Na konci srpna 2011 byl Tim Cook oficiálně dosazen do ředitelny společnosti Apple a jen šest týdnů poté Steve Jobs, ikonický zakladatel americké technologické společnosti a jeho předchůdce, zemřel. Jak se Cookovi v těch pěti letech, co stojí v čele nejziskovější a nejcennější společnosti na světě, dařilo?
Začněme s nejzřetelnějším kritériem, podle kterého by se měl posuzovat výkon kteréhokoliv CEO – pohyb ceny akcií pod jeho vládou. V den Cookova nástupu se akcie prodávaly za cenu lehce přes 54 dolarů, pět let poté za něco málo přes 108 dolarů. Na první pohled by si člověk pomyslel, že jde o úžasný výkon, když se hodnota akcie zdvojnásobila.
Jenže to tady nesrovnáváme stejný časový úsek ve společnostech, které řídí Jeff Bezos, Reed Hastings nebo Mark Zuckerberg a zbytek jmen velmi výnosného technologického světa, což výnosy Applu staví do trochu jiného světla. Cook za tu dobu vydělal zhruba 500 milionů, přestože zaostával za burzovními indexy. Jedině v korporátní Americe může někdo dostávat královské odměny za méně než průměrné výkony, že?
Pokud jde o výnosy akcionářům, dostal by CEO „ukousnutého jablka“ na školní stupnici přinejlepším trojku.
Čtěte také: Applu poprvé po 13 letech padly tržby. Vyplatí se do něj ještě investovat?
V jakých předmětech bychom ho měli známkovat? Říká se, že šéf je jen tak dobrý, jak dobří jsou lidé kolem něj. Apple měl špičkový tým už v době, kdy byl Cook dosazen na pozici šéfa, proto je třeba se podívat na lidi, které najímal on sám. Prvním je John Browett, kterému spolu s balíkem akcií přidělili post viceprezidenta pro maloobchod, ale za půl roku letěl a byl o sladkých 60 milionů dolarů bohatší. Druhou posilou je Angela Ahrendts, kterou přetáhli z Burberry, rovněž s obřím balíkem akcií. Ale kde je a co doopravdy dělá?
Takže pokud jde o najímání těch správných lidí, dostává Cook dokonce čtyřku a mnoho nechybělo, aby v tomto předmětu propadl úplně.
Za pět let, co je Cook u kormidla, se velikost společnosti víc než zdvojnásobila. V posledním kvartálu, kdy Apple ještě vedl Jobs, se prodalo na 20 milionů iPhonů, dnes se jich v průměru za čtvrtletí prodá dvakrát tolik. Pod Jobsem zaměstnával Apple kolem 60 tisíc lidí na celém světě, dnes je jich znovu dvojnásobek. Vést takto objemnou firmu musí být logistická noční můra a je to dost možná jediná oblast, ve které se Cookovi opravdu daří. Proto mu na vysvědčení svítí jednička.
Dalším oborem jsou akvizice. Apple byl vždy znám tím, že provádí malé strategické akvizice. Tou největší, kterou pod Cookem dosud provedl, byl nákup společnosti Beats, za což mnoho pozorovatelů Apple kritizovalo, protože tímto nákupem utratil víc, než bylo třeba. Cook však stejnou chybu neudělal u akvizice Tidalu. Přesto budeme hodně benevolentní, když mu dáme trojku.
Čtěte také: Apple, Google a spol. Tohle jsou nejhodnotnější značky světa
Pět let Cookova šéfování se dá shrnout do následujících pár vět:
Zisky Applu vyskočily o několik pater a společnost je z pohledu řízení čím dál komplexnější, tady Cook odvedl dobrou práci. V náboru lidí několikrát pochybil a v tomto odvětví musí do budoucna výrazně zabrat. Akvizice pokulhávají a výnosy z akcií jsou chabé.
Celková známka za prvních pět let Cookova šéfování Applu je přinejlepším 3 minus.