Nastupující americký prezident Donald Trump si na post ministra obchodu ve své vznikající vládě vybral miliardáře Howarda Lutnicka, který dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Lutnick, který radí Trumpovi se sestavováním nové administrativy, ovšem podle amerických médií usiloval o nominaci na ministra financí.

Americký tisk Lutnicka popisuje jako zastánce zvyšování cel, což je hlavní prvek Trumpovy obchodní politiky. Exprezident a vítěz letošních voleb během svého prvního mandátu zavedl cla mimo jiné na čínské zboží, která částečně zůstala v platnosti i po jeho odchodu z Bílého domu. V letošní kampani hovořil o dramatickém rozšiřování obchodních poplatků včetně zavedení nejméně desetiprocentního univerzálního cla.

„Cla jsou skvělý nástroj, který má prezident k dispozici,“ řekl v září Lutnick, přestože ekonomové se k takovým plánům stavějí spíše skepticky. Jako ministr obchodu by podle agentury AP hrál klíčovou roli v případné snaze navyšovat a vymáhat cla.

Lutnick byl v posledních týdnech jedním z lídrů Trumpova týmu připravujícího novou administrativu poté, co v kampani podle informací deníku The New York Times daroval nebo vysbíral více než pětasedmdesát milionů dolarů pro různé skupiny podporující Trumpovu kandidaturu.

NYT, AP i další média uvádějí, že usiloval o nominaci do čela ministerstva financí, kterou zvolený prezident ale zatím neoznámil. Podporu v tomto směru Lutnickovi veřejně vyjádřil miliardář Elon Musk, který je rovněž součástí plánování Trumpova mandátu.

„Howard je více než třicet let dynamickou silou na Wall Street,“ uvedl Trump v oznámení o nominaci na ministra obchodu. „Povede naši celní a obchodní agendu, s dodatečnou přímou zodpovědností za úřad obchodního zmocněnce Spojených států,“ sdělil k nové roli 63letého podnikatele.

Jmenování ministra obchodu stejně jako obsazování dalších vládních postů podléhá souhlasu amerického Senátu, kde budou mít po Novém roce Trumpovi republikáni většinu.

Kromě zastánce cel je Lutnick také kritik Číny, nadšený podporovatel kryptoměn a stoupenec nižších daní pro firmy, uvádějí světová média. Pokud by se stal ministrem obchodu, řídil by rozsáhlou oblast federální vlády, pod kterou zdaleka nespadají jen mezinárodní obchodní vztahy.

Ministerstvo má například na starosti přidělování desítek miliard dolarů v dotacích pro domácí výrobce čipů, které nedávno schválil Kongres, nebo také rybolov či sčítání lidu.

https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/https://forbes.cz/z-youtube-i-netflixu-udelal-masiny-na-penize-poznejte-nejuspesnejsiho-ceskeho-manazera/

„Je to role, v níž jsou stěžejní kontakty na výkonné ředitele a širší podnikatelskou komunitu,“ píše AP.

Lutnick je ředitelem Cantor Fitzgerald od roku 1991, kromě toho zastává vysoké pozice v dalších dvou společnostech. Podle New York Times jsou jeho firmy zapojené téměř do všech sektorů americké ekonomiky, při projednávání jeho nominace v Senátu by tak „mohl čelit otázkám na své finance a potenciální střety zájmů“.