Začínali ve třech před třiatřiceti lety, kdy ve staré škodovce objížděli první zákazníky. Dnes patří česká společnost H2O Group mezi přední experty na poli investiční výstavby a poradenství a pouští se i do vlastního developmentu. Stavět se chystá za hranicemi, na chorvatském pobřeží nedaleko Splitu.
V devadesátých letech firma fungovala především jako generální dodavatel na rekonstrukce zpustošených budov, na nichž se podepsal komunistický režim. V roce 2001 přišla první velká zakázka, kterou byla rekonstrukce zimního stadionu v Pardubicích. Ta odstartovala fázi, kdy se firma začala věnovat větší stavařině.
„Jako projektoví manažeři jsme pracovali třeba na rekonstrukci a dostavbě Justičního paláce Na Míčánkách. V podobném objemu peněz byl i projekt na výstavbu jedné z fakult univerzity v Olomouci. Za sebou máme rekonstrukci vodojemu v Kladně nebo revitalizaci bývalých mrazíren v Lanškrouně a další. Zakázky to byly jak od soukromých developerů, tak od státní správy,“ vysvětluje majitel a jeden z tehdejších spoluzakladatelů Libor Vlasák.
Projektový management a realizace staveb zůstávají nadále klíčovými aktivitami firmy, stejně jako investiční výstavba. Realizace však probíhají i mimo Českou republiku, a to na různých mezinárodních trzích. Poslední zahraniční a zároveň první vlastní akcí je výstavba obytného komplexu šesti trojdomů s devadesáti byty v Chorvatsku. Tento komplex vyroste poblíž Splitu, pár minut od moře.
Znát zákony místního trhu
„Při každé zahraniční realizaci je důležité mít partnery přímo v té dané zemi. Bylo to tak i v Saúdské Arábii. V každé zemi jsou jiné zákony, jiná pravidla a je dobré mít tam někoho, kdo vás těmi procesy provede a vytipuje i vhodné lokality,“ podotýká Libor Vlasák. A někdy je to běh na dlouhou trať. Začínáte s týmem, který se vyvíjí, poznáváte mentalitu jiného národa, charakter země. To vše pomůže vybudovat si na tamním trhu silnou pozici.
„Když jsem se poprvé letěl podívat na nabízenou lokalitu, příliš nadšený jsem nebyl. Ale tím, jak jsme se dostávali víc do detailů, začalo se mi místo líbit, až jsem se do něj zamiloval. Partneři vám mohou říkat, že je to dobré, ale finální názor si stejně musíte udělat sami,“ podotýká majitel.
Příjemným osvěžením byla i komunikace s místními úřady. Podle Romana Švarce, který má v H2O development na starosti, je v Chorvatsku menší byrokracie než v České republice. Minimálně v tom, že v něm odpadá běhání po všech dotčených orgánech. Chorvaté mají vše sloučené v jednom řízení. Ve finále tak ušetří spoustu času.
„Na spolupráci na architektonickém řešení jsme se domluvili s kluky ze studia Qarta, s nimiž jsme od začátku měli skvělou chemii a vzájemně jsme si rozuměli nejen profesně, ale i lidsky. Architekti dostali za úkol realizovat naše představy, přičemž museli respektovat přísná místní pravidla pro obytné zóny,“ vysvětluje Roman Švarc.
Oáza pohody s vlastním náměstím
Projekt nazvaný Heritage Split spojuje moderní architekturu s historií. Nabídne čtyřiapadesát bytů, osmnáct penthousů a stejný počet ateliérů různých dispozic. Při stavbě domu chtějí využít hlavně přírodní materiály, kámen, dřevo, sklo nebo hliník.
„Myslím, že se nám podařilo vedle té klasické chorvatské architektury navrhnout něco jiného, moderního, progresivnějšího. Bydlení by mělo být hlavně o pohodě, klidu, atmosféře. V celém komplexu vznikne náměstí, zahrada s místními rostlinami, která by měla navodit atmosféru oázy, kde se může večer posedět či grilovat, součástí bude i malá kavárna,“ vypočítává Libor Vlasák.
V rámci několika týdnů by měl projekt získat stavební povolení na první část, kterou je jižní etapa, kde bude třicet bytů. Ve stejné době by se měl dokončit i tendr na generálního dodavatele. Ještě tento rok by se tak mohla stavba spustit. Povolení na zbylé etapy by mohlo přijít do konce roku. „Dolaďujeme ještě nějaké detaily a zahradní architekturu. Když to půjde dobře, celý projekt by mohl být hotový v létě roku 2026,“ zdůrazňuje Roman Švarc.
„Vyzdvihl bych především privátnost projektu a důležitý je samozřejmě standard, který nabízíme a jenž je o několik tříd jinde. V domě jsou výtahy, podzemní parkování, obrovské terasy na obě strany, podlahové vytápění, tepelná čerpadla,“ představuje úroveň bydlení, která prý v Dalmácii nebývá zvykem.
Na stavbu, jejíž celková investice dosahuje 25 milionů eur, využijí především lokálních dodavatelů. Jejich výhodou je hlavně znalost prostředí a vztahy s místními řemeslníky.
Investice, nebo bydlení?
A pro koho jsou byty určené? Podle Lucie Staňkové, která má na starosti marketing a prodej, se zatím ukazuje, že poptávka bude spíše po investičních bytech za účelem krátkodobého pronájmu. „Klienti mají představu, že sami pro sebe budou byt využívat dvakrát třikrát do roka a v hlavní sezoně ho pronajmou. Což nám nijak nevadí, nemáme tam žádné omezení. Stejně tak jsme otevření i zákazníkům ze zahraničí, kteří už o byty projevují zájem,“ přibližuje.
Byty jsou ale především určené pro celoroční, trvalé bydlení a tomu jsou také uzpůsobeny. Vybírat můžete z útulných víkendových bytů, menších studií, ale i velkorysých penthousů. Byty jsou k dispozici o velikosti od 35 do 120 metrů čtverečních. Dispozičně se ještě mohou změnit podle požadavku zákazníka. Každý z bytů má garážové stání, sklep a terasu nebo balkon.
„Přidanou hodnotou lokality je dostupnost. Z Prahy do Splitu letíte bez přestupu hodinu dvacet minut, za dalších dvacet minut už můžete být na bytě. Další výhodou je samotné místo. Je to kousek od Splitu, celoročně vám je k dispozici jakákoli infrastruktura, školy, školky, restaurace, sportoviště. Další příjemnou devízou je, že hned pod domem je pětihvězdičkový hotel Le Meridien, který má restaurace, bazény, fitness, masáže a klienti ho budou moci také využívat,“ upřesňuje Libor Vlasák.
Mezi další benefity patří i 120 slunečných dnů v roce, oblíbenost dané lokality s předpokladem snadného pronájmu, letiště ve Splitu vzdálené jen půlhodinu jízdy autem a marina pouhých pět minut od projektu.
„Velká část klientů si nás vybrala i kvůli možnosti kotvení v dostupné vzdálenosti. Do Chorvatska jezdí primárně kvůli moři a jachtingu,“ usmívá se Lucie Staňková.
Podle ní je bonusem i nízká daň spojená s koupí, vlastnictvím a příjmy z pronájmu nemovitosti. Ale i chorvatská příroda, nabízející nespočet národních parků, a samozřejmě blízkost průzračně čistého moře. „A nespornou výhodou je i to, že do Chorvatska dojedu pohodlně také autem.“
Byty začne společnost nabízet od pěti tisíc eur za metr čtvereční. Podle Lucie Staňkové je cena srovnatelná s Prahou i s Evropou, mnohdy i levnější než třeba nemovitosti ve Španělsku, Francii či v Itálii. Nabídka je dostupná na webových stránkách projektu a zákazníci si mohou jednotlivé byty vybírat formou rezervace. Čím dříve, tím větší možnost výběru. Rezervační poplatek je stanovený na dva tisíce eur.
Jadranská odysea pokračuje
Pro společnost je Chorvatsko zajímavá lokalita a už teď se poohlíží po dalších místech. V hledáčku je třeba ostrov Hvar, Dubrovník, případně sever Chorvatska nebo Istrie. „Investice nám musí dávat smysl. Přece jen, kdybychom stavěli v Dubrovníku, bude to pro úplně jinou klientelu než nahoře v Istrii. I z toho důvodu musíme další možná místa důkladně analyzovat, ale v plánu určitě nějaký další projekt máme,“ prozrazuje šéf H2O Group.
Každopádně pro firmu je vlastní development novým impulzem. I když, jak Libor Vlasák přiznává, zpočátku se v něm museli naučit orientovat. „Je to zase něco trochu jiného než projektové řízení. Když jste developer, jste investor a musíte tak i přemýšlet. Když děláte projektové řízení, tak zase přemýšlíte jako stavař. Ale tahle nová zkušenost nás baví a posouvá dál,“ uzavírá majitel.