Že jste o byznysu Jana Smrčka nikdy neslyšeli? I za přenos hokejového mistrovství světa přitom vděčíte z velké části právě jemu.
Čas na stadionu se neúprosně blíží ke konci, digitální časomíra odpočítává poslední vteřiny. Na ledě se odehrává dramatický zápas mezi Spartou a Třincem, aktuální skóre 0:1. Od jistého postupu do finále extraligy dělí hokejovou Spartu doslova sekundy, vtom se v chaosu před brankou objevuje třinecký útočník, s ledovým klidem nachází mezeru mezi betony brankáře a puk končí v poslední vteřině v síti.
Následuje nevěřícný úžas davu a odmlka, ve které videorozhodčí opakovaně přehrává nadmíru nepravděpodobnou situaci. Moment, který se do sportovní historie zapíše jako třinecký zázrak na ledě a díky němuž Oceláři popáté v řadě obhajují extraligový titul, má však ještě jednoho vítěze – nenápadný brněnský byznys, který se na tento okamžik připravoval posledních bezmála dvacet let.
Firma Goal Sport Technology devětatřicetiletého podnikatele Jana Smrčka dodává na stadiony po celém světě technologie, bez kterých se žádné sportovní zápasy neobejdou – od softwaru pro synchronizaci grafického obsahu na obrazovky v hale, nahrávání kamerových záběrů pro opakovačku a videorozhodčího přes LED kostky a časomíry až po digitální mantinely a scénické osvětlení.
„Naší byznysovou doménou je zkrátka vše, co na stadionech svítí,“ shrnuje s humorem Smrček v režijní místnosti osvětlené nespočtem televizních obrazovek. Jeho společnost, dříve známá pod názvem Daite, působí napříč sportovními odvětvími.
Z brněnské centrály řídí a dodává technologie prohlubující zážitek ze sportovních duelů po celém světě – od třinecké Werk Areny přes fotbalový stadion v Manchesteru až po americké Inter Miami Davida Beckhama.
Cesta brněnského podnikatele na největší světové stadiony začala před osmnácti lety. Pracoval a žil tehdy v Londýně, když se mu ozval otec – zapálený sportovní fanoušek –, že potřebuje synovu pomoc s byznysem.