České investiční fondy i&i Biotech Fund a Tensor Ventures podpořily rakouský biotechnologický startup HeartBeat.bio. Ten se zabývá vývojem platformy pro objevování léčiv kardiovaskulárního systému, ke které využívá takzvané kardiální
organoidy a umělou inteligenci.
Projektu se ve svém první investičním kole podařilo nasbírat v součtu 4,5 milionu eur, tedy v přepočtu přes 110 milionů korun. Kromě i&I Biotech Fund a Tensor Ventures, v nichž má zainvestováno peníze i několik tuzemských miliardářů, mu vyjádřili finanční podporu ještě rakouské fondy aws Gründungsfonds a Invest AG.
„Současná investice je důležitým potvrzením potenciálu naší technologie kardioidů, která může změnit paradigma vývoje kardiologických léků. Jsme hrdí na to, že jsme získali finanční prostředky od čtyř investorů, kteří mají finanční sílu pokračovat ve financování v dalším investičním kole, které je plánováno na rok 2025,“ komentoval Michael Krebs, generální ředitel společnosti HeartBeat.bio.
Zmíněné financování podle něj umožní dokončení vysoce výkonné automatizované platformy pro objevování nových možností léčby významných kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou například léky indukované a genetické kardiomyopatie, infarkt myokardu či fibrózy. Platforma celý proces vývoje léčiv zrychluje a zlevňuje s cílem vyšší míry klinické úspěšnosti.
Ačkoli jsou kardiovaskulární onemocnění celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, vývoj nových léčiv je stále limitován nedostatkem studijních modelů reflektujících fyziologii srdeční tkáně. HeartBeat.bio přichází s řešením ve formě kardiálních organoidů, což jsou komplexní shluky orgánově specifických srdečních buněk reflektující patologii srdeční tkáně.
„Věříme, že technologie společnosti HeartBeat.bio má skutečný potenciál přispět k efektivnějšímu vývoji léků na léčbu kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň v ní vidíme i etický rozměr, neboť nasazení této technologie povede ke snížení počtu pokusů na zvířatech,“ odůvodňoval investici Tomáš Maršálek, finanční ředitel i&i Biotech Fund.
„HeartBeat.bio je start-up, ve kterém se prostřednictvím revoluční platformy potkává biotechnologie s hardwarovým inženýrstvím a umělou inteligencí, což jsou oblasti, které nás jako deep tech fond zajímají,“ doplnil Roman Smola, spoluzakladatel fondu Tensor Ventures, který se zaměřuje na investici do technologických startupů, které vyžadují hlubších porozumění.