„Nestává se každý den, že podnikatel získá pro svou pohádku nový začátek (nikoli konec!)“ To napsala CEO startupu Frank Charlie Javice na svůj LinkedIn v roce 2021, když svou fintechovou firmičku prodala jedné z nejstarších finančních společností na světě JPMorgan Chase.
Za svou platformu, která měla pomáhat studentům s financemi, tenkrát ani ne třicetiletá podnikatelka získala 175 milionů dolarů. Její „pohádka“, o jejímž novém začátku se v té době zmiňovala, nyní ale přece jen dostala také svůj konec.
A to ve formě obžaloby, která nyní ženu viní z podvodu na finanční instituci, podvodu s cennými papíry, bankovního podvodu a spiknutí.
Kauza fintechového startupu Frank zakladatelky Charlie Javice, která byla v pondělí večer zatčena v New Jersey, se v řadě věcí podobá hojně medializovanému skandálu kolem biotechnologické firmy Theranos. Šéfka Theranosu Elizabeth Holmes vylákala z investorů množství peněz sliby o novátorských krevních testech, jejichž údajně revoluční výsledky se ve skutečnosti opíraly o vylhané údaje.
Podvod na investorech, klientech a pacientech podnikatelce spoustu let vycházel – ještě v roce 2014 byla hodnota její společnosti odhadována na částku kolem devíti miliard dolarů a značnou část financí jí tenkrát poskytli investoři včetně mediálního magnáta Ruperta Murdocha či Betsy DeVosové. Na začátku loňského roku Elizabeth Holmes shledal kalifornský soud vinnou ve čtyřech bodech obžaloby včetně podvodu a spiknutí.
Podvod, kterého se nyní podle obžaloby měla dopustit Charlie Javice se svým fintech startupem Frank, sice nedosahuje takových rozměrů, které Elizabeth Holmes zaručily promptní televizní zpracování v podobě televizního seriálu Kauza Theranos, ale o velké peníze v něm jde nicméně také. Jen ne na tolika podvedených, ale na jednom jediném – na společnosti JPMorgan Chase.
Federální prokuratura nyní viní jednatřicetiletou podnikatelku z finančního podvodu, který v loňské občanskoprávní žalobě definoval JPMorgan Chase následovně: Charlie Javice nafingovala údaje o milionech klientů svého startupu Frank, čímž astronomicky zvýšila hodnotu svého fintechu. Jinými slovy, JPMorgan si za 175 milionů dolarů koupil miliony klientů, kteří vůbec neexistují.
Konkrétně jde o seznam více než čtyř milionů vysokoškolských studentů, kteří do momentu akvizice údajně využili platformy Frank k podávání žádostí o finanční pomoc ke svému studiu.
Enormní databáze těchto lidí byla podle žaloby vytvořena s pomocí jistého newyorského profesora v oboru datových věd – a je od začátku do konce absolutně fiktivní. Podle informací amerického Forbesu ve skutečnosti platformu Frank využilo méně než 300 tisíc skutečných studentů. Což by ale hodnotu firmy nezvedlo do takových výšin, za které se platí 175 milionů USD…
Sporná jsou rovněž tvrzení zakladatelky a CEO o tom, že uživatelé startupu získávali 28 tisíc dolarů, což je dvojnásobek běžně poskytované finanční pomoci studentům, a kromě toho také slevy ze školného v řádu dalších tisíců dolarů.
Podezřelé to všechno firmě JPMorgan začalo být až ve chvíli, kdy se při e-mailové kampani svého slavně získaného startupu ze 400 tisíc odeslaných mailů údajným uživatelům Franku vrátilo přes sedmdesát procent zpět coby nedoručených a otevřeno bylo jen a pouze něco málo přes sto mailů.
Charlie Javice, která se v rámci akvizice stala výkonnou ředitelkou JPMorgan, v současné době žaluje na oplátku finančního giganta o soudní výlohy a milionové odškodnění za svůj vyhazov.
Podnikatelka, nad níž nyní visí trestní obvinění s maximální trestní sazbou třiceti let, má přitom podle zjištění Business Insideru v přehánění a ohýbání reality už nějakou historii. Už jako teenagerka proslula coby zakladatelka startupu v oblasti mikrofinancí, který ve své době sice od investorů vybral 300 tisíc dolarů, ale nikdy neposkytl ani jedinou půjčku.