Jakub Hlavenka a Michal Bílek se před lety rozhodli vydělat na dolování zlata. Nikoli však tradičního, ale digitálního – se svou firmou vsadili na těžbu bitcoinu, který získávají na pomyslných „nalezištích“ v USA, Jižní Americe i na Blízkém východě. A brzy možná přidají i západní Čechy.

„Začali jsme v Nevadě, pokračovali v Texasu, jsme na Floridě a našli jsme i vodní elektrárnu se zbytkovou energií ve státě Washington. Potom jsme přidali Spojené arabské emiráty, vodní elektrárnu v Paraguayi a naposledy další v Etiopii,“ odhalil Jakub Hlavenka z firmy 2bminer, který byl jedním z hostů našeho karlovarského eventu Úplně nejlepší kraj.

Doby, kdy se dal bitcoin těžit na domácím počítači, jsou dávno pryč. Taková aktivita už před lety přestala dávat ekonomicky smysl a na řadu přišly obří těžební farmy, které byly díky zajímavým cenám elektřiny až do roku 2021 hlavně doménou Číny. Ve vrcholném období odtamtud pocházelo pětasedmdesát procent nově vytěžených bitcoinů.

Jenže čínská vláda si před třemi lety na těžaře tvrdě došlápla a ti tak začali hledat nová „naleziště“. Příležitosti se chytli i Hlavenka s Bílkem, kteří přišli s obchodním modelem nalezení levného zdroje elektrické energie s touhou investorů naskočit do těžby kryptoměn. Zákazníkům tak zprostředkují nákup těžební sestavy, nabízené v několika variantách aktuálně za cenu od 130 až po 440 tisíc korun.

Sestavu pak dopraví, zapojí a za provizi z těžby provozují v některém z takzvaných hostingových míst různě po světě – ideálně tam, kde najdou co nejlevnější zdroj obnovitelné nebo zbytkové energie.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Ačkoli dosud taková místa objevovali mimo Česko, nyní se rýsuje, že mezi hostingové lokality připojí i rodnou zemi. „Našli jsme místo asi hodinu jízdy autem od Karlových Varů. Je to montážní hala, kde se testují turbíny, jejichž odpadním produktem je osmnáct megawattů elektřiny, kterou nikdo nechce. Momentálně se tam spaluje – zjednodušeně řečeno – obřími topinkovači a nikdo ji nevyužívá,“ popsal Hlavenka.

Je tak možné, že i na západě Čech přibude místo, které si lze představit jako serverovnu s desítkami až stovkami počítačů upravených pro těžbu bitcoinu. V rámci všech lokalit, kde jsou 2bminer aktivní, se o taková místa stará téměř stovka lidí. Šest jich pak z pražských kanceláří zajišťuje podporu a servis pro klienty. 

Velikost 2bminer ale nejlépe vystihuje celková spotřeba elektřiny jejich těžebních míst: podle Hlavenky se pohybuje kolem tří čtvrtin spotřeby mladoboleslavské Škody Auto. „Pokud jde o obrat, letos dosáhneme na necelou miliardu korun,“ nastínil publiku.

2bminer zároveň nacházejí cenově zajímavou energii i tam, kde by ji většina z nás nejspíš nehledala – na pevninských i mořských ropných vrtech. „Do vzduchu tam bez zužitkování hoří obrovské množství energie. U každého vrtu jde o desítky megawatt,“ popsal Hlavenka zdroj, na který se hodlají zaměřit.

Vytěžit takovou energii podle něj není technologicky složité. „Máte turbínu, která z plynu vyrobí elektřinu. Jen doteď nebyl nikdo, kdo by takovou elektřinu vyrobenou uprostřed ničeho dokázal spotřebovat. Teď je tu ale bitcoin,“ konstatoval šéf 2bminer.

Zároveň zdůraznil, že důležitá je vedle nízké ceny získané elektřiny i politická stabilita v místě, kde se bitcoin těží. 2bminer jednoduše nechtějí riskovat, že by drahé těžební stroje někdo zabavil nebo ukradl.