„Nechceme, aby náš software byl jen nástrojem pro HR oddělení. Chceme, aby ho používali snadno i manažeři a zaměstnanci,“ říká Jan Havlas, zakladatel Pinya HR. Brněnská společnost, jejíž kořeny sahají do vývoje her, dnes pomáhá firmám digitalizovat procesy v personalistice a šetřit čas. Její cloudový software využívají stovky firem, a Pinya se chystá na další expanzi.
Brněnská Pinya se digitalizací firemních procesů zabývá už skoro patnáct let. Za posledních několik let firma prošla významnou transformací – z malého týmu vývojářů se stal stabilní podnik se třemi desítkami zaměstnanců a specializovanými týmy.
Aktuálně HR systém vyvíjený v Brně využívají téměř dvě stovky společností, včetně těch s působností v několika zemích EU. Firma většinu vygenerovaných prostředků investuje, přesto dosáhla čtyřmilionového zisku. Ten hodlá využít na další expanzi v tomto roce. Nedávno Pinya otevřela pobočku v Polsku s místním týmem, který jí pomáhá usadit se na trhu.
Výhra na cestě k digitalizaci firem
Programátor Havlas byl jako středoškolák nadšencem do počítačových her. Na rozdíl od průměrného teenagera je však nejen hrál, ale s několika podobně nadšenými přáteli rozjeli tým vývojářů úspěšné 3D hry Immortal World. Hra patřila do žánru MMORPG, jinými slovy šlo o hru velkého množství hráčů s prvky RPG.
„Tahle spíše dobrovolnická práce mi dala kromě vývojářských zkušeností také klíčové dovednosti v řízení složitých projektů a práci s vývojovým týmem. Těžím z toho dodnes,“ říká Honza Havlas.
A herní minulost se odráží i v důrazu na uživatelskou přívětivost a intuitivní rozhraní. „Z dlouholetých zkušeností s HR softwarem na míru si zase náš vlajkový produkt Pinya HR vzal široké možnosti úprav a propojení s dalšími firemními systémy,“ hlásí Dita Salajková, produktová manažerka společnosti Pinya. Ale nepředbíhejme…
Jedním z klíčových momentů v historii Pinye bylo první úspěšné výběrové řízení, v němž Havlasův tým uspěl proti zavedeným hráčům. Šlo o zakázku na digitalizaci interních procesů pro středně velkou firmu, kde se jejich řešení ukázalo jako efektivnější a uživatelsky přívětivější, než nabídla konkurence.
„Byl to moment, kdy jsme si uvědomili, že můžeme konkurovat velkým hráčům. Šli jsme do tendru proti firmám, které měly mnohem větší zkušenosti a zdroje, ale uspěli jsme, protože jsme vystihli potřeby zákazníka,“ vzpomíná odborník.
Dita Salajková, která do týmu naskočila před pěti lety, má za sebou působení v brněnském Ústavu výpočetní techniky jako systémová administrátorka a vystudovala softwarové inženýrství a produktový management v IT. Mezi startupisty a gamery tak přinesla z akademické sféry jistou štábní kulturu.
Úspěch v prvním tendru nejenže přinesl důležité reference, ale také pomohl formovat směr, kterým se Pinya následně vydala – od zakázkového vývoje, kdy šli projekt od projektu a firmu od firmy, až k tvorbě vlastního škálovatelného produktu. Cesta ale nebyla vždy úplně přímočará ani to nebyl úspěch za úspěchem.
Před několika lety firma vyvíjela systém Pinya Guard pro vyhodnocováni efektivity zaměstnanců. „Produkt jsme nabízeli několik let a za mě byl super. S nástupem GDPR a změnou legislativy však nebylo možné nabízet některé klíčové funkce v EU a nevyšla nám expanze do USA, tak jsme to upozadili,“ vypráví Jan Havlas a dodává, že se z těchto živelnějších začátků firma poučila a byly to pro ni další cenné zkušenosti.
Postupně tak Pinya poznala, že trh vyžaduje něco jiného – komplexní řešení pro řízení lidských zdrojů.
Zatím poslední a hlavní kapitola Pinye se začala psát na Vltavě. Právě tam na vodáckém výletě přišel Havlas s nápadem místo řešení digitalizace na míru vyvinout vlastní hotový HR software.
V roce 2021 tak brněnská firma vypustila do světa cloudový systém Pinya HR.
HR software pro manažery i zaměstnance
Zatímco některé HR systémy jsou složité a vyžadují dlouhé zaškolování, Pinya HR usiluje o intuitivní řešení, které personalisté i manažeři zvládnou používat bez složitých instrukcí. Klíčovou výhodou je flexibilita – systém je vhodný jak pro malé firmy, tak pro velké podniky, které vyžadují pokročilé HR nástroje.
„Od konkurence se náš produkt odlišuje především důrazem na jednoduchost, přehlednost a uživatelskou přívětivost,“ říká Salajková. „Nechceme, aby HR software byl jen nástroj pro HR oddělení. Chceme, aby ho snadno používali i manažeři a zaměstnanci. Lidé v něm najdou, co potřebují, bez složitých školení,“ rozvádí myšlenku Honza Havlas.
Pinya podle Salajkové chápe HR jako strategického partnera firmy. Klade důraz na automatizaci rutinních procesů, která uvolňuje personalistům ruce pro skutečnou práci s lidmi. „Firmy si stále více uvědomují, že zaměstnanci jsou obrovsky cenný zdroj, o který musejí dobře pečovat. A na takovou péči mají prostor, jen pokud se automatizací zbaví rutinních procesů, které by jim zabíraly neúměrné množství energie,“ vysvětluje.
Jako by se Brňáci snažili zúročit roky, kdy vymýšleli řešení na míru. Pinya HR je systém stojící na modulech a firmám umožňuje vybírat si funkce jako z jídelního lístku podle vlastních potřeb a chutí.
„Firmy mohu využívat ty moduly, které opravdu potřebují. Někdo hledá jen základní evidenci zaměstnanců, jiný chce kompletní systém pro řízení HR včetně náboru, školení a hodnocení výkonu,“ říká produktová manažerka s tím, že v základní licenci jsou všechny moduly dostupné, ale je na klientech, jak je budou využívat.
Mezi základní moduly Pinya HR patří správa zaměstnaneckých dat, generování pracovních smluv a dokumentů, onboarding nových zaměstnanců, evidence dovolených a nepřítomností nebo manažerské přehledy. Pokročilé funkce zahrnují řízení náboru, plánování a evidenci školení, správu lékařských prohlídek a automatizaci HR procesů prostřednictvím checklistů a úkolů.
Díky otevřenému rozhraní je možné software snadno propojit s dalšími podnikovými systémy, jako jsou docházkové systémy, účetní software nebo nástroje pro řízení výkonu. „Více než polovina našich zákazníků si náš software propojuje s jinými systémy. Ať už jde o docházkové systémy, účetní software, nebo třeba interní reporting. Nechceme, aby Pinya HR fungoval izolovaně – musí být součástí ekosystému firmy,“ přibližuje svoji vizi Havlas.
Automatizaci HR už chápou i menší firmy
Firmy stále více chápou digitalizaci HR jako nutnost, nejen doplněk. Zatímco dříve byla automatizace HR procesů doménou velkých korporací, dnes i menší firmy hledají řešení, která jim pomohou efektivněji řídit zaměstnance.
Rostoucí požadavky na flexibilitu práce, přístup k datům odkudkoli a snížení administrativy vedly k tomu, že poptávka po cloudových HR systémech strmě vzrostla. „Dnes se bez digitalizace HR neobejdou ani malé firmy. Všichni potřebují okamžitý přehled o zaměstnancích, rychle vyřizovat žádosti a minimalizovat papírování,“ vysvětluje.
Dramaticky pak urychlila přechod firem na digitální HR systémy globální pandemie. „Mnoho firem si takřka ze dne na den uvědomilo, že nemůžou fungovat s HR procesy postavenými na papírech a e-mailech. Potřebovaly digitální nástroje, které umožní zaměstnancům pracovat odkudkoli a HR oddělením efektivně řídit celý proces,“ dodává šéf Pinya HR.
V letošním roce Pinya vrhá veškeré síly do expanze na polský trh. „Máme zde první zakázky, které nám potvrzují, že v naší oblasti místní konkurence zaspala dobu. A věříme, že v Polsku letos porosteme o tisícovky procent,“ prohlašuje sebevědomě Jan Havlas.
„Moc se na to těšíme. A všímáme si, že Poláci na rozdíl od Čechů se mnohem raději setkávají a byznys stavějí daleko víc na důvěře. Proto si myslím, že naše sázka na tým složený z místních lidí je zásadní a správný krok,“ uzavírá usměvavý podnikatel.