Skupina Diana Biotechnologies, která se během pandemie stala největším českým výrobcem PCR testů na covid-19 a další virová onemocnění loni utržila rekordních 926,8 milionu korun. Jedná se o 335 procentní nárůst ve srovnání s rokem 2020.
Díky svému rozvoji získala ocenění v prestižní soutěži Deloitte Fast 50 jako nejrychleji rostoucí projekt kategorie Companies to watch ve střední a východní Evropě.
„Našimi třemi hlavními pilíři jsou vývoj vysoce citlivé molekulární diagnostiky, vývoj protilátek pro diagnostiku i pro terapii a vývoj originálních nízkomolekulárních léčiv. Námi vyvinuté revoluční PCR testy na covid-19 znamenaly obrovské rozšíření divize pro molekulární diagnostiku, která nyní tvoří hlavní část tržeb a kterou chceme i nadále rozvíjet, a stát se tak důležitým globálním hráčem na poli PCR diagnostiky,“ říká CEO společnosti Václav Navrátil.
Společnost plánuje investovat přibližně půl miliardy korun do výzkumu a vývoje našich unikátních PCR technologií, rozšiřování portfolia produktů i vývoje vlastních přístrojů pro diagnostiku.
Celkový růst, ke kterému došlo za pouhé dva roky, znamená pro skupinu nejen vítězství v letošním ročníku Deloitte Fast 50 Companies to watch ve střední a východní Evropě, ale také absolutní rekord ve 23leté historii soutěže.
„Tento raketový růst je možný díky unikátnímu produktu, po kterém byla obrovská poptávka. To, že jsme takový produkt dokázali vyvinout a vyrábět v dostatečném množství, je zásluhou špičkových odborníků ve firmě, kteří přinesli různé expertizy z chemických, biologických, medicínských, informatických a inženýrských oborů i zkušenosti z byznysu, ale také intenzivní práce zaměstnanců ve všech divizích firmy a schopnosti si navzájem pomoci,“ komentuje Václav Navrátil.
Během pandemie v letech 2020 a 2021 dodala společnost laboratořím přes šest milionů PCR testů. To se projevilo na rekordních tržbách v roce 2021, které dosáhly téměř jedné miliardy, přesněji 925 milionů korun.
„Naše testy přinesly revoluci v PCR testování na covid-19 v České republice. Kompetitivní byly i v mezinárodním srovnání, z kapacitních důvodů jsme ale byli nuceni prioritizovat dodávky na český trh a expanzi do zahraničí se začínáme věnovat až nyní,“ dodává Martin Dienstbier.
Právě k dalšímu rozvoji v oblasti výzkumu a vývoje má sloužit půlmiliardová investice.
Firma, která vznikla v roce 2018 jako spin-off Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, se zaměřovala už před epidemií na vývoj léčiv a částečně na vývoj protilátek.
„Společnost se prozatím zaměřuje především na oblasti infekčních onemocnění a onkologie. Avšak vývoj léčiv trvá řadu let a může spolykat i mnoho miliard korun,“ uvedl Navrátil. Společnost je podle něj v současné době financování v počáteční fázi schopná zajistit.
Na vývoji látek pro onkologii spolupracuje například s brněnským výzkumným centrem CEITEC. Loni vznikly také nově dceřiné firmy Diana Lab a Diana Engineering, která vyvíjí speciální plastiky a laboratorní přístroje.