Rozloučit se se zaměstnancem bez udání důvodu? To je v současné chvíli v Česku nezákonné. Je to nicméně sen vládní strany ODS, a kabinet tak právě teď rozhoduje o klíčové novince pro český pracovní trh, která už měsíce budí vášně.
Ministři ve středu rozhodují o tom, zda zásadním způsobem změní české pracovní právo. A to v mnoha směrech. Mezi zvažovanými návrhy novely zákoníku práce je například prodloužení zkušební lhůty zaměstnanců, zákaz nařídit mlčenlivost o výši platu nebo právě výpověď bez udání důvodu.
Možnost zbavit se zaměstnance, aniž by bylo nutné uvést k tomu zákonný důvod, budí na veřejnosti a také mezi vládními stranami zřejmě největší emoce. Nikoli však mezi byznysmeny, ti mají jasno.
„Myslím, že by to pomohlo pracovnímu trhu, jsem pro,“ říká k možnosti dát zaměstnanci výpověď bez udání důvodu Petr Dědek, majitel DD Group a většinový vlastník HC Dynamo Pardubice.
Naprosto totožná slova volil také Marcel Soural, majitel developerské společnosti Trigema. „V dnešní rychle se měnící době potřebujeme pružnější reakci na potřeby trhu. A výpověď bez udání důvodu by tomu napomohla,“ dodal.
Právě flexibilitou pracovněprávních vztahů argumentují zastánci návrhu, který vzešel z doporučení Národní ekonomické rady vlády jako cesta k rozhýbání pracovního trhu. Zásadně proti jsou naopak odborové svazy.
„Stávající právní úprava jen nutí podnikatele ke krkolomným řešením,“ namítá další byznysmen Dalibor Dědek, spolumajitel skupiny Jablotron. Tím myslí například nutnost provádět organizační změny ve firmě jen proto, aby se firma mohla zbavit problematického zaměstnance.
Nemálo zaměstnavatelů dlouhodobě upozorňuje na fakt, že v současném systému není jednoduché rozloučit se s člověkem, který „jen“ nepracuje dobře. Firma může zaměstnance propustit pouze ze zákonných důvodů, mezi něž patří třeba nadbytečnost z důvodu zrušení místa nebo hrubé porušení pracovní kázně či právních předpisů ze strany zaměstnance. „Rozhodně by to byla správná změna,“ dodává Dědek.
Podle návrhu by výpověď bez udání důvodů fungovala tak, že zaměstnanec by skončil okamžitě, ale s odstupným v podobě šesti až osmi měsíčních platů. Mezi dalšími zvažovanými novinkami je prodloužení zkušební lhůty ze tří na čtyři měsíce, u vyšších pozic ze šesti na osm měsíců.
„Určitě by to pomohlo, ale otázka je odstupné. Šest až osm měsíců odstupného je hodně. Mohlo by se to zvrtnout a zaměstnanci tuto variantu zneužívat. Asi by se musela prodloužit zkušební doba,“ upozorňuje Ivo Ulich, který spoluzaložil rodinnou společnost na výrobu dveřních klik M&T.
Naproti tomu další podnikatel Pavel Juříček není o výhodách stoprocentně přesvědčený. „Pokud by to nebylo zatíženo nějakými zvýšenými náklady, tak proč ne. Vede se však diskuse, že to má být za cenu mnohonásobných odstupných. Skoro mi to připadá, že to potřebují vyřešit ministerstva, ať mohou obejít nefunkční služební zákon,“ argumentuje majitel skupiny Brano.
A další tuzemský byznysový matador, zakladatel Linetu Zbyněk Frolík soudí, že by novinka zkostnatělému českému trhu sice pomohla, ale málo. „Mnohem více by pomohla pružnější imigrační politika. Trh funguje tehdy, když je na něm konkurence, a to i v oblasti disponibilní pracovní síly.“