Woltair, český startup digitalizující topenářství, musel celé roky kočírovat růst a s ním spojené nábory zaměstnanců. Dnes řeší opačný problém.
Podle informací Forbesu došlo ve čtvrtek ve startupu zakladatele Daniela Helcla k rozeslání výpovědí pětině zaměstnanců.
„Dnes jsme rozdali výpovědi osmatřiceti zaměstnancům,“ řekl Forbesu šéf startupu Jan Hanuš (na úvodní fotce). „Jedná se hlavně o lidi z naší zličínské pobočky, výpovědi se ale dotkly i lidí v našem sídle v Karlíně,“ dodal.
Woltair měl před propouštěním celkem dvě stovky zaměstnanců, více než tři tucty z nich se dnes dozvěděly, že budou muset firmu, která je kromě Česka rozkročena i do Německa, Itálie nebo Polska, do dvou měsíců opustit. Personální oddělení Woltairu jim poskytne veškerou podporu při hledání nového uplatnění.
„Jednak je to kvůli našemu digitálnímu přístupu, na němž od začátku stavíme a díky němuž zefektivňujeme procesy našim zákazníkům, partnerům i nám samotným, jednak je to kvůli výkyvům na trhu,“ vysvětluje důvody propouštění Hanuš a dodává, že na ambiciózních plánech Woltairu se nic nemění.
Woltair od svého vzniku v roce 2018 (tehdy se jmenoval Topíte.cz) každým rokem rostl stabilně o stovky procent. V roce 2022 počítal roční objednávky na více než miliardu korun, v loňském roce se prudký růst zastavil kvůli změnám v dotačních podporách směřujících do solárních elektráren pro domácnosti, kde je Woltair nejsilnější.
„Trh je nestabilní, jsou na něm velké výkyvy. To není pro nikoho dobré, ani pro naše dodavatele. Zeštíhlení týmu nám umožní pružněji reagovat na tržní situaci,“ řekl Hanuš.
Woltair za dobu své krátké existence získal od investorů téměř miliardu korun. Jsou mezi nimi jména fondů jako Kaya (dříve Enern), Presto Ventures, Inven Capital nebo Movens Capital, kanadský Westly nebo fond zaměřující se na podporu udržitelného rozvoje ArcTern Ventures.
Firma je díky nim finančně zabezpečená na celý letošní rok, další investiční kolo plánuje až na příští rok.
V posledních rozhovorech pro Forbes se ani zakladatel Daniel Helcl, ani šéf startupu Jan Hanuš netajili ambicemi se do budoucna z Evropy rozkročit i do Severní Ameriky, odkud mají jednoho z investorů.
„Určitě nás to zajímá a nějakým způsobem to probíráme s investory,“ plánoval globální expanzi před rokem Helcl, který Woltair spoluzaložil s dvojicí Karel Náprstek a Jiří Švéda.
Tyto plány jsou ale dalekou budoucností, letos se chce Woltair soustředit na silnější uchycení na stávajících trzích, jako je Německo nebo Itálie.