Americký prezident Joe Biden dnes oficiálně oznámil vznik indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj, která má vytvořit půdu pro hlubší angažovanost Spojených států v rychle rostoucím regionu, kde posiluje svůj vliv Čína.
IPEF má zatím třináct členů a má řešit nové úkoly, od stanovení standardů pro digitální ekonomiku, zajištění bezpečných dodavatelských řetězců až po zajištění významných investic pro přechod na čistou energii, uvedla agentura Kjódó.
Spojené státy označují IPEF za ekonomické uspořádání 21. století. Podrobnosti, včetně toho, jak budou vypadat jednání a jak se budou prosazovat uzavřené smlouvy, ale zatím nejsou jasné.
Vyvstávají otázky, zda se iniciativa může stát důvěryhodnou alternativou k velkým regionálním dohodám o volném obchodu, z nichž Spojené státy vystoupily, ale Peking se k nim stále více snaží připojit.
Kromě Spojených států jsou mezi prvními členy Austrálie, Brunej, Indie, Indonésie, Japonsko, Malajsie, Nový Zéland, Filipíny, Singapur, Jižní Korea, Thajsko a Vietnam, uvedla americké vláda. Členské země se na hrubém domácím produktu světa podílejí asi ze čtyřiceti procent.
Mnohé ze třinácti členských zemí, včetně Japonska, Austrálie a Singapuru, jsou členy dohody o volném obchodu původně nazvané Transpacifické partnerství. Tu Spojené státy za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa v roce 2017 opustily.