Navzdory zuřící pandemii a rostoucí inflaci rok 2021 obecně miliardářům přál. Lze však vypíchnout pár takových, kteří s ním musejí být spokojeni obzvlášť – ti, jejichž jmění vzrostlo měřeno procenty nejvíce.
Přestože se nemohou chlubit jměním přes sto miliard dolarů jako Elon Musk nebo Jeff Bezos, za pouhých dvanáct měsíců svůj skromnější majetek, byť stále mnohamiliardový, dokázali znásobit. A to dvakrát, třikrát, pětkrát, ale i desetkrát. Někteří z nich jsou zakladateli soukromých společností, které pobraly vysoké částky v nových investičních kolech, jiné poslal vzhůru růst veřejně obchodovaných akcií či kryptoměn.
Forbes představuje desítku těch, kteří už sice rok 2021 začínali jako dolaroví miliardáři, ale za uplynulých dvanáct měsíců svůj majetek dostali ještě do zcela nových výšin. Jde o značně nesourodou skupinu – od zarytého investora Tesly po britského fintechového magnáta.
1.
Tatyana Bakalchuk
Občanství: ruské
Nárůst jmění o: 1075 procent
Zakladatelka ruského internetového prodejce Wildberries do roku 2021 vstupovala se jměním 1,1 miliardy dolarů, ale díky vzestupu zájmu o online nakupování během pandemie je její aktuální jmění odhadováno na 12,9 miliardy dolarů. Nejbohatší žena Ruska vedla globální expanzi Wildberries, mimo jiné i do Spojených států. Své tržby z roku 2020 e-commerce společnost zdvojnásobila na 5,7 miliardy dolarů.
Šestačtyřicetiletá matka čtyř dětí a bývalá učitelka angličtiny přitom zakládala Wildberries v roce 2004 na mateřské dovolené ze svého moskevského bytu. První roky přeprodávala oblečení německé značky Otto, nyní na Wildberries nakoupíte zboží od více než 31 tisíc značek.
2.
Nik Storonsky
Občanství: britské a ruské
Nárůst jmění o: 547 procent
Storonsky je zakladatel a CEO fintechové společnosti Revolut. Jeho jmění za předchozí rok vyrostlo z 1,1 miliardy na ohromujících 7,1 miliardy, tedy téměř o 550 procent. V červenci získala Revolut investici 800 milionů dolarů, což společnost ohodnotilo na 33 miliard dolarů a učinilo z ní nejhodnotnější fintechový startup ve Spojeném království. Sám Storonsky vlastní ve společnosti přes dvacet procent.
Nik Storonsky, který má dvojí občanství, konkrétně britské a ruské, dříve obchodoval s deriváty pro Lehman Brothers a Credit Suisse. Pod jeho vedením přilákala služba Revolut přes deset milionů zákazníků a uskutečnila více než 350 milionů transakcí. Výnosy takzvané neobanky jen za rok 2020 vzrostly o 34 procent – z 229 milionů dolarů na 307 milionů. Narostly ale rovněž ztráty, a to na 57 procent.
3.
Leo Koguan
Občanství: americké
Nárůst jmění o: 481 procent
Majetek tohoto byznysmena a investora sídlícího v Singapuru za rok 2021 letěl nahoru zejména díky jeho smělé investiční strategii. Vsadil na jednoho koně – koně jménem Tesla. A gambit se Koguanovi vskutku vyplatil, neboť hodnota akcií Tesly díky velkému přílivu drobných investorů a pokroku společnosti ve výrobě i dovozu rostla loňský rok jedním slovem znamenitě. Celkové jmění Lea Koguana se tak oproti začátku roku zvýšilo o 481 procent a ke 31. prosinci činilo odhadem 8,1 miliardy dolarů.
Počáteční kapitál Koguana pochází z poněkud méně sexy odvětví – IT. Po absolvování práv v New Yorku Koguan v roce 1989 založil IT společnost SHI International se svou tehdejší manželkou Thai Lee, která ji doteď vede. Koguan žije v singapurském střešním apartmánu, který koupil od Jamese Dysona, britského miliardáře, jenž zbohatl na vysavačích.
4.
Luo Liguo
Občanství: čínské
Nárůst jmění o: 472 procent
Čínský miliardář Luo své jmění loni dostal na 16,6 miliardy dolarů, což představuje nárůst o bezmála 500 procent. Vděčí za to boomu společnosti Hoshine Silicon Industry dodávající silikonové kovy, které se užívají v elektronice, solárních panelech a chemii. Cena akcií společnosti kotované na Šanghajské burze vzrostla během loňska z 33 jüanů (5,20 dolaru) na 132 jüanů (21 dolarů).
V Hoshine Silicon Industry se angažuje jeho celá rodina: žena Wang Baodi je ředitelka, dcera Luo Yi vicepředsedkyně a syn Luo Yedong je asistent. V červnu nicméně americká vláda zakázala import produktů této společnosti kvůli údajné nucené práci v západním regionu Sin-ťiang. Forbes oslovil mluvčího společnosti, jenž se však k věci nevyjádřil.
5.
Cameron & Tyler Winklevossovi
Občanství: americké
Nárůst jmění o: 440 procent každý
Majetek každého z dvojčat Camerona and Tylera Winklevossových činil na konci roku 2021 4,4 miliardy dolarů, což představuje nárůst oproti předchozímu roku o 440 procent.
Jejich zisky pocházejí převážně z investic do kryptoměn. Bitcoin za rok 2021 přidal na hodnotě 56 procent, což způsobil příliv drobných investorů a býčí sentiment finančních institucí a velkých investorských jmen. Ethereum, druhá největší kryptoměna, zaznamenala růst o 400 procent. Dvojčata rovněž stojí za kryptosměnárnou Gemini, založenou v roce 2014, jejíž valuace znatelně vzrostla poté, co si v listopadu vysloužila investici 400 milionů dolarů.
Absolventi Harvardu, dřívější olympijští veslaři a od studentských let protivníci Marka Zuckerberga (jak ilustroval hollywoodský film The Social Network) do bitcoinu investovali poprvé v roce 2012. Ze svého vyrovnání s Facebookem v hodnotě 65 milionů dolarů investovali do klubající se digitální měny dva miliony. Její hodnota přitom tou dobou byla menší než sto dolarů. Dnes se naproti tomu bitcoin obchoduje za víc než 45 tisíc dolarů.
7.
Bom Kim
Občanství: jihokorejské
Nárůst jmění o: 416 procent
Třiačtyřicetiletý zakladatel jihokorejského e-commerce gigantu Coupang se společností v březnu 2021 vstoupil na newyorskou burzu, díky čemuž jeho jmění do konce roku vzrostlo na 5,2 miliardy dolarů. Desetiprocentní akcionář Coupangu se rázem dostal mezi nejbohatší self-made jihokorejské miliardáře a představuje silnou konkurenci jihokorejským konglomerátním sdružením (takzvaným čebolům¨) s bohatstvím nastřádaným dynastiemi.
Kvůli různým kontroverzím se však akcie společnosti Coupang od jejich uvedení na burzu o čtyřicet procent propadly. Po červnovém smrtícím požáru v jednom z kompletačních center se například Coupang ocitla pod palbou kritiky ohledně pracovních podmínek zaměstnanců. Odpor vedl až k bojkotu společnosti, která utrpěla jak na prodejích, tak reputaci.
8.
Pavel Durov
Občanství: ruské
Nárůst jmění o: 403 procent
Málokomu hrála loňská nálada odporu vůči velkým technologickým společnostem do karet tolik jako Pavlu Durovi, zakladateli komunikační aplikace Telegram, která staví do popředí ochranu soukromí. Technologický magnát Durov, jenž stojí také za oblíbenou ruskou sociální sítí Vkontakte, aktuálně ovládá jmění 17,2 miliardy dolarů. Na počátku roku 2021 přitom činilo jen 3,4 miliardy dolarů, jenže to by se Telegram, který si loni nainstalovalo 329 milionů uživatelů, nesměl stát pátou nejstahovanější aplikací roku.
Ani Durov se však nevyhnul na své cestě překážkám. Telegram loni čelil malware hrozbám a stal se oblíbenou aplikací podvodníků. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických navíc zatrhla Telegramu pokus o vytvoření vlastní kryptoměnové sítě, byť v prosinci Durov podpořil spin-off kryptoprojekt Toncoin.
9.
Wang Junlin
Občanství: čínské
Nárůst jmění o: 400 procent
Wang Junlin může za své bohatství poděkovat čínským pijanům. Je totiž předsedou Sichuan Langjiu, jednoho z největších prodejců destilátů. Devětapadesátiletý self-made miliardář nyní disponuje jměním asi 4,8 miliardy dolarů, přičemž do roku 2021 vstupoval jen s jednou miliardou. Wangova značka alkoholu je pojmenována po městě Er Lang v západní provincii Sečuán, kde její zakladatel vyrůstal.
10.
Philippe Laffont
Občanství: americké
Nárůst jmění o: 364 procent
Philippe Laffont vede hedgeový fond a venture kapitálovou firmu Coatue Management zaměřující se na technologie. Podle odhadu Forbesu Laffontův majetek vzrostl z 1,4 miliardy dolarů ze začátku roku 2021 na 6,5 miliardy dolarů. Mezi nejvýznamnější investice společnosti patří mateřská společnost TikToku Bytedance, mateřská společnost Snapchatu Snap a hudební streamovací služba Spotify.