Na hypotečním trhu nadále panuje pořádné horko. Po mírném ochlazení v dubnu a květnu, kdy se zdálo, že enormní poptávka po úvěrech na bydlení bude pozvolna klesat, nastalo opětovné přitopení, které z června učinilo druhý nejsilnější měsíc v historii.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších tuzemských bank, si Češi (přesně 14 069 klientů) v období od 1. do 30. června napůjčovali 44,473 miliardy korun. S větším objemem peněz, byť o fous, odcházeli z finančních institucí pouze v březnu, kdy jim byly poskytnuty hypotéky ve výši 44,723 miliardy.
Dohromady banky v průběhu prvního letošního pololetí sjednaly hypoteční úvěry za téměř 224 miliard korun, což je stejně jako za celý rok 2016 či 2017 a jen o třicet miliard méně než za rekordních dvanáct měsíců v roce 2020.
Průměrná úroková sazba přitom v červnu vzrostla o dalších sedm bazických bodů na hodnotu 2,13 procenta p.a. a zdražování stále pokračuje. I v důsledku červnového zvýšení základní sazby ze strany ČNB z 0,25 na 0,5 nabízejí momentálně některé banky hypotéky s úrokovou sazbou blížící se třem procentům.
„Sazbu 2,13 procenta obdrželi klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června,“ přibližuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, s tím, že peněžní ústavy stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku.
Uplynulý měsíc se zvýšila rovněž průměrná částka, kterou si lidé na bydlení půjčují, a to na 3 161 080 korun. Meziročně tak průměrná výše poskytnuté hypotéky stoupla o více než 400 tisíc korun.
„Nejvyšší růst poptávané částky jsme zaznamenali v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Ve všech těchto regionech vzrostla průměrná výše poptávaného úvěru o téměř půl milionu korun,“ rozvádí Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto. „Naopak v Ústeckém kraji se tato částka za poslední rok prakticky nezměnila.“
Podle odborníků lze očekávat, že hypoteční trh v blízké době neutlumí ani vyšší sazby, které se ještě změní směrem nahoru, neboť centrální banka plánuje další zvýšení repo sazby.
Vůbec poprvé by tak měla padnout hranice tří set miliard korun sjednaných hypoték během jediného roku. Stane se tak patrně už během tohoto měsíce.