Že je člověku život předurčen? Ne a stokrát ne. Aspoň to tvrdí podnikatel Sotirios Zavalianis a jako pádný příklad uvádí svůj příběh.
Akeso je jméno řecké bohyně zotavení. Příznačný název pro firmu, jejíž majitel je tváří aktuálního čísla Forbesu, věnovaného zdraví, zdravotnickému byznysu a také longevity, tedy snaze prodloužit lidský život na maximum.
Sotirios Zavalianis přitom měl být úplně jinde – tedy pokud by životu a osudům lidí skutečně vládli bohové, jak dlouho věřili lidé v Řecku. Z jeho rodné vesnice Markiniada je to ostatně k Olympu, bájnému sídlu Dia a dalších, vzdušnou čarou zhruba sto kilometrů.
„Mým předurčením bylo pást kozy a každý říjen nebo listopad sbírat olivy, ale nikdy jsem se s tím nechtěl smířit. Vždycky jsem cítil, že musím vystoupit z průměru, proto je mou celoživotní snahou průměr porazit,“ popsal své hlavní krédo osmapadesátiletý byznysmen.
Jeho holding AKESO má podle podzimního odhadu společnosti Deloitte hodnotu přibližně devíti miliard korun a spadají do něj špičková zdravotnická zařízení v Praze, Berouně, Hořovicích či Pardubicích. Další Zavalianisova skupina staví například supermoderní „pandemickou“ nemocnici, která by v případě nutnosti mohla okamžitě sloužit pro práci s infikovanými.
To všechno je působivá story samo o sobě. Ještě víc ale s přihlédnutím k podmínkám, z nichž Zavalianis vzešel.
„Jsem kluk z vesnice, co poprvé viděl elektřinu, když mu bylo devět. Učili jsme se jen pod petrolejovou lampou. Splachovací záchod jsem poprvé viděl v deseti,“ vypráví v upřímném rozhovoru o podnikání i své životní filozofii.
Do bývalého Československa přišel Zavalianis v osmdesátých letech jakožto přesvědčený komunista. Věřil, že když bude studovat v zemi, kde funguje takzvaný reálný socialismus, může po návratu domů zlepšit realitu kapitalistického Řecka.
„Ony jsou věci většinou inspirativní, když se na ně koukáte zdálky. Někdy je lepší po něčem strašně moc toužit a nezažít to, nechat to jen v mysli – realita bývá krutá,“ hodnotí zpětně.
Zároveň ho mládí v Řecku, kde za pravicové diktatury jeho slovy „vše moderní bylo levicové“, trvale ovlivnilo. Souvisí to přeneseně i s tím, proč v rozhovoru opakuje, že se v Česku za zdravotnictví brzy bude muset platit.
„Jako společnost jste toužili po kapitalismu a strašně moc jste ho chtěli, ale kapitalismus má svoje pozitiva i negativa. Myslet si, že z něj dostaneme jen to pozitivní a zůstanou dobré věci ze socialismu, to je mylná představa. A kapitalismus má určitá pravidla hry,“ říká tento nevšední podnikatel.
„Místo abychom legalizovali spoluúčast, budeme dělat, že nic. Spoluúčast existuje, jenže v šedé ekonomice. Myslím, že by pro nás všechny bylo lepší ty peníze legalizovat a taky je pak zdanit. Každopádně by lidé chtěli všechno zdarma, tak to bohužel v životě nechodí,“ připomíná.
Proč zůstal v Česku? Jak podnikat v poskytování zdravotní péče, abyste byli ziskoví? A v čem se naše země podle Sotiriose Zavalianise zasekla? To vše a mnohé další si přečtěte v hlavním rozhovoru lednového Forbesu.