V Istanbulu ve středu začalo oficiálně fungovat mezinárodní koordinační centrum, které má na základě dohod z 22. července mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou zajistit bezpečný vývoz obilí ze tří ukrajinských přístavů.
Turecký ministr obrany Halusi Akar při ceremonii oznámil, že pokračují přípravy na vyplutí první lodě s obilím přes Černé moře. Tři přístavy na ukrajinském černomořském pobřeží začínají zase fungovat a připravují se na obnovení plavby, potvrdily podle agentury Unian ukrajinské námořní síly. V souvislosti s pátečními dohodami se k fungování vrací přístavy v Oděse, Čornomorsku a v Južném.
Koordinační centrum bude sídlit na turecké národní obranné univerzitě ve čtvrti Levent. Pracovat v něm bude dvacet lidí, tedy po pěti zástupcích každé ze stran – Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Podle Akara půjde o vojáky i civilisty, přičemž zároveň vyjádřil naději, že centrum „kolektivní a úspěšnou prací maximálně přispěje k humanitárním potřebám a míru“.
Centrum fakticky zahájilo činnost už v úterý. Pracovní tým složený ze zástupců čtyř signatářů dohod z 22. července má za úkol zajistit bezpečný vývoz obilí přes Černé moře. Všechny strany nyní uvádějí, že první loď s obilím by z Ukrajiny mohla vyplout již tento týden.
Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko ovšem varoval, že dohoda by mohla selhat, „pokud nebudou rychle odstraněny překážky pro ruský zemědělský vývoz“. Dodal ale, že doufá, že dohoda vydrží.
Rusko však pouhých dvanáct hodin po podpisu dohody v sobotu raketami zaútočilo na infrastrukturu klíčového ukrajinského přístavu v Oděse. Jak Moskva, která uvedla, že ničila vojenské cíle, tak Kyjev nicméně trvají na tom, že budou usilovat o dodržování smlouvy, která je prvním výsledkem diplomatických snah v nyní už více než pět měsíců trvajícím konfliktu.
Ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov zároveň podle agentury Ukrinform oznámil, že Ukrajina má pro případ, že by Rusko přístavy ostřelovalo, i záložní plán přepravy zemědělské produkce. Plán podle něj předpokládá přepravu přes přístavy na Dunaji a po železnici.
Na Ukrajině čeká na vývoz přes 25 milionů tun obilí, připomněla agentura Reuters. Export ukrajinského obilí je klíčový pro řadu chudších zemí světa, nicméně zásadní význam má i pro celosvětovou potravinovou bezpečnost. Kvůli pokračujícím bojům a zablokování přístavů ruskou Černomořskou flotilou se ale export obilí námořní cestou z Ukrajiny zastavil.