změny názoru byl jeho rostoucí strach z Číny. „Je to člověk, který v Číně vidí existenční hrozbu pro USA z ekonomického, vojenského a geopolitického hlediska,“ řekl deníku Financial Times jeden z lidí, kteří Navarra pozorují desítky let.
„Donald Trump bohužel pod Navarrovým vlivem velmi špatně vnímá principy globálního obchodu, ve kterém spatřuje primárně ‚nástroj‘ pro ‚okrádání‘ Spojených států,“ hodnotí situaci hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Podle něj prezident nevidí přínosy dovozů pro americkou ekonomiku. Ať už jde o lepší nabídku zboží, levnější součástky pro firmy, nebo to, že se americké firmy mohou ve Státech věnovat vývoji a klíčovým procesům výroby, zatímco tu jednoduchou část jim obstarají továrny v Asii.
Kvůli zavedení cel se do Navarra veřejně pustil další z Trumpových poradců – miliardář Elon Musk. Byť jeho Teslu zatíží cla nejméně ze všech amerických automobilek, tak se Musk snaží Trumpa odradit od přísné celní politiky. Po ohlášení cel pak na sociální síti X vyzval ke vzniku bezcelní zóny s Evropskou unií.
Navarro následně nazval majitele automobilky Tesla montérem aut, který se spoléhá na díly z jiných zemí. Musk jej následně nazval „pitomcem“ a v dalších příspěvcích na síti X mu změnil jméno na „Peter Retarrdo“ a uvedl, že je „hloupější než pytel cihel“.
„Kluci budou kluky a my je klidně necháme, ať se dál veřejně dohadují,“ sdělil k veřejné hádce prezidentových poradců Bílý dům.