Oříškové království. I takto se přezdívá rodinné firmě Alika, která každoročně dosahuje obratů kolem 500 milionů korun. A její šéfka Petra Vránová byla hostem našeho Byznys podcastu.
Příběh firmy začal už v roce 1992. Tehdy průměrný měsíční obrat činil kolem osmdesáti tisíc korun. Dnes tato moravská rodinná pražírna zaměstnává sto lidí.
Vedení největší pražírny ořechů u nás i ve střední Evropě loni převzala z rukou své maminky a zakladatelky firmy Jany Kremlové její dcera Petra Vránová. Ve vedení společnosti působí ještě s mladší sestrou.
Rodinný byznys a vedení firmy ve dvou ženách prý fungují dobře a Jana Kremlová stále ve společnosti pracuje jako poradce.
A oříškovému byznysu se daří i navzdory krizi a zdražování energií. Alika měla loni ukazatel EBITDA osm milionů korun a i přes krizi tam zainvestovali do modernizace provozu.
O ořechy je podle Vránové stále velký zájem, který stoupá i v souvislosti s tím, jak se lidé více zajímají o zdravé jídlo a jak roste obliba rostlinné stravy či prodejen zaměřených na zdravou výživu.
Firma kromě prodeje na svém e-shopu a dodávek do další obchodní sítě ve velkém prodává ořechy i do velkých potravinářských provozů k dalšímu zpracování.
„Nejpopulárnější z ořechů jsou stále arašídy, které jsou i v Česku oblíbené. I když to ve skutečnosti nejsou oříšky. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také kešu ořechy. Je to i díky jejich využití v rostlinné stravě,“ tvrdí Petra Vránová.
Hlavní sezonou pro firmu je vánoční období, na které se pomalu chystají už nyní v létě.
Odkud oříšky dovážejí? Proč se musí dovážet vlašské ořechy z Ukrajiny? Jaké ořechy jsou nejdražší a nejvzácnější? Jak funguje firma, kterou vedou dvě ženy, a to navíc sestry? A jak těžké je sehnat v dnešní době zaměstnance do provozů? Poslechněte si nový Forbes Byznys podcast.