Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek 198,1 miliardy korun, meziročně tak vzrostl o 189,2 miliardy korun. Podle vedoucího oddělení obchodní bilance Českého statistického úřadu (ČSÚ) Stanislava Konvičky byl od vstupu Česka do EU dosud nejvyšší. V prosinci loňského roku skončila bilance schodkem 1,2 miliardy korun, byl meziročně o patnáct miliard korun menší. Bilance je horší kvůli drahé ropě a plynu. Vyplývá to z údajů ČSÚ.
Podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka byl rok 2022 z pohledu zahraničního obchodu netypický. „Na jedné straně začalo docházet k narovnávání dodavatelsko-odběratelských řetězců postižených covidovou pandemií, se zahájením války na Ukrajině ale velmi výrazně akcelerovaly problémy v oblasti energetiky,“ řekl. Exportérům podle něj situaci zkomplikovala i mimořádně silná koruna. Někteří podnikatelé se proto bojí ztráty konkurenceschopnosti, doplnil. Věří však, že se globální ekonomika v tomto roce stabilizuje.
Meziročně vzrostl vývoz o 8,9 procenta na 346,7 miliardy korun a dovoz o 3,9 procenta na 348 miliard korun. Meziměsíčně se po sezonním očištění snížil vývoz o 0,8 procenta a dovoz o 6,8 procenta. „Meziroční růst vývozu i dovozu v prosinci zpomalil, dovoz vzrostl tentokrát méně než vývoz,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová. „Předběžné údaje za celý rok 2022 potvrzují meziroční zhoršení obchodní bilance o zhruba 189 miliardy korun, což je v obdobné výši, jako tomu bylo mezi rokem 2020 a 2021,“ doplnila.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně lepší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o jedenáct miliard korun. Přebytek obchodu s motorovými vozidly se zvýšil o 9,1 miliardy korun a schodek obchodu se základními farmaceutickými výrobky se zmenšil o 3,3 miliardy korun. Nepříznivý vliv měl zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 8,8 miliardy korun, a to v důsledku růstu cen na světových trzích a vyššího dovezeného množství, a obchod s elektrickými zařízeními o 3,1 miliardy korun.