Díky rostoucím trhům zbohatlo za posledních dvanáct měsíců téměř všech pětadvacet nejbohatších lidí v Americe – někteří o miliardy nebo dokonce desítky miliard dolarů.
Celkem má 25 nejbohatších miliardářů z žebříčku Forbes 400 dohromady majetek v hodnotě 2,5 bilionu dolarů. Drží tak téměř polovinu z celkového majetku celé první čtyřstovky nejbohatších, který činí 5,4 bilionu dolarů.
Tato elitní skupina je o 471 miliard dolarů bohatší než v roce 2023, přičemž každý z 25 nejbohatších si polepšil v průměru o 31 procent, což výrazně překonává osmnáctiprocentní nárůst bohatství všech členů žebříčku a sedmadvacetiprocentní růst indexu S&P 500.
Největší podíl na nárůstu pochází od dvou lidí: majitele Mety Marka Zuckerberga, který si díky rostoucím akciím Mety připsal 75 miliard dolarů, a Jensena Huanga ze společnosti Nvidia, který se svezl na vlně umělé inteligence a získal od loňského roku 63,3 miliardy dolarů navíc. Jsou to dva z rekordních dvanácti členů žebříčku Forbes 400, kteří jsou zároveň v klubu dolarových stamiliardářů, jejichž jmění dosahuje desetimístné cifry.
Většina z letošní pětadvacítky byla v top 25 i v loňském roce. Jsou tu však tři nové tváře: podnikatelé Jeff Yass (v roce 2023 se umístil na 28. místě), Thomas Peterffy (27. místo) a dědic Walmartu Lukas Walton, který díky rostoucím akciím maloobchodního řetězce letos poskočil z loňského 31. místa na 25. místo. Nahradili MacKenzie Scott, bývalou manželku Jeffa Bezose, která pokračuje v rozdávání svého jmění, Miriam Adelson, jejíž akcie provozovatele kasin Las Vegas Sands se propadly, a investora Lena Blavatnika, jehož akcie Warner Music Group mají nižší hodnotu než před rokem. Zuckerberg poskočil o pět míst na třetí příčku, Huang o šest na jedenáctou.
Pouze tři členové první pětadvacítky za poslední rok zchudli. Jedním z nich je Elon Musk, jehož jmění kleslo o sedm miliard dolarů. Stále však zůstává nejbohatším člověkem v Americe. Jmění kleslo i Billu Gatesovi. Důvodem je, že se zvýšil odhad jeho rozvodového vyrovnání s Melindou French Gates z roku 2021. Třetím z nich je Phil Knight, jehož akciím Nike se od loňského roku nedaří.
Tady je 25 nejbohatších členů žebříčku Forbes 400 pro rok 2024:
Čisté jmění je uvedeno k 1. září 2024.
25. Lukas Walton
Čistý majetek: 33,9 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Walmart | Věk: 38 let
Jeden z osmi vnuků Sama Waltona zdědil po svém otci Johnu Waltonovi, který zemřel při leteckém neštěstí v roce 2005, přibližně čtyřprocentní podíl ve společnosti Walmart. Lukas, který v dětství přežil rakovinu, založil a řídí Builders Vision, filantropickou platformu zaměřenou na udržitelnost a investice s pozitivním dopadem. Ta od svého založení v roce 2021 rozdala více než tři miliardy dolarů.
Je jedním z pouhých dvou členů žebříčku Forbes 400 mladších čtyřiceti let (druhým je investor do rizikového kapitálu Joshua Kushner, č. 347, kterému je 39 let). Jeho matka Christy Walton (č. 48) v červenci spolupodepsala dopis vyzývající prezidenta Bidena, aby odstoupil z voleb v roce 2024, a shání finanční prostředky pro Kamalu Harris. Ve správní radě společnosti Walmart stále sedí dva členové třetí generace rodiny Waltonů: Jimův syn Steuart Walton (Lukasův bratranec z prvního kolena) a Robův zeť Greg Penner, který je předsedou představenstva.
24. Phil Knight a rodina
Čistý majetek: 36,8 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Nike | Věk: 86 let
„Na prahu olympijských her musíme znovu zažehnout vášeň, touhu a chuť vítězit,“ napsal Knight letos v létě v dopise americkým sportovcům, jejichž dresy navrhla společnost Nike. Podobné povzbuzení by potřeboval i jeho gigant v oblasti sportovního oblečení. Akcie Nike totiž od loňského roku klesly o patnáct procent, čímž se Knight, který společnost založil v roce 1964 spolu se svým trenérem atletiky na Oregonské univerzitě, stal jedním z pouhých tří členů Top 25, kteří jsou chudší než v roce 2023.
23. Thomas Peterffy
Čistý majetek: 40 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Diskontní makléř | Věk: 80 let
Peterffy je o více než deset miliard dolarů bohatší než loni, protože akcie společnosti Interactive Brokers Group, která se zabývá elektronickým obchodováním a kterou založil v roce 1993, vzrostly o třicet procent. Společnost loni dosáhla tržeb ve výši 4,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o dvaačtyřicet procent.
22. Ken Griffin
Čistý majetek: 43 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Hedgeové fondy | Věk: 55 let
Griffinův hedgeový fond Citadel, který je nejziskovějším fondem všech dob, loni vydělal na obchodování 8,1 miliardy dolarů. Od té doby Griffin, který nikdy nenechává peníze ležet ladem, věnoval padesát milionů dolarů univerzitě v Miami, utratil 45 milionů dolarů za kostru stegosaura (rekordní cena v aukci dinosaurů) a více než devadesát milionů dolarů za nemovitost ve francouzském Saint-Tropez.
21. Stephen Schwarzman
Čistý majetek: 43,6 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Investice | Věk: 77 let
V srpnu Schwarzman a jeho manželka oznámili, že po své smrti chtějí otevřít své sídlo Miramar v Newportu na Rhode Islandu veřejnosti jako muzeum. V roce 2021 utratili za sídlo z konce devatenáctého století 27 milionů dolarů a od té doby ho restaurují. V květnu Schwarzman, spoluzakladatel a generální ředitel investiční společnosti Blackstone s majetkem ve výši bilionu dolarů, oznámil, že podporuje Trumpa v prezidentských volbách. Dva roky předtím přitom slíbil, že v roce 2024 podpoří někoho jiného.
20. a 19. Jacqueline a John Marsovi
Čistý majetek: každý z nich 47,6 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Cukrovinky, krmivo pro zvířata | Věk: 84 let (Jacqueline) 88 let (John)
V srpnu jejich společnost Mars Inc. oznámila, že kupuje výrobce občerstvení a cereálií Kellanova (dříve Kellogg’s) za 35,9 miliardy dolarů. Díky této transakci budou pod hlavičkou společnosti Mars vedle tyčinek Snickers, M&M’s a Kind patřit i značky jako Pringles, Pop-Tarts a Froot Loops. Jedná se o největší akvizici společnosti od roku 2008, kdy koupila společnost Wrigley za 23 miliard dolarů. Sourozenci Marsovi vlastní podle odhadů dvě třetiny podniku s obratem padesát miliard dolarů (tržby v roce 2023), ale nepodílejí se na každodenním provozu.
18. Jeff Yass
Čistý majetek: 49,6 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Obchodování, investice | Věk: 66 let
Yassovo jmění se téměř zdvojnásobilo poté, co Forbes přehodnotil jeho obchodní firmu Susquehanna International Group – a Yassův podíl na zisku – na základě daňových přiznání, která unikla na server ProPublica. Vzhledem k tomu, že potenciální zákaz TikToku v USA ohrožuje odhadovaný patnáctiprocentní podíl společnosti Susquehanna v této sociální síti, daroval Yass během volebního období roku 2024 příspěvky na federální politiku ve výši téměř sedmdesáti milionů dolarů. Z toho bylo 20,5 milionu dolarů pro Klub pro růst (Club for Growth Action), konzervativní politický akční výbor, jenž se veřejně postavil proti zákazu TikToku (ale který popírá, že by byl ovlivněn Yassem).
17. Charles Koch & rodina
Čistý majetek: 67,5 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Koch, Inc. | Věk: 88 let
16. Julia Koch & rodina
Čistý majetek: 74,2 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Koch, Inc. | Věk: 62 let
V srpnu se společnost Koch Industries změnila na Koch, Inc., když Charles poprvé od převzetí rodinné firmy po smrti svého otce v roce 1967 změnil značku konglomerátu, který se stále více zaměřuje na technologie a jehož tržby dosahují 125 miliard dolarů. Julia Koch, vdova po Charlesově bratru Davidovi (zemřel v roce 2019), a její tři děti zaplatily ve stejném měsíci téměř sedm set milionů dolarů za patnáctiprocentní podíl ve společnosti BSE Global, která vlastní basketbalové kluby Brooklyn Nets z NBA a New York Liberty z WNBA a provozuje halu Barclays Center v Brooklynu.
15. Alice Walton
Čistý majetek: 89,2 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Walmart | Věk: 74 let
14. Rob Walton a rodina
Čistý majetek: 94,3 miliardy dolarů | Zdroj majetku: Walmart | Věk: 79 let
13. Jim Walton & rodina
Čistý majetek: 95,9 miliardy dolarů | Zdroj bohatství: Walmart | Věk: 76 let
Rob Walton v červnu odešel z představenstva společnosti Walmart po více než čtyřech desetiletích působení ve funkci ředitele firmy. Tu v roce 1962 spoluzaložil jeho otec Sam Walton, který zemřel v roce 1992. Odhadovaný pětatřicetiprocentní podíl Roba a jeho sourozenců v maloobchodním gigantu má větší hodnotu než kdykoli předtím, protože zákazníkům se očividně zamlouvá strategie Walmartu s heslem „nízká cena každý den“.
Unikají tak vysoké inflaci, což zvyšuje tržby i akcie společnosti na historická maxima. Jim stále předsedá rodinné bankovní skupině Arvest Bank Group, jejíž aktiva dosahují 26 miliard dolarů. Alice, která je nejbohatší ženou Ameriky již podeváté za posledních deset let, na začátku září převzala titul nejbohatší ženy světa od dědičky společnosti L’Oréal Françoise Bettencourt Meyers z Francie.
12. Michael Dell
Čistý majetek: 101 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Dell Technologies | Věk: 59 let
Dell získal v listopadu 2023 největší výplatu v historii, když polovodičový gigant Broadcom koupil jeho spin-off VMware, který se zabývá cloudovými technologiemi. Dell vyměnil svůj devětatřicetiprocentní podíl za odhadovaných 33 miliard dolarů v hotovosti a akciích Broadcomu. V té době vložil 3,6 miliardy dolarů v hotovosti a akciích do své rodinné charitativní nadace a nejméně pět set milionů dolarů vložil do dárcovského fondu. Dellovo čisté jmění se letos zvýšilo o čtyřicet procent díky skokovému nárůstu cen akcií Broadcomu o devadesát procent a Dell Technologies o 64 procent.
11. Jensen Huang
Čisté jmění: 104 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Polovodiče | Věk: 61 let
Huang stále stoupá do vyšších sfér. Polepšil si o 63,3 miliardy dolarů, což ho posunulo o dalších šest příček v žebříčku Forbes 400 (loni poskočil o 31 míst), a to díky nárůstu akcií společnosti Nvidia o 162 procent. S rostoucím bohatstvím roste i jeho věhlas. Například během jeho letošní cesty na rodný Tchaj-wan sledovali každý jeho krok paparazzi. Huang v roce 1993 spoluzaložil společnost Nvidia, která navrhuje a prodává více čipů pro systémy umělé inteligence než kterákoli jiná společnost, a od té doby zastává funkci generálního ředitele a prezidenta.
10. Michael Bloomberg
Čistý majetek: 105 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Bloomberg LP | Věk: 82 let
Bývalý starosta New Yorku a spoluzakladatel finanční, informační a mediální společnosti Bloomberg LP obdržel v květnu od prezidenta Bidena nejvyšší státní civilní vyznamenání, Prezidentskou medaili svobody. Během následujících tří měsíců Bloomberg oznámil dary ve výši 1,6 miliardy dolarů lékařským fakultám své alma mater, univerzity Johnse Hopkinse, a čtyřem historicky černošským vysokým školám.
9. Bill Gates
Čistý majetek: 107 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Microsoft | Věk: 68 let
Pořadí spoluzakladatele Microsoftu je nejhorší za posledních 34 let, a to především kvůli novému odhadu Forbesu ohledně jeho rozvodového vyrovnání z roku 2021. V září Netflix vydal pětidílný seriál What’s Next? The Future with Bill Gates, který se zabývá tématy jako umělá inteligence a nerovnost příjmů. V únoru 2025 má vydat memoáry s názvem Source Code.
Společnost TerraPower, kterou v roce 2008 spoluzakládal, začala v červnu stavět zkušební elektrárnu nové generace ve Wyomingu. Tentýž měsíc jeho bývalá manželka Melinda odstoupila z funkce spolupředsedkyně nadace manželů Billa a Melindy Gatesových a odešla s 12,5 miliardy dolarů pro vlastní filantropii.
8. Steve Ballmer
Čistý majetek: 123 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Microsoft | Věk: 68 let
„Sakra, jsem tak natěšený!“ zvolal Ballmer v srpnu při slavnostním otevření nového stadionu Intuit Dome pro osmnáct tisíc diváků, ve kterém nově hraje jeho klub Los Angeles Clippers. Před deseti lety koupil Ballmer Clippers za tehdy rekordní částku dvě miliardy dolarů poté, co čtrnáct let vedl Microsoft jako generální ředitel, a na nový stadion vynaložil další dvě miliardy dolarů z vlastních peněz. Forbes nyní oceňuje tým na více než 4,6 miliardy dolarů.
7. Sergey Brin
Čistý majetek: 130 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Google | Věk: 51 let
6. Larry Page
Čistý majetek: 136 miliard dolarů | Zdroj majetku: Google | Věk: 51 let
Federální soudce v srpnu rozhodl, že Pageův a Brinův Google jednal nezákonně, když si chtěl udržet monopol v oblasti internetového vyhledávání, které tvoří 57 procent tržeb mateřské společnosti Alphabet. Technologický gigant se údajně hodlá odvolat. Akcie dosáhly v červenci historického maxima díky pokračujícímu rozvoji generativní umělé inteligence a cloudových služeb společnosti Google, včetně partnerství se společností Oracle. V posledních měsících však zaznamenaly pokles.
5. Warren Buffett
Čistý majetek: 150 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Berkshire Hathaway | Věk: 94 let
I po více než sedmi desetiletích má tato investiční legenda stále dost práce. V srpnu se Berkshire Hathaway stala první americkou netechnologickou společností, jejíž tržní kapitalizace dosáhla jednoho bilionu dolarů. V červnu Buffett – největší filantrop v zemi s celkovými dary ve výši přibližně šedesáti miliard dolarů – věnoval akcie Berkshire v hodnotě 5,3 miliardy dolarů.
Původně se předpokládalo, že naprostou většinu jeho zbývajícího jmění daruje Gatesově nadaci. To však nyní Buffett změnil a upřesnil, že jej chce odkázat charitativnímu fondu vedenému jeho třemi dětmi.
4. Larry Ellison
Čistý majetek: 175 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Oracle | Věk: 80 let
Pro spoluzakladatele společnosti Oracle, jejího technologického ředitele a více než čtyřicetiprocentního akcionáře to byl další úspěšný rok. Akcie softwarové firmy vzrostly o dvanáct procent na rekordní hodnotu. Podle toho také Ellison utrácí: v srpnu investoval téměř tři sta milionů dolarů do letoviska na Floridě, čímž rozšířil své více než dvoumiliardové portfolio nemovitostí. Plánuje také investovat údajně šest miliard dolarů do fúze Paramount Global se Skydance, mediální produkční společností svého syna Davida.
3. Mark Zuckerberg
Čistý majetek: 181 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Facebook | Věk: 40 let
Nikdo nezbohatl za poslední rok v dolarovém měřítku více než „Zuck“, jak si miliardář někdy přezdívá. Je bohatší o 75 miliard dolarů a po 75procentním nárůstu akcií Meta Platforms se v žebříčku nejbohatších Američanů umístil o pět míst výše. Tržby rostly o více než dvacet procent za čtvrtletí a gigant sociálních sítí za poslední rok odkoupil své akcie v hodnotě 31 miliard dolarů. Zuckerberg, který v květnu oslavil čtyřicátiny, si osvojil nový vzhled, nosí zlatý řetěz, nechal si narůst vlnité vlasy a uniformní mikinu s kapucí vyměnil za koženou bundu. Svou manželku Priscillu také překvapil sedmimetrovou sochou s její podobiznou.
2. Jeff Bezos
Čistý majetek: 197 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Amazon | Věk: 60 let
Od loňského léta si Bezos v Miami na ostrově zvaném „miliardářský bunkr“ pořídil tři domy za 234 milionů dolarů. Peněz má dost: od loňského listopadu, kdy se přestěhoval do daňového ráje na Floridu, zakladatel Amazonu vyvedl více než osm miliard dolarů (před zdaněním) ze svých akcií. A stále vlastní devět procent akcií e-commerce Leviathanu, jehož akcie vzrostly o 29 procent.
Bezosův fond Earth Fund, jehož prostřednictvím věnoval dvě miliardy dolarů ze slíbených deseti miliard, rozdělí koncem letošního roku až sto milionů dolarů vítězům soutěže AI for Climate and Nature.
1. Elon Musk
Čistý majetek: 244 miliard dolarů | Zdroj bohatství: Tesla, SpaceX | Věk: 53 let
Samozvaný „technokrál“ a majitel společnosti Tesla je již třetí rok po sobě na vrcholu žebříčku Forbes 400. A to i přesto, že přišel o sedm miliard dolarů, protože akcie jeho výrobce elektromobilů klesly o čtrnáct procent a soudce v Delaware v lednu zrušil platnost jeho akciových opcí v hodnotě 56 miliard dolarů. V květnu Muskův nový startup xAI zaměřený na umělou inteligenci vydělal šest miliard dolarů při ocenění ve výši 24 miliard dolarů.
O měsíc později jeho výrobce raket SpaceX zahájil nabídku na odkup akcií, jež společnost ocenila na přibližně 210 miliard dolarů, přičemž její hodnota vzrostla z téměř 180 miliard dolarů. Necelou hodinu po neúspěšném pokusu o atentát na Donalda Trumpa Musk bývalého prezidenta podpořil v příspěvku na sociální síti X, který vidělo 220 milionů lidí. Trump nyní slibuje, že v případě svého zvolení jmenuje Muska do nové vládní komise pro efektivitu.