Její tvář zná snad úplně každý. Před čtyřmi desítkami let oslnila svět coby bondgirl Solitaire v bondovce Žít a nechat zemřít, v 90. letech jí ohromnou slávu a popularitu přinesl seriál Doktorka Quinnová. Dnes se Jane Seymour soustřeďuje na byznys. A je v něm mimořádně úspěšná.
Byla to její životní role, však ji hrála téměř celá 90. léta. Titulní úloha lékařky v úspěšném romantickém seriálu zasazeném do prostředí Divokého západu jí vynesla i Zlatý glóbus. A především globální slávu.
A taky dost peněz. Doktorka Quinnová se vysílala ve více než 100 zemích světa, příběhy mladé lékařky Michaely Quinnové, jejích dětí, Byrona Sullyho, Jakea Slickera, Lorena Braye, Horace Binga a čejenského náčelníka Tančícího oblaku, odehrávající se v Colorado Springs v poslední třetině 19. století, hltaly stovky milionů lidí po celém světě.
Dnes je představitelce titulní úlohy Jane Seymour osmašedesát. A zdá se, že poptávka po ní je větší než kdykoli v minulosti. Z „Dr. Quinn, Medicine Woman,“ je mimořádně úspěšná byznys woman. Jane Seymour, americká herečka britského původu, která si své umělecké jméno vybrala podle třetí manželky krále Jindřicha VIII. (Jane se ve skutečnosti jmenuje Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg, její kořeny jsou německo-polsko-nizozemské), totiž zdaleka není jen herečkou.
Vlastní úspěšnou firmu vyrábějící šperky a dekorace do domácnosti, má za sebou úspěšnou kariéru výtvarnice, je vyhledávanou mentorkou a také investorkou. A loni se vrátila i na televizní obrazovky – získala hlavní roli „kmotry aerobiku“ v americkém seriálu Let’s Get Physical. K tomu je Jane Seymour i úspěšnou spisovatelkou. Její poslední kniha The Road Ahead: Inspirational Stories of Open Hearts and Minds (Cesta vpřed: inspirující příběhy otevřených srdcí a mysli) se stala americkým bestsellerem.
Její příběh totiž není jen jedna velká hollywoodská pohádka, Jane Seymour prožila i pár pořádných pádů na dno. A nebojí se o nich psát. Třeba o době, kdy v éře své největší slávy zjistila, že jí exmanžel zanechal obří dluhy a složku plnou žalob. Pětkrát vdaná matka čtyř dětí se ale nikdy nevzdala. A zdá se, že je znovu na vrcholu.
Váš poslední seriál budil velkou pozornost, hodně se o něm mluvilo. Není divu, byl to pro vás svého druhu comeback – a rovnou v hlavní roli. Je vámi ztvárněná postava Janet Force něco na způsob Kitty Cat z komedie Nesvatbovi?
To úplně ne, ale Janet taky říká věci, které byste od ní nečekali, a dělá věci, které jsou hodně, hodně jiné… Tak jiné, že je vlastně docela provokativní.
Dělá zkrátka vše, co je v jejích silách, aby přesvědčila svého syna Joea navléknout si legíny.
Změnili Nesvatbovi trajektorii vaší kariéry?
Naprosto, ten film měl obrovský úspěch. Nikdo podle mě netušil, co bude následovat, a spousta lidí si pak řekla: „Hele, doktorka Quinnová je nakonec vlastně docela zábavná.“ Od té doby jsem hrála ve spoustě komedií – Modern Men, Jane the Virgin, v seriálu How I Met Your Mother… Natočila jsem taky film s Robertem De Nirem nazvaný War with Grandpa a Little Italy s Haydenem Christensenem a Emmou Roberts. Komediální polohu si docela užívám.
Vydala jste též knihu, nazvanou Cesta vpřed, která je o tom, jak nás určují životní výzvy. Co je největší výzva, před níž jste dosud stála?
Ve svém třetím manželství jsem byla úplně na vrcholu kariéry, vydělala jsem víc, než jsem si kdy dokázala představit, a myslela jsem si, že všechno je naprosto fantastické – jenže vtom jsem zjistila, že můj bývalý manžel přišel úplně o všechno a zanechal mi dluhy ve výši devíti milionů dolarů a žaloby od každé větší banky. Takže bych řekla, že největší výzvou mého života bylo to, že jsem se jednoho dne probudila a zjistila, že jsem nejenom přišla o otce svých dvou dětí, ale taky o domov a úplně všechny peníze. A musela jsem s tím něco udělat.
A co jste dělala?
Moje matka říkávala: „Když se ti přihodí něco, co podle tebe nejde překonat, přijmi, co se stalo, otevři své srdce a rozhlédni se kolem sebe. Vždycky narazíš na někoho, kdo na tom bude hůř než ty, a pokud uděláš cokoli, abys někomu takovému pomohla, najdeš cíl. A jakmile budeš mít cíl, jednoho dne se i tvoje rány začnou hojit.“ Takže Cesta vpřed je vlastně o tom, jak lidé dokážou neobyčejné výzvy proměnit v příležitost, aby si pomohli prostřednictvím toho, že budou pomáhat druhým.
A komu jste pomáhala vy?
Obrátila jsem se na organizaci Childhelp USA a věnovala jsem poslední peníze, které jsem měla, na portrét svých dětí. Malíř přišel ke mně domů, zahlédl nějaké obrazy, které jsem malovala, protože mě malování vždycky bavilo – a nabídl se, že mi bude dávat zdarma soukromé hodiny malování. Hned jsem věděla, že s malováním nikdy nepřestanu. Pak jsem dostala roli Michaely Quinnové v seriálu, jehož obrovský úspěch nikdo nepředpokládal. Celou dobu práce na Doktorce Quinnové jsem malovala. Když jsem jeden obraz prodala pro charitativní organizaci Make A Wish za 25 tisíc dolarů, uvědomila jsem si, že můžu dělat charitu a výtvarné umění zároveň. To malování tak nefungovalo pouze jako terapie pro mě, ale mohlo pomáhat i ostatním.
Z vaší výtvarné práce se ale zrodila též vaše kolekce šperků, že?
Šperky byly vlastně úplná náhoda. Během malování jsem vytvořila motiv otevřeného srdce, a když jsem se pak účastnila soutěže StarDance: Když hvězdy tančí, můj osobní zlatník a zároveň přítel mi z něj udělal náhrdelník. Společnost ABC mě pozvala na slavnostní večeři, kde jsem se setkala s nějakými lidmi, a ti všichni se mě ptali, co to mám na krku. Vyprávěla jsem jim příběh otevřeného srdce, jak vznikalo, proč je pro mě důležité a podobně.
Oni mě pak zarazili s tím, že jsou představiteli největší šperkařské firmy ve Spojených státech. Vlastně během chvilky jsme si plácli, že společně vytvoříme kolekci Otevřené srdce. Mou jedinou podmínkou bylo to, aby byla zřízena nezisková nadace, jež bude pomáhat lidem, kteří se ocitli v nějaké výjimečné situaci a mohli by nadaci použít jako katalyzátor pomoci ostatním.
Jste herečka, producentka, výtvarnice, spisovatelka a podnikatelka. Co si pamatuji, vždycky jste na mě působila neskutečně sebejistě. I v dobách, které nebyly úplně lehké. Odkud se bere vaše sebevědomí?
Taková prostě jsem. Mám podnikatelského ducha. Podnikat jsem začala už v patnácti, protože moji rodiče si nemohli dovolit koupit mi boty na balet. Uměla jsem plést, a tak jsem pletla a háčkovala, věci prodávala na londýnském trhu a boty si koupila ze svého. Má matka přežila druhou světovou válku v internačním táboře, a když jsem vyrůstala, v přízemí domu vedla takovou malou živnost, kdy ambasádám v Londýně dodávala víno, destiláty a tabák. Odběratelé netušili, že jim to prodává drobná žena sídlící v malinké řadovce. A přesně takhle dneska vypadá můj dům – bydlí v něm mé sestry, mých šest vnoučat, já navrhuji šperky, maluji, hraji, dělám to a to… No a mezitím se balím, protože zítra odlétám do Dubaje.
Od Bonda po bankrot, zažila jste toho opravdu hodně. Pro mnoho lidí jste velkou inspirací. Kdo z celebrit fascinuje vás?
Oprah Winfrey. Protože ona se nebojí hrát spoustu různých rolí, ale kdykoli s ní mluvíte, vždycky je tam. I když s ní mluvíte pouhou minutu, máte s Oprah pocit, že jste zrovna tou jedinou osobou na světě, která ji zajímá.
Celý rozhovor vyšel v magazínu Forbes Woman