Forbes.cz vám už přes čtyři roky každý den přináší dávku byznysové i životní inspirace. Ať už ve formě článků, webových speciálů, podcastů, nebo videí.
Na konci roku bilancujeme i my: tohle je pět nejčtenějších textů plus dva bonusy, které vás, čtenáře Forbesu, letos zaujaly nejvíc.
Dcera nejbohatšího Čecha Anna Kellnerová: Chci na olympiádu v Tokiu
Její jméno je spojeno hned se dvěma z pěti nejbohatších lidí v Česku – jejím otcem je Petr Kellner, číslo jedna na žebříčku Forbesu. A jejím životním partnerem zase Daniel Křetínský, nejmladší tuzemský dolarový miliardář a toho času pátý nejbohatší Čech.
„Petr Kellner je nejúžasnější táta na světě. Chápu, že je v byznysu přísný, protože aby zvládl řídit něco tak obrovského, to člověk nesmí být úplně lehkomyslný, ale já znám tátu jako rodiče,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro speciál Forbesu Nejbohatší lidé světa, jehož část jsme vám nabídli i online.
Dolaroví miliardáři 2018: Kellner je nejvýše v historii a Gates už není první
Největším skokanem a zároveň nejbohatším mužem planety se letos stal Jeff Bezos, zakladatel a spolumajitel internetového obchodu Amazon. Forbes pro letošek odhaduje jeho jmění na 112 miliard dolarů, což je meziročně o 39,2 miliardy dolarů více.
Petr Kellner, nejbohatší Čech, se po roční pauze opět dostal do první stovky nejzámožnějších byznysmenů planety. S majetkem ve výši 15,5 miliardy dolarů, v přepočtu aktuálním kurzem 319 miliard korun, obsadil 88. příčku.
Bilanční článek si připomeňte tady, žebříček 100 nejbohatších lidí světa si můžete prostudovat zde.
Zakladatel Mixitu: Z nuly na 100 milionů bez investora. Jde to, ale dře to
E-shop Mixit.cz, kde si můžete namíchat müsli podle vlastní chuti, založili v roce 2010 kamarádi z vysoké Tomáš Huber a Martin Wallner.
Od té doby ho stoprocentně řídí a vlastní a ze sklepa, kde začínali, se přesunuli do dvou průmyslových hal. Poslední fiskální rok uzavřeli s obratem takřka 130 milionů korun.
Pro Forbes.cz popsali, jak se jim to bez investora i velkých zkušeností povedlo.
Dejte výpověď a přestěhujte se sem. Deset zemí, které si můžete dovolit
Zvažujete stěhování do zahraničí a „nový začátek“? Představte si slunečné pobřeží jako svůj nový domov, přičemž pracovat byste díky nižším nákladům mohli alespoň o trochu méně.
Server Live and Invest Overseas přišel se seznamem 10 nejlepších míst světa, do kterých se vyplatilo v roce 2018 přesunout a žít velmi dobře za relativně málo peněz.
Deset největších českých rodinných firem. Zboží kolika z nich znáte?
Kdo je kdo v českém „family byznysu“, jak se rodinným firmám daří, kdo je řídí, zdědí a kolik zaměstnávají lidí.
V květnu se Forbes tradičně věnuje rodinnému byznysu a ani v roce 2018 tomu nebylo jinak. Žebříček největších českých rodinných firem letos čítal 111 podniků. Dohromady mají tržby ve výši 284 miliard korun a zaměstnávají přes 88 tisíc lidí. Projděte si první desítku.
Bonusy
Nejposlouchanější podcast: Tomáš Havryluk (Alza.cz)
Úspěch Alzy táhne. Posluchače Forbes podcastů letos nejvíc zajímalo, jak se český e-shop strategicky rozvíjí, kdo v Alze zodpovídá za inovace a jak se 20letá firma udržuje stále pružná. O všem totiž mluvil ve Forbes Byznys podcastu místopředseda představenstva a strategický ředitel Alzy Tomáš Havryluk.
„Když meziročně vyrosteme o 20 procent, neplácáme se s Alešem Zavoralem po zádech. Spíše se ptáme, proč to nebylo více,“ tvrdí druhý muž Alzy.
(Pokud ještě nevíte, co podcasty jsou a k čemu jsou dobré, přečtěte si tuhle osvětu.)
Nejsledovanější video: Forbes on the Road s cukrářkou Ivetou Fabešovou
Měřeno Facebookem, kde jsou naše videa nejsilnější, vás letos nejvíc zaujal další díl naší mobilní talkshow Forbes on the Road.
Šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek letos svezl herečku Aňu Geislerovou nebo cukrářku Ivetu Fabešovou. Ta v rozhovoru prozradila, že práce se sladkým není jen dolce vita, ale především spousta práce.
„Když za mnou přijde nějaký pár, že se jim naše cukrárna líbí a chtěli by si otevřít podobnou a mají na to tolik a tolik peněz, řeknu jim, radši jeďte na cestu kolem světa. Je to neuvěřitelná dřina,“ přiznává Fabešová.
A poděkování…
Děkujeme za vaši letošní přízeň a doufáme, že se budete na Forbes.cz pravidelně vracet i v roce 2019! Napište na [email protected], co vás baví a co máme naopak zlepšit.