Nejvýraznější zlevňování mají už energie za sebou. Další vývoj na trhu je značně nejistý, tvrdí oslovení analytici. Neočekávají proto, že dodavatelé budou v příštím roce snižovat ceny podobným tempem jako letos. Rizikem je podle nich zejména geopolitická situace a tuhá zima. Většina analytiků proto spíše doporučuje zafixovat odběratelům ceny energií poblíž současných cen.

„Pokud se podíváme na nejnižší nabídky, tak ty už se v posledních měsících příliš nemění,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. I tak ovšem podle energetického analytika Ušetřeno.cz Tomáše Vrňáka nadále existuje značný rozdíl mezi běžnými a speciálními nabídkami dodavatelů. „Podle našich údajů mohou spotřebitelé změnou dodavatele ušetřit ročně více než 4500 korun na elektřině a téměř sedm tisíc korun na plynu,“ řekl.

Na dalším výhledu vývoje cen energií na trhu se analytici vesměs shodují – je podle nich značně nejistý. Na pokračující pokles cen většina z nich příliš nesází. Vrňák také poukázal na poslední zdražování na energetické burze. „Růst cen budou pravděpodobně podporovat faktory jako postupný odklon od uhlí, nejistota v dodávkách plynu a vyšší poplatky za emisní povolenky,“ vyjmenoval.

info https://forbes.cz/magazin/american-dream/

Stabilní nebo lehce vyšší komoditní ceny energií na trhu očekává také analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Přičítá to vyčerpání faktorů pro další pokles. Nahoru může v příštích měsících podle Dohnala ceny táhnout například geopolitická situace, naopak zhoršení stavu německého průmyslu může energie zase zlevňovat. Expert ale zároveň zdůraznil, že rizikem je tužší zima než v předchozích letech, která by zvyšovala poptávku.

Většina analytiků proto považuje za vhodné, aby si domácnosti zafixovaly ceny energií už nyní. Upozorňují přitom na až o pětinu nižší ceny fixovaných tarifů oproti běžným ceníkům.

„Já doporučuji ceny zafixovat v blízkosti současných úrovní. Samozřejmě ceny mohou na jaře dále klesat, ale nevěřím, že by se jednalo o výrazný pokles. Na druhou stranu existují rizika jako tuhá zima, stopka pro ruský plyn, která by mohla ceny energií výrazně zvýšit. A během několika měsíců by se vysoké burzovní ceny dostaly ke konečným zákazníkům,“ uvedl Tyleček.

Také Dohnal doporučil energie na příští dva roky spíše fixovat, a to v ceně 1000 až 1100 korun za megawatthodinu u plynu a 2400 až 2600 korun za megawatthodinu u elektřiny. Podle Vrňáka se nyní jeví jako rozumné řešení pro ty, kteří se chtějí chránit před případnými výkyvy na trhu, fixace cen energií na jeden až dva roky.

Velká část tuzemských dodavatelů v minulých týdnech oznámila zlevňování s platností od začátku příštího roku. Dodavatelé ale zároveň vesměs upozorňují, že další vývoj cen bude záležet na situaci na energetickém trhu. Pro přesný vývoj cen bude důležitá také regulovaná část ceny energií. Její podobu pro rok 2025 oznámí Energetický regulační úřad tento čtvrtek.