Vlastislav Novotný chodí rád do sauny. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby jich sám neměl po Praze a Brně na tři desítky a neproměnil je v úspěšný byznys. Jeho sítí sedmi wellness center Infinit totiž ročně projde půl milionu Čechů, kteří v nich utratí 120 milionů korun.
„Ale před lety jsem plánoval, že touhle dobou už budu mít center aspoň sto,“ říká naoko zklamaně Novotný a prstem přejíždí po displeji tabletu, na kterém mu běží plány, výkresy a půdorysy jeho dalších nápadů. Jak ale teď sám říká, příští rok a půl si „chce dát trochu voraz“.
Loni v létě si splnil sen a u hotelu Maximus nedaleko Brněnské přehrady otevřel největší venkovní wellness v Česku – areál o rozloze čtyř tisíc metrů čtverečních, kde za 95 milionů vyrostly umělý potok, jezírko a 11 saun, z nichž některé jsou zakopané do stráně a připomínají Tolkienův Hobitín.
„Když jsme před 12 lety začínali, měli jsme v prvním roce rekordní návštěvnost 45 lidí za den. A já si říkal, že by bylo skvělé se dostat na 50 návštěvníků. Dnes nám v lepší dny přijde do všech wellness center i 2500 lidí denně,“ usmívá se 38letý muž, jehož relaxační síť patří mezi nejlepší v Česku.
Jeho příběh dnes přitom mohl vypadat úplně jinak. Novotný totiž patří mezi podnikatele, kteří jednoho dne převrátili svůj život naruby, zariskovali a pustili se do nečeho, o čem do té doby jen snili. Berte to jako inspiraci, že to stojí za to.
Majitel Infinitu (vlastní 75 procent) jako mladý rozjel kariéru v pojišťovnictví a s kamárádem to dotáhli až k vlastní firmě, kde si Novotný měsíčně vydělal i sto tisíc. Jenže o peníze mu nešlo. Pořád ho to táhlo k saunám, které si oblíbil už v dětství.
Když mu bylo 25 let, jednu takovou si otevřel v Kutné Hoře. Tehdy to ještě nevyšlo. Druhý pokus o tři roky později už ano. Jeho známá, ke které v Praze chodil do sauny, dostala nabídku otevřít wellness centrum kousek od holešovického nádraží, a nakonec se do toho pustili společně.
„Náš investor tam měl administrativní budovu, kde byl nevyužitý sklep, tak ho napadlo tam udělat wellness. Investoval do jeho stavby 6-7 milionů, já ze svého asi 300 tisíc a začali jsme to centrum provozovat,“ popisuje Novotný byznysový model, který používá dodnes.
Žádné z wellness center nevlastní – majitelem je investor, většinou vlastník hotelu, který na své náklady centrum podle projektu Infinitu vybuduje. Novotného firma je pak jeho provozovatelem, stará se o zaměstnance, majiteli platí nájem a zbylý zisk si nechává. „Dnes by už pro nás investice na úrovni několika milionů nebyl problém, ale zpočátku ano, proto jsme šli touto cestou. Navíc s investorem je to vždy rychlejší,“ říká Novotný.
K téhle myšlence ho prý přivedla kniha Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta. „Díky ní jsem si poprvé uvědomil, že se dá podnikat i bez peněz,“ vzpomíná. „Když to řeknu v nadsázce, správné heslo majitele je: Proč bych to dělal já, když to může udělat někdo jiný. A proč bych do toho měl dávat své peníze, když do toho můžu dát peníze někoho jiného.“
Navzdory klasické success story si Infinit prošel několika krizemi – ta první přišla hned v roce 2003 po otevření první pobočky v Holešovicích.
„Měl jsem wellness, k tomu pojišťovací firmu, tak jsem si pořídil černého passata a myslel jsem si, že vím, o čem je život. Jenže začátek jsme nezvládli, měsíčně jsme byli ve ztrátě sto tisíc a já tolik peněz neměl. Tak jsem auto prodal, koupil jsem si lítačku na MHD a naučil jsem se ve firmě fungovat úsporně. To mi pomáhá dodnes,“ říká Novotný.
Jeho firma rostla, čtyři roky po sobě zdvojnásobovala obrat, otevírala jedno wellness centrum za druhým, Novotný si dokonce založil realitní firmu, aby se naučil hledat ty správné nemovitosti pro své sauny, a počet zákazníků bleskově přibýval. „90 procent z nich jsme nepřetáhli od konkurence, ale naučili jsme je chodit k nám,“ tvrdí majitel Infinitu.
Vrchol jeho snu o velké síti míst, kde si odpočinete, ohřejete své svaly v sauně a zajdete si na masáž, pak přišel loni v podobě pobočky Maximus u Brněnské přehrady.
„O dva kilometry dál jsme už dřív provozovali jiné wellness centrum. Navzájem jsme se považovali za konkurenci, tak jsem tehdy majiteli konkurenčního hotelu navrhl, že by bylo lepší spojit síly. Řekl jsem mu, že postavíme nejkrásnější venkovní wellness v Česku a myslím, že to taky je minimálně jedno z nejpovedenějších center u nás,“ říká Novotný.
Jen architektonické řešení by ale nestačilo. Proč se Novotného království stalo tak populární? Jak sám říká – kouzlo tkví ve spoustě malých detailů.
„Vezměte si třeba restaurace. Když mají otevřeno do jedenácti, už v půl jedenácté kolem vás začnou zvedat židle na stoly. Nelíbí se mi to, tak jsem si řekl, že to dělat nebudeme. Naši zaměstnanci jsou proto placení do půl dvanácté a mají podmínku, že musí zákazníka obsloužit i půlhodiny po zavíračce. A do sauny vám smějí přijít říct, že zavíráme, nejdřív ve 23:03. Tedy tři minuty po zavíračce,“ popisuje Novotný recept na úspěch.
Ještě důležitější je ale jiná věc. Čistota. Na tu je totiž Novotný pedant. „Došlo mi, že tenhle obor je jedna velká koupelna. Pořád musíme uklízet. Ani u nás doma nemám tak čisto jako v našich wellness centrech,“ směje se Novotný. Filtrace ve 27 bazénech a whirpoolech Infinitu je prý oproti normám až třikrát předimenzovaná a jen za noční úklid utratí Novotný ročně kolem čtyř milionů.
Loni tenhle kolos, který zaměstnává téměř 300 lidí, vydělal kolem deseti milionů, Novotný však všechen zisk obratem vrací zpět do firmy.
„Beru si relativně malý plat, třeba padesát šedesát tisíc a všechno ostatní jde zpět do rozvoje firmy. Moje motivace není mít víc soukromých peněz,“ říká.
Podobně „nematerialisticky“ teď přistupuje i k budoucnosti své firmy. Když Novotného chvíli pozorujete, máte pocit, že se snaží žít stejně uvolněně, jako by nikdy nevyšel z relaxační místnosti na ulici. „Pět procent firmy teď vlastní moje žena, zbytek má moje kolegyně. A postupně chci firmu předat zaměstnancům celou,“ má jasno. „Nechci, abych jednou umřel jako pan Infinit. Líbí se mi ten americký model, že firmu dostanou zaměstnanci, kteří ji tvoří,“ dodává.
Minimálně pět až deset let si ale chce v Infinitu nechat alespoň padesátiprocentní podíl, aby mohl ovlivňovat jeho filozofii. Plánů má ostatně dost. Rozšířit wellness centrum v Holešovicích, v nejbližší době se na dvojnásobnou velikost rozroste i brněnský Maximus (přibude i bazén s nejslanější vodou v Českou) a zhruba do dvou let by stejně velký venkovní wellness mohl vzniknout i v Praze.
„Máme teď na stole patnáct reálných nabídek od různých investorů, měsíčně dostáváme tak jednu dvě,“ přiznává Novotný. I proto změnil názor a chce pro svoji firmu vymyslet franšízový koncept. „Manažersky zvládneme uřídit nanejvýš deset poboček,“ vysvětluje muž, který si splnil svůj sen.
Mimochodem, když mu bylo 17 let a přemýšlel, co by chtěl jednou dělat, do sešitu si tehdy nakreslil dům se saunou a bazénem. „Dodnes ho mám doma uložený,“ usměje se Novotný.
Další příběhy lidí, kteří ze dne na den změnili svůj život a uspěli, najdete ZDE