Bezmála dvě dekády těžila fotbalová Chelsea z finančního zázemí ruského miliardáře Romana Abramoviče. Díky jeho penězům opakovaně vyhrála slavnou anglickou Premier League i prestižní evropské soutěže. Teď ale londýnskému klubu postavení jeho majitele přináší místo úspěchů obrovské potíže.

Abramovič totiž patří mezi oligarchy blízké režimu Vladimira Putina, které kvůli ruské invazi na Ukrajinu zasáhly sankce uvalené Západem. Britská vláda ve čtvrtek oznámila, že Abramovičovi zabavuje veškerý majetek na ostrovech, a to včetně jeho výkladní skříně – Chelsea FC.

Jeden z nejlepších evropských celků se sice bude moct nadále účastnit všech soutěží, jenže s omezeními, která výrazně ovlivní jeho fungování.

Zároveň se tím komplikuje i Abramovičův plán na prodej klubu, který před několika dny oznámil. Aktuálně by k němu mohlo dojít pouze za předpokladu, že by na něj dohlížela britská vláda a z vytěžených prostředků by současný vlastník neviděl ani libru.

Záměr je zřejmý: odříznout jednoho z nejbohatších ruských byznysmenů od výdělků. A s tím souvisejí i další opatření, kterých se klub, alespoň než změní majitele, bude muset držet.

Až do odvolání nesmí prodávat žádné vstupenky. Na nadcházející utkání se tak podívají pouze držitelé permanentek, ostatní mají smůlu. Příjmy mu nějakou dobu nepoplynou také z merchandisingu. Fanshop byl ve čtvrtek po poledni uzavřen a jeho vchod střeží ochranka. Rezervace už nepřijímá ani klubový hotel vedle domovského stadionu Stamford Bridge.

„Abramovič má vazby na Putina, který páchá barbarské a zlé útoky proti ukrajinskému lidu, a v tomto směru stojíme po boku Ukrajiny. Bohužel sankce mají důsledky, stejně jako Abramovičovy činy,“ řekla BBC Sport Nadine Dorriesová, britská ministryně kultury.

Jedinými finančními kanály, které Chelsea může momentálně využívat, tak podle ostrovních médií zůstávají tržby ze zápasového cateringu a peníze z vysílacích práv, jež by měly putovat na speciální účet. Z něj by se následně měly hradit mzdy všech zaměstnanců klubu. Jen hráči si podle odhadů vydělávají přibližně sto milionů korun týdně.

Celek z jihozápadu Londýna se teď navíc bude muset držet zkrátka, i pokud jde o samotné složení týmu. Nejenže mu nebude umožněno nakupovat nové hráče, nesmí ani prodlužovat kontrakty s těmi stávajícími.

To znamená, že by v červnu, na konci aktuální sezony, mohl přijít o důležité herní články, jako jsou záložník Saúl Ñíguez nebo obránci Antonio Rüdiger a César Azpilicueta, mimo jiné kapitán týmu. Hráči, jejichž souhrnnou hodnotu odhaduje specializovaný server Transfermarkt na přibližně dvě miliardy korun.

Kromě toho si Chelsea od nynějška musí při organizaci jakéhokoliv domácího zápasu na Stamford Bridge vystačit maximálně s patnácti miliony korun. Pro zápasy na hřištích soupeřů, i mimo Británii, si bude muset rozpočtový opasek utáhnout ještě více, a to až ke zhruba 600 tisíc korunám.

Fotbalové hvězdy, které by se příští týden měly představit ve francouzském Lille, by tak teoreticky mohly přijít o obvyklé přelety soukromými tryskáči a přespávání v luxusních hotelech.

Roman Abramovič, bývalý gubernátor Čukotky, který zbohatl na byznysu s ropou, vstoupil do Chelsea v roce 2003, kdy se klub utápěl v dluzích. Napumpoval do něj obrovské peníze, přivedl posily z celého světa, včetně uznávaného portugalského trenéra José Mourinha, a záhy s ním začal sbírat úspěchy.

Pod jeho vlastnictvím vyhrála Chelsea všechny možné trofeje – dvakrát Ligu mistrů, dvakrát Evropskou ligu, pětkrát Premier League a FA Cup, třikrát anglický Ligový pohár a letos v únoru i premiérově mistrovství světa klubů. U značné části těchto úspěchů byla i někdejší česká brankářská jednička Petr Čech, z něhož angažmá u Blues činilo léta nejlépe vydělávajícího tuzemského sportovce.