Vědci do boje s pandemií nasazují zatím nevyzkoušený arzenál – umělou inteligenci, která má poslouchat, jak lidé kašlou. Díky tomu by měla být schopná rozpoznat pacienty nakažené koronavirem, kteří na sobě jinak žádné příznaky nemoci nepozorují a nevědomky šíří nemoc ve svém okolí.
Přestože bez příznaků prodělá infekci covid-19 většina lidí, zdá se, že i tak se nemoc přece jen podepíše na zvuku, který během kašle vychází z jejich úst. Byť by je ke kašli nenutil zdravotní stav a kašlali by jen na povel.
Na nahrávce takového kašle lze pak najít jemné zvukové odchylky, pro lidské ucho nepostřehnutelné. Moderní technika je však podle výzkumníků z americké MIT dokáže odhalit bez větších problémů. Proto se jim pomocí desítek tisíc nahrávek kašlajících lidí podařilo speciální umělou inteligenci naučit rozpoznat jedinečné parametry, kterými se vyznačuje „covidový kašel“.
Když poté experti umělé inteligenci předhodili nahrávky kašlajících lidí, které ještě neslyšela, dokázala covidový kašel správně identifikovat v 98,5 procenta případů. U bezpříznakových pacientů s pozitivním covid testem byla její úspěšnost dokonce stoprocentní.
Přestože přítomnost koronaviru v těle bude pravděpodobně vždy nutné potvrdit ještě jiným typem testu, zvuková analýza by mohla například posloužit jako jednoduchá alternativa k měření teploty při vstupu do uzavřených prostor.
Proto teď experti z MIT překlápějí výzkumný projekt do uživatelsky přívětivé aplikace. A slibují, že pokud metodu schválí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, bude k dispozici bezplatně. U vchodu do školy, restaurace, továrny či kanceláře by pak stačilo zakašlat na chytrý telefon a aplikace by vás buď pustila dovnitř, nebo naopak z prostor vykázala a poslala na testy.
„Pokud by takový nástroj používal každý ještě před tím, než vejde do učebny, tovární haly nebo restaurace, mohl by citelně omezit další rošíření pandemie,“ myslí si jeden z autorů umělé inteligence Brian Subirana.
Ten spolu se svými kolegy z MIT postavil svůj nejnovější projekt na předchozím výzkumu, ve kterém se pokoušeli umělou inteligenci vycvičit k odhalení zápalu plic, astmatu, a dokonce i Alzheimerovy choroby. Ta se totiž mimo jiné projevuje i specifickým oslabením hlasivek.