Work hard, have fun and make history. To často říká 15. nejbohatší muž světa a šéf Amazonu Jeff Bezos. Dokonce tak často, že se z toho stal i oficiální slogan, kterým se do největšího internetového obchodu světa lákají noví zaměstnanci.
Už pár dní to ale vypadá, že pro zaměstnance gigantu platí zejména ta první část. Work hard. Vše odstartovalo páteční vydání slavných novin New York Times (NYT), které přinesly kontroverzní článek o tom, že v Amazonu (v jeho kancelářské části) se rozhodně dobře nepracuje. Americká média tenhle text probírala celý víkend a jen k samotnému článku se objevilo přes 3 a půl tisíce komentářů.
Řada lidí uvažuje o tom, že začne Amazon bojkotovat, jiní tvrdí, že článek nepopisuje nic nového, ale naopak typické chování v korporátní Americe a další mu nevěří. Že každopádně nejde o žádný pěkný obrázek, potvrzuje i sám Bezos. Řekl totiž, že pokud by byl Amazon takový, jak ho noviny popisují, tak by v něm rozhodně pracovat nechtěl.
New York Times v inkriminovaném článku popisují, že zaměstnanci Amazonu nemají žádný čas na osobní život, v kancelářích údajně pláčou, intrikují proti sobě pomocí systému anonymního hodnocení práce kolegů a pro své nadřízené představují jen čísla a statistiky.
Podle NYT se od lidí, kteří pracují v kancelářích Amazonu, například očekává hbitá odpověď na jakýkoli e-mail, i kdyby jim ve schránce přistál třeba po půlnoci. V opačném případě těm stejným zaměstnancům údajně krátce na to vyskočí na mobilu SMS žádající vysvětlení, proč na e-mail nereagují. „Pokud jim nemůžete dát své absolutní maximum 80 hodin týdně, vnímají to jako obrovskou slabost,“ řekla NYT bývalá zaměstnankyně Molly Jay.
Ta si novinářům postěžovala i na nepochopení vedení vůči osobním problémům. V jejím případě šlo o nemocného otce, který umíral na rakovinu. Když kvůli tomu Jay omezila práci po večerech a víkendech, její pracovní status se podle vyjádření pro NYT změnil a nadřízený o ní prohlásil, že je problematická. Když Jayin otec umíral, vzala si neplacené volno a do Amazonu se už nevrátila. A podobných historek je článek plný, jedna žena si stěžovala například na to, že den poté, co potratila, musela odjet na služební cestu.
„Dokonce i mnoho zaměstnanců Amazonu, kteří pracovali na Wall Street nebo ve startupech se shoduje, že pracovní zátěž v South Lake Union dokáže být extrémní: jsou to maratony konferenčních hovorů na Velikonoční pondělí a Díkůvzdání, kritika nadřízených za špatné internetové připojení na dovolené a hodiny strávené prací z domova po většinu nocí a víkendů,“ píše NYT.
Jedno z náborových videí Amazonu.
Další bývalá zaměstnankyně Elizabeth Willet si podle NYT v roce 2013 po porodu vyjednala, že bude do kanceláře docházet v sedm hodin ráno a odcházet v půl páté. Její nadřízená se ujistila, že vše funguje bez problémů, Willetini kolegové, kteří neviděli, že do práce dochází tak brzy, ji ale v rámci anonymního hodnocení dali negativní body za brzké odchody.
„Nemůžu tam stát a bránit vás před vašimi kolegy, když si stěžují, že dostatečné nepracujete,“ reagovala tehdy údajně její nadřízená. Willet ze společnosti odešla rok poté.
Obhajoba současného manažera: Už to tak není
Ne všichni ale Amazon kritizují. Asi nejvýraznější obranu napsal na svém LinkedInu jeho aktuální softwarový manažer Nick Ciubotariu. „Za 18 měsíců strávených v Amazonu jsem nikdy nepracoval přes víkend, pokud jsem sám nechtěl….Nikdo mi neříká, abych pracoval v noci, nikdo mě nenutí odpovídat na e-maily v noci. Nikdo mi neposílá SMS, aby se zeptal, proč jsem neodpověděl na e-mail. Neočekávám to od manažerů, kteří pracují pro mě a kdyby to dělali svým podřízeným, ihned bych odešel,“ píše ve své poměrně rozhořčené reakci.
NYT podle něj ke svému článku použily stará data a dodává, že Amazon se“výrazně proměnil a na dalších změnách i nadále tvrdě pracuje.“ Autoři kontroverzního článku opravdu citují zejména bývalé zaměstnance společnosti, ale neměli ani moc na výběr. Amazon totiž komunikaci s reportéry povolil jen hrstce senior managerů a žádost o rozhovor s Bezosem odmítl.
„Než jsem šel na pracovní pohovor v Amazonu, slyšel jsem všemožné děsivé historky z jeho minulosti. Bylo mi řečeno, že jsou pravdivé, ale také, že společnost i nadále podstupuje kroky ke zlepšení a že bere vyváženost mezi pracovním a osobním životě vážně,“ píše Ciubotariu a cituje slova „vysoce postaveného vedoucího pracovníka“: „Amazon kdysi mnoho lidí úplně ždímal. Tak to tu už ale nechodí a takhle já byznys neřídím. Chci, aby Amazon byl místem, kde lidé řeší neřešitelné problémy a současně mají dobrý pocit z toho, že pracují pro skvělou společnost. A jestli ždímáte lidi přepracováním, děláte to špatně, a potřebujete změnit kurz. V opačném případě vás tu není potřeba.“
Svou firmu v tom článku nepoznávám
Po několika dnech bouřlivé diskuse se k aféře vyjádřil i Jeff Bezos – v interním dopise, ve které svým lidem doporučuje, aby si pečlivě přečetli jak článek v New York Times, tak Ciubotariuovu reakci. Že jej šokovaly příhody zaměstnanců, kteří pro NYT popisovali, jak s nimi v době rodinných tragédií a vážných nemocí, firma nelidsky zacházela. Zároveň své lidi vyzývá, aby se obrátili na oddělení HR nebo přímo na něj, pokud by se s takovým jednáním setkali.
„(Článek) tvrdí, že našim záměrem je vytvořit chladné a dystopické prostředí bez zábavy a smíchu. Takový Amazon nepoznávám a velmi doufám, že ani vy ne,“ píše 15. nejbohatší muž světa a dodává, že na místě, které popsalo NYT, by bylo šílené setrvávat a že on sám by z takové společnosti odešel. Své vyjádření Bezos končí slovy: „Doufám, že vás práce a podílení se na vytváření budoucnosti s vašimi bystrými kolegy baví a že se u toho nasmějete.“
Autor: Daniela Ešnerová