Mecenášství a filantropie v Česku dospívají a přibližují se západním zvyklostem. Jednou z nich je i sílící trend mezi majetnými Čechy, kteří se rozhodli, že budou potřebným pomáhat i po své smrti. A to tím, že ve své závěti odkážou část svého jmění na dobročinné či charitativní účely.
K tomuto kroku se ve světě v minulosti odhodlal například miliardář Warren Buffett, který v rámci svého slibu „Giving pledge“ odkázal v závěti značnou část svého jmění například nadaci Melindy a Billa Gatesových.
V Česku byly takové činy doposud spíše ojedinělé, nyní ale tento trend začíná zesilovat. Posledním důkazem je Vladimíra Glatzová, jedna z nejvlivnějších českých advokátek a zakladatelka jedné z největších a nejstarších českých advokátních kanceláří Glatzova & Co.
Ta je dlouholetou patronkou Nadace Dobrý anděl, kterou spoluzaložil Petr Sýkora, a pamatovala na ni i ve své závěti.
„Myslím, že je správné odkázat určitou částku těm, kteří jsou potřební. Inspiroval mě k tomu Petr Sýkora, který je ztělesněním dobrého anděla. Dává do nadace svůj čas i své peníze a je třeba ho podpořit. Své syny vedu k tomu, aby pomáhali potřebným, a mé rozhodnutí schvalují,“ říká pro Forbes Vladimíra Glatzová.
Renomovaná advokátka se ovšem zdráhá říci konkrétní částku, kterou Nadaci Dobrý anděl odkázala.
„Pomáhat se má tak, aby o tom ostatní nevěděli. Petrovi jsem dovolila, aby to na mě řekl, protože chce inspirovat k podobné akci i další Čechy, a to mi dávalo smysl, tak jsem souhlasila. Ale hovořit o konkrétní částce mi přijde nepatřičné,“ vysvětluje svou motivaci.
„Jde o průlomové rozhodnutí, to jsme tu dříve vůbec nezažívali,“ váží si kroku i odvahy Glatzové spoluzakladatel Nadace Dobrý anděl Petr Sýkora, který s ní letos na podzim oslavil už třináctý rok existence a brzy přes ni rozdá tři miliardy korun.
Bývalý podnikatel se dnes věnuje zejména filantropii a také studiu své oblíbené filozofie. Ve volném čase mimo jiné rád cestuje a oblíbil si například Nový Zéland, kde je praxe odkazování části svého majetku v závěti na dobročinné účely poměrně hodně zakořeněná.
„Na Novém Zélandu má takovou závěť velká část lidí. Podnikatelé, tak jak jsem se ptal, prakticky všichni. Je to ve skutečnosti snadné. A také ohleduplné k těm, kdo tu po nás zůstanou. Navíc ji člověk může kdykoli změnit, upravit. A mimochodem – mít docela báječný pocit z toho, že jednu důležitou věc má v pořádku,“ říká Sýkora.
Ani sám Petr Sýkora nezůstává stát stranou současných trendů. Ačkoli letos oslavil teprve padesátku, závěť už sepsanou má, a to i s dalším spoluzakladatelem nadace Janem Černým. „Počítáme s tím, že Dobrému andělovi část jmění připadne. A nejen Dobrému andělovi,“ říká Sýkora.
Detailnější článek o tom, jak se Nadaci Dobrý anděl daří a kdo vše z českých podnikatelů jej podporuje, najdete v prosincovém vydání magazínu Forbes, který je od čtvrtka 5. prosince volně v prodeji v trafikách.