Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 procent její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Letos Kara plánuje tržby 380 až 400 milionů korun, čímž by se dostala na hodnoty předcovidového roku 2019.
ČTK to dnes řekl samotný Rinth. Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila třináct měsíců trvající insolvenční řízení. Vlastnické změny proces záchrany a reorganizace Kary podle Rintha završují.
Se skupinou Natland se Rinth spojil kvůli záchraně Kary, která v únoru 2021 skončila v úpadku. Před úpadkem Karu vlastnila investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, který Karu od Rintha koupil v roce 2018. Řízení Kary Rinth opět převzal loni v květnu a její záchranu financoval vložením vlastních téměř sto milionů korun. Reorganizační plán připravila investiční skupina Natland.
Kara, jejíž vznik sahá do roku 1948, pod Rinthovým vedením v polovině loňského května začala otevírat uzavřené prodejny. Nyní má v obchodních centrech 25 prodejen v Česku a sedm na Slovensku. Sklady a dílny má Kara v areálu v Trutnově-Bohuslavicích. Zaměstnává asi 160 lidí.
„Dál budu pokračovat v obchodní a finanční stabilizaci Kary. Dál budu Kaře poskytovat úvěrový rámec až do výše padesáti milionů korun. Chystáme rekonstrukci některých prodejen a nyní naplno připravujeme kolekci pro podzim a zimu,“ řekl Rinth. Záměr tržeb až 400 milionů korun se podle něj zatím naplňuje.
Téměř všechny nároky dlužníků Kara již uhradila. Pro úhradu pohledávek, které jsou postiženy různými incidenčními spory, Kara složila téměř šest milionů korun na zvláštní účet. Takzvaní nezajištění věřitelé by měli v reorganizaci získat zpět nejméně 9,59 procenta svých pohledávek, zatímco v případě konkurzu by to bylo 6,9 procenta. Kara měla 160 věřitelů, kteří po ní požadovali 277 milionů korun.
Při podání insolvenčního návrhu v únoru 2021 Kara uvedla, že ji negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Podle Natlandu byla důvodem insolvence Kary i neúspěšná obchodní strategie bývalého managementu a poskytování půjček ostatním společnostem ze skupiny C2H. V insolvenci skončily i další Mičkovy firmy, například oděvní firma Pietro Filipi.