V srpnu 2012 se mladý pedagog Bobby Hoyt z amerického Texasu rozhodl, že se zaměří na splácení svého studentského úvěru ve výši 40 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 920 tisíc korun), který si vzal proto, že si chtěl užívat a že „dnes je normální žít na dluh“.

Jeho známí mu ale správně říkali, ať půjčku splatí, jinak se stane otrokem dluhů.  O rok a půl později už žádné neměl, přestože v té době pobíral jen učitelský plat. Bobby kvůli tomu musel samozřejmě přinést několik krátkodobých obětí, popisuje jeho příběh americký server CNBC.

„Když máte velké dluhy a chcete se jich rychle zbavit, bezbolestně to nepůjde,“ připouští osmadvacetiletý někdejší učitel, který je v současnosti finančním bloggerem na plný úvazek a jeho rady, třeba jak se zbavit dluhů nebo jak poznat, že jste zralý na podnikání, čte na 57 tisíc lidí.

Čtěte také: Návod pro každého: jak jednoduše a vždy udržet vyrovnaný rozpočet

„Když přestanete chodit do restaurací, bydlet ve vlastním nebo přestanete s veškerou zábavou obvyklou pro vaše přátele, tak to zabolí – ale musíte si uvědomit, že to všechno skončí,“ přiznává Hoyt. A to je útěcha, stejně jako fakt, že když je člověk mladý, je normální, že je chudý a začíná od nuly.

18617_10102472988049296_3113945546666217057_n

Hoyt dával na splacení úvěru tři čtvrtiny svého učitelského platu. Čeho se tedy dočasně vzdal?

Vlastního bydlení

Hoyt si s manželkou Coral, učitelkou na základní škole, pronajali u jejích rodičů pokoj za 500 dolarů měsíčně. „Bylo to tam hrozně stísněné, ale bylo to levnější než si rovnou po škole koupit dům nebo najít pěkný byt,“ vysvětluje. Bydlet s tchyní sice není žádný med, ale náklady na bydlení představují jeden z největších pravidelných výdajů. A tedy i jednu z největších překážek rychlého splácení úvěrů. Pokud nemůžete bydlet s rodiči, můžete si pronajmout byt s několika dalšími spolubydlícími, navrhuje Hoyt. A když už jste koupili dům, pronajímejte pokoje v něm.

Čtěte také: Manažerem Airbnb aneb Z Českých Budějovic do světových startupů

Auta

Hoyt si nechal tu samou kraksnu, s níž jezdil na střední a odložil nákup nového vozu na dobu po zaplacení dluhu. Když jste mladý, jste na prahu své kariéry a máte nějaké dluhy, nové auto je věc, bez níž se obejdete.

Dovolené

„Spousta mladých lidí vyhodí to málo, co ušetří, za výlet někam, kam si ve skutečnosti nemůžou dovolit jet,“ napsal Hoyt na svůj blog. Takže nikam nejezdil a splácel – čímž si chystal půdu pro budoucí krásnější dovolené v cizině. „Až budu starší, budu cestovat víc a budu mít na to víc peněz,“ doufá.

Nového oblečení

Hoyt se vyhýbal nákupním centrům a nosil oblečení, co si pořídil ještě na vysoké škole. Oděv do práce si samozřejmě koupil, ale neutrácel za to, co se mu „jenom“ zalíbilo.

Kabelovky

Vzdát se kabelové televize bylo jedním z nejjednodušších způsobů jak ušetřit, a navíc ji prý vůbec nepostrádal: „S Netlifxem, Hulu a aplikacemi jako Apple TV se můžete koukat na kterýkoliv pořad, co je právě v kurzu a nemusíte platit za kabelovku. Prostě s tím přestaňte. Teď hned.“