Na počátku nebylo slovo, nýbrž vstupní poplatek 650 milionů dolarů. Pak další sumy s mnoha a mnoha nulami – a dnes v noci na středu českého času se všechny tyto peníze zhmotní do splněného snu. Do NHL vstupuje nový celek Seattle Kraken, krytý financemi hollywoodského producenta Jerryho Bruckheimera a podepřený duchem doby.
Ten ztělesňuje nová hala za více než miliardu dolarů. Kdeže pojmenování podle sponzorů: seattleská hokejová aréna nese název Climate Plegde Arena a její stavba ještě finišuje. Kvůli ladění detailů zahájí Seattle sezonu šňůrou venkovních duelů.
Bude to každopádně hala jako žádná jiná. Veškerou energii mají dodat solární panely, led se bude mrazit z dešťové vody a samozřejmostí jsou rovněž obří retenční nádrže. Bude se třídit a recyklovat, do roku 2024 mají šéfové klubu za cíl zakázat jednorázové plasty a nenajdete tu směsné odpadkové koše, pouze ty na tříděný odpad a komposty.
Jako první sportovní svatostánek na světě tím pádem Climate Pledge Arena dostane glejt uhlíkové neutrality.
Občerstvení bude pochopitelně jen z lokálních zdrojů, ušlechtilé záměry a ohleduplnost k planetě by se ale samy nezaplatily. Ať to novému týmu v NHL půjde jakkoli, v účetnictví by měl vítězit bez problémů.
Přes zmíněný horentní vstupní poplatek – předchozí nováček Vegas Golden Knights platil „jen“ půl miliardy dolarů – totiž poptávka převyšuje nabídku. Jinými slovy, pokud by nejlepší hokejová soutěž planety chtěla, najde i další zájemce ochotné platit takovéto sumy. Ligu sice – tak jako celý svět – poškodil covid, v normálních časech však je továrnou na peníze.
„Seattle bude jednou z nejúspěšnějších franšíz celé soutěže,“ pronesl šéf NHL Gary Bettman. Minimálně v prodeji suvenýrů už se tak stalo: Brian Jennings, který v NHL zodpovídá za marketing, bez udání přesných čísel uvedl, že dresy Kraken se po jejich představení prodávaly nejlépe v historii.
„Vegas nastavilo laťku vysoko, ale Seattle ji přeskočil,“ řekl pro ESPN. Celkově to působí jako promyšlený tah. Seattle je bohatým městem na západním pobřeží a nabízí působivý příběh. Pocházejí odsud první američtí vítězové Stanley Cupu v historii: v roce 1917 slavili Seattle Metropolitans.
Jde zároveň o město milující sport i kulturu, což teď působivě kombinuje – když Kraken skórují, začne hrát šlágr Lithium od Nirvany. I tito průkopníci žánru grunge přece pocházejí ze Seattlu. „A ještě si připočtěte, že okamžitě vznikne přeshraniční rivalita s kanadským Vancouverem,“ doplnil Bettman.
Soudě dle prodejů dresů a dalších věcí z klubového merchandisingu rozhodně. Aby ne, když je Bruckheimer producentskou legendou, jeho filmové portfolio sahá od Hříšného tance přes trhák Černý jestřáb sestřelen až po Piráty z Karibiku a jeho majetek je odhadován na miliardu dolarů.
Jestli to na ledě bude takový trhák, na jaké je Bruckheimer zvyklý z kin, toť otázka. Tým má skvělé gólmanské duo a silnou obranu, zato pramálo osvědčených hvězd v útoku. Sází tak na to, co předvedl před čtyřmi lety zmíněný tým z Las Vegas – často přehlížení či podceňovaní hokejisté v nové destinaci rozkvetou.
Nebude u toho žádný český hráč, v takzvaném rozšiřovacím draftu sice Kraken ukázali na gólmana Vítka Vaněčka, ale pak ho obratem znovu vyměnili do Washingtonu. Přesto českou stopu najdeme, dokonce velmi výraznou: šéfem amatérského scoutingu je bývalý útočník Robert Kron. a amatéry se nemyslí neumětelové, nýbrž ti bez profesionální smlouvy.
Kron tak má na starost rozhodování ohledně klíčového výběru talentů.
Byznys zvaný NHL přidáním nového celku dokončil logickou výstavbu struktury soutěže, nyní je na 32 účastnících, po šestnácti v obou konferencích (Východní a Západní) a po osmi v každé divizi.
Expanze v Severní Americe je nejspíš dokončena, nyní liga spíš otestuje mezinárodní možnosti: ať už větší angažovanost v Číně, experiment s týmy nebo dokonce divize v Evropě.
Než na to však dojde, hodí se zvolat: Vypusťte Krakeny!