Vlastnit minimum věcí, zato však v prvotřídní kvalitě. To je motto mladých českých designérů Matěje Janského a Cyrila Dunděry, kteří se s ještě teplým diplomem dokázali prosadit v kolekcích předních tuzemských i světových značek.
Nebývá zvykem, aby čerstvé absolventy oslovila renomovaná světová značka s tím, že chce zařadit jejich návrh do své produkce. Právě takový úspěch však čekal na designéry Matěje Janského a Cyrila Dunděru, kteří si díky tomu nemohli přát lepší start své profesní kariéry.
Křeslo pro Cappellini
„Na české přehlídce Designblok 2019 jsme chtěli společně představit stojánek na vánoční stromeček. Ten se nám ale nepodařilo dotáhnout k naší spokojenosti. Představili jsme ale naše nová lounge křesla, kterých si všiml umělecký ředitel značky Cappellini a následně jsme začali pracovat na jejich sériové výrobě,“ přibližuje okolnosti úspěšné spolupráce s legendárním italským výrobcem nábytku Matěj Janský.
Mladí designéři staví hlavně na velké důvěře – mezi sebou i klienty. Poznali se už jako teenageři na střední uměleckoprůmyslové škole na Žižkově a přestože se následně jejich cesty na pár let rozdělily, Cyril nastoupil na UMPRUM, Matěj dal nejprve přednost architektuře na ČVUT, věděli, že chtějí spolupracovat.
Krátce po absolvování UMPRUM, kdy oba sbírali zkušenosti v zahraničí, založili společné studio JanskyDundera. Pro jejich tvorbu je příznačný přesah do architektury – zatímco Matěj tento obor studoval, Cyril se se během svého pracovního pobytu pro značku Lasvit v Londýně podílel na skleněných instalacích pro projekty studií Zahy Hadid nebo Foster & Partners.
Produkty, veletrhy i bytový interiér
Kromě produktového designu se proto věnují také návrhům expozic a firemních pavilonů v rámci veletrhů, například pro Lasvit v rámci slavného milánského Design Weeku. Loni také dokončili svůj první interiér bytu v Klatovech, za který si aktuálně vysloužili nominaci na prestižní ocenění EDIDA.
Kompletní rekonstrukce bytu o výměře 170 m2 v Klatovech pod vedením studia JanskyDundera a Jáchyma Janského. Foto: Honza Zima
Své zkušenosti mimo jiné předávají svým studentům v ateliéru produktového designu na VOŠ Scholastika.
Matěj i Cyril v rámci své praxe využívají zkušenosti ze zahraničních pobytů ve studiích od Itálie po Skandinávii. To je také důvod, proč kladou důraz především na jednoduché a čisté formy, kvalitní materiály a precizní detaily.
Díky tomu navazují pravidelné spolupráce se zahraničními výrobci, naposledy se zavedenou polskou firmu Kler, pro kterou navrhli modulární pohovku Cheers.
Tvorba na zakázku
Většina tvorby studia JanskyDundera probíhá formou zakázek pro výrobce nábytku a dalšího interiérového vybavení, tvoří ale i prostory na míru přímo pro privátní klienty. Kromě toho se věnují také produkci pod vlastní značkou MCDJ, pod kterou uvedli policový systém MC Shelf nebo stoličku MC Stool.
„Rádi bychom navázali další dlouhodobější spolupráci s předními tuzemskými a zahraničními nábytkářskými firmami, které umožňují vytvářet sofistikovanější a komplexnější produkty díky svému řemeslnému zázemí, materiálovému know-how a velikosti výroby. Zároveň nás baví dělat interiéry, které jsou s nábytkem úzce propojené, jedno inspiruje druhé,“ nastiňuje Cyril dlouhodobější plány studia sídlícího na pražské Letné.