Safari, omamné vůně, barvy jako ze sna. Žádný jiný kontinent se v tomto ohledu Africe nevyrovná, ta však umí okouzlit i jinak. „Z naší cesty jsem nadšený,“ shrnuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar podnikatelskou misi do Mauritánie a Ghany, kde byl s českým prezidentem a se zástupci významných firem. K zaníceným „tamtamům“ je přitom hned několik dobrých důvodů.

Před cestou, která začala v neděli 6. dubna, zveřejnil Radek Špicar snímek, k němuž připnul vesele ironický popisek: „Snídaně u Tiffanyho.“ Na červeném talířku jsou vyfocena antimalarika…

Infekční onemocnění, proti němuž se Radek Špicar chránil, je bez legrace nepříjemnou hrozbou. Jsou ale i jiné a též krajně nepříjemné hrozby a na ně by právě Afrika mohla být alespoň částečným lékem.

Naznačil to i prezident Petr Pavel: „Svět se proměňuje rychleji, než jsme byli v posledních desetiletích zvyklí. Musíme proto posilovat vztahy s partnery po celém světě a Afrika v tom není výjimkou. Naše firmy mají na kontinentu dlouhou tradici a v dnešní době mohou významně přispět nejen k posílení bezpečnosti regionu – a tím i té naší –, ale i k ekonomickému rozvoji obou zemí.“

Jinak řečeno, v turbulentním světě, kde se žongluje se cly, jsou zpochybňovány léta nezpochybnitelné zásady a kde je geopolitických nejistot víc než malarických komárů, může být hledání nových trhů pro české exportní firmy výhodnou strategií. Nebo alespoň ještě razantnější průnik na ty už částečně obsazené. A Afrika, zdá se, je k tomu vhodnou destinací.

„Máme zde obrovskou šanci,“ míní Špicar. „A to zejména teď, kdy se USA začínají stahovat do izolacionismu, Rusové se zdiskreditovali a s Číňany tam nemají dobré zkušenosti. Evropa může být pro Afriku dobrou alternativou. Řada projektů na evropské úrovni, například Global Gateway, plánuje na kontinentu investovat miliardy eur, a jsem proto nesmírně rád, že je o region mezi českými firmami zájem,“ dodává.

Zájem navíc projevili velcí hráči, složení podnikatelské mise bylo reprezentativní. Coby příklad Špicar uvádí zbrojařskou skupinu Colt CZ Group či firmu Linet, zabývající se výrobou nemocničních lůžek – jde o společnosti, jež jsou ve svých segmentech absolutní globální špičkou.

„Ale nešlo jen o firmy,“ upozorňuje Špicar. „V Mauritánii pomáháme vojensky a setkání s armádními poradci bylo setkáním se vzdělanými odborníky, kteří pomáhají i byznysu, ekonomické diplomacii. Tato mise byla vážně vydařená a podle mě přinese konkrétní výsledky.“

V konkrétní výsledek věří mimo jiné Aero Vodochody, v Africe chce navázat na historicky úspěšnou spolupráci. „Možnost nabídnout náš nový letoun L-39 Skyfox za přítomnosti a přímé podpory českého prezidenta a Svazu průmyslu je v očích našich potenciálních zákazníků velice důležitá,“ přiznává Filip Gunnar Kulštrunk z vedení českého výrobce letadel.

Zatímco v Mauritánii šlo spíše o „oťukávání“, v Ghaně – kam se delegace přesunula a odkud se ve čtvrtek vrací do Česka – je spolupráce rozvinutější. „Ghana měla jisté finanční problémy, ale i tak je tam spousta obchodů ve fázi rozpracovanosti,“ tvrdí Radek Špicar.

Přímo na akci v metropoli Akkře, kde se setkali ghanský a český prezident, se Špicar bavil i s Davidem Duroněm, který coby ostravský rodák provozuje byznys právě v Ghaně a právě v téhle zemi našel druhý domov.

Duroňův fascinující příběh Forbes již vylíčil. Za podnikatelem byl minulý rok přímo v Ghaně, ve městě Elmina, kde spoluvlastní přímořský a vysoce ceněný Lemon Resort.

info Foto Michael Tomeš
David Duroň | Foto Michael Tomeš

Z peněz, které podnikáním vydělá, podporuje Duroň zdejší školy a do Ghany vozí z rodné země lékaře, kteří místním obyvatelům odstraňují v Česku mnohdy banální zdravotní problémy, z nichž se však v africké zemi mohou rychle stát problémy fatální. Stará se také o lékaře jezdící do Ghany operovat zdarma v rámci projektu Medevac.

Na život v Ghaně nelze „roubovat“ evropská měřítka – jednoduše proto, že životní standard se evropským měřítkům vymyká. Tím spíš ale v africkém státě leží pro investory velké příležitosti.

Jeden ukázkový postřeh za všechny: jedete-li z Akkry do Elminy, musíte zdolat zhruba 150 kilometrů, avšak to, co by v Česku bylo hračkou, se v Ghaně promění v poměrně strastiplnou odyseu.

Ghana, Elmina
info Foto Michael Tomeš
Foto Michael Tomeš

Že mezi dvěma městy vede silnice, je spíše eufemismus, nadsazená charakteristika. Polní cesta je výstižnější popis mnoha úseků trasy. Někdy se rovnou jedná o průjezd staveništěm, poněvadž nová dálnice se buduje za provozu, takže se k cíli sunete rychlostí chůze a vyhýbáte se bagrům, válcům a divokým kráterům.

Cesta je tak zdolána za čtyři hodiny, pokud tedy váš řidič nepocítí nezbytnou nutnost měnit pneumatiky, čímž se čas protáhne o další hodinu a půl.

V takových chvílích je snadné podlehnout koloritu Afriky, je snadné nechat se jejím kouzlem ukolébat, jako vás kolébají nekončící hrboly, po nichž přejíždíte. Je ale snadný i opak: hrboly vás proberou a díky nim – díky pomalu rekonstruované silnici upozorňující na špatnou infrastrukturu – si uvědomíte, jaké nadějné byznysové příležitosti se všude kolem nacházejí.

Otevřeností vůči zahraničním investorům je Ghana velmi atraktivní destinací.

Něco podobného jistě viděla i česká delegace v čele s hlavou státu. A jistě také uslyšela něco podobného, jako líčí Duroň. Lepší autorita na seznámení se s Ghanou v tomto směru patrně není, protože řečník nejenže v zemi dlouhodobě žije a rozvíjí v ní svůj byznys, ale byl dokonce vybrán za jednoho z lokálních králů, navíc králem majícím v dikci development oblasti.

„Ghana je v současnosti jednou z nejstabilnějších demokracií v subsaharské Africe, s rostoucí střední třídou a otevřeností vůči zahraničním investorům, což z ní dělá atraktivní destinaci pro obchodní i politickou spolupráci,“ tvrdí Duroň.

Insider spatřuje největší potenciál v oblastech, jako je zemědělství, vodohospodářství, obnovitelné zdroje energie, digitální infrastruktura a turismus. „Růst hrubého domácího produktu v letošním roce je světovými bankami odhadován mezi 4 až 5,5 procenta, takže Ghana je velice zajímavý trh,“ dodává Duroň.

A pokračuje: „Kromě toho Ghana usiluje o rozvoj průmyslu a diverzifikaci ekonomiky mimo těžbu zlata a kakaa. Zkušenosti z Evropy, know-how a technologie jsou zde absolutně vítané. Významným bonusem je, že Ghana je vstupní branou na západoafrický trh, tedy ke 400 milionům obyvatel, potažmo k celé africké populaci, která čítá 1,4 miliardy obyvatel.“

Ghana, Elmina
info Foto Michael Tomeš
Foto Michael Tomeš

Duroň si Ghanu zamiloval, což mu však nebrání v tom, aby upozorňoval na úskalí a brzdy byznysu. Těmi jsou (viz cesta Akkra–Elmina) nedostatečná infrastruktura, pomalejší byrokracie a občasná nevyzpytatelnost ve správních procesech. Z tohoto důvodu je v zemi klíčový důvěryhodný místní partner a chápání kulturního kontextu – vztahy jsou tu často důležitější než samotný kontrakt.

„Proto jsem se připojil k české investiční skupině Seda Africa a dali jsme dohromady projekt Czeghouse.com, který má za cíl zjednodušit českým a slovenským firmám vstup na ghanský trh. V projektu, který budeme spouštět tento měsíc, zúročujeme mnohaleté zkušenosti se zakládáním a provozováním firem v Ghaně, marketingem, nastavením obchodní sítě, právním a účetním servisem, přeskakováním administrativních překážek,“ říká Duroň.

Podle čerstvého průzkumu CzechTradu směřuje 93 procent českého exportu do Evropské unie, ale firmy stále více hledají nové příležitosti mimo domovský kontinent a podíl exportu mimo Unii roste. „Velmi perspektivní jsou dynamicky rostoucí trhy, které v současnosti sledujeme v Asii, Latinské Americe a Africe,“ komentuje průzkum Radomil Doležal, generální ředitel CzechTradu.

Divadelní hra Afrika z pera nejgeniálnějšího Čecha Járy Cimrmana byla nalezena při rekonstrukci Náprstkova muzea a nese dovětek: „Příšerné vedro! Co bych dal za vlahý podvečer na liptákovské návsi!“

Podvečer na návsi v Liptákově je jistě nádherný. Slunce však nyní dost možná vychází nad Afrikou.