Změnit mořskou a poloslanou vodu na čistou a pitnou? Právě to se podle článku v časopise Nature podařilo týmu výzkumníků, a to dokonce za necelou půlhodinu. Proces transformace nepitné vody je postaven na filtrování skrze membránu z kovoorganického materiálu MOF (Metal Organic Framework) s pomocí slunečního světla. 

Z každého MOF byli výzkumníci schopni vytvořit téměř 140 litrů pitné vody. Ukázalo se tak, že je tato metoda výrazněji efektivnější než klasické odsolování, které se používá v severních státech Afriky nebo třeba v Izraeli.

Podle Světové zdravotnické organizace by obsah rozpuštěných pevných látek v pitné vodě neměl přesáhnout poměr 600 částí na milion. Výzkumníci během půl hodiny dokázali přeměnit mořskou vodu na pitnou vodu s poměrem 500 pevných látek na milion a posléze díky slunečnímu světlu obnovit MOF do svého původního stavu. MOF je takto možné použít už po čtyřech minutách.

Podle hlavního autora výzkumu Huantinga Wanga, který je profesorem chemického inženýrství na univerzitě Monash v Austrálii, se takto vytvořená voda může používat v běžném prostředí s minimálním nebezpečím pro zdraví. Klasický proces odsolování je oproti nové metodě náročnější na spotřebu energie, proces reverzní osmózy má zase nevýhodu kvůli používání chemických látek.

Sluneční světlo je navíc ta nejsnáze obnovitelná energie na planetě. Nový proces odsolování vody je tak nejenom velmi efektivní, ale především udržitelný.