Od ledna příštího roku se zvýší mýtné pro nákladní auta nad tři a půl tuny, oproti současným sazbám by navýšení mělo být do pěti procent. Z nařízení, které ve středu schválila vláda, se tak zvedne ta část mýtného, kterou dopravci platí za vypouštění emisí CO2.

Sazby pro autobusy zůstanou beze změny. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka napsal, že cílem je navýšení příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury a také motivovat dopravce k používání vozů s nižšími emisemi CO2.

„Cílem sledovaným předkladatelem návrhu nařízení vlády je zvýšení výnosů z výběru mýtného, které jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury. Tyto finanční prostředky pak bude možné využít typicky na výstavbu, opravy, údržbu nebo správu dálnic a silnic. Cílem návrhu nařízení vlády je též motivovat dopravce a provozovatele vozidel k užívání zpoplatněných pozemních komunikací vozidly s nižšími emisemi CO2,“ uvedl na dotaz Jemelka.

Podle schváleného nařízení se zvýší takzvaná čtvrtá složka mýtného, což je poplatek za náklady spojené s emisemi CO2. Beze změny zůstanou sazby pro vozidla označovaná kategorií M2 a M3, tedy autobusy. Ministerstvo rovněž ponechá na současné výši poplatky pro elektromobily a vozidla používající jako palivo vodík.

Ministerstvo dopravy předpokládá, že navýšení mýtného by mělo do rozpočtu SFDI přinést o osm set milionů korun více. Letos stát předpokládá, že na elektronickém mýtném vybere 16,43 miliardy korun. Od ledna do srpna zatím stát vybral na mýtném 11,36 miliardy korun, což je meziročně o 14,8 procenta více.