Během loňské topné sezony si výrazně připlatilo za energie 68 procent Čechů, nejčastěji o dvacet až šedesát procent.
Kolem patnácti procent lidí pak zaznamenalo navýšení plateb o více než sto procent. Česko tím patří k zemím s největším růstem cen za energie v Evropě, vyplývá z průzkumu společnosti Resideo v několika zemích střední a východní Evropy.
Zdražování energií přimělo spotřebitele k úsporám, podle průzkumu šetří zejména na elektřině a topení.
Výrazně navýšení nákladů na energie v řádu desítek procent bylo podle průzkumu, který se uskutečnil na přelomu srpna a září na vzorku více než 500 majitelů domů v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, patrné u téměř všech zemí regionu střední a východní Evropy.
Nejvíce lidí podobné navýšení výdajů deklarovalo v Polsku, a to kolem 77 procent. Následovalo Rumunsko se 74 procenty a právě Česko s 68 procenty. Nadpoloviční většina lidí zaplatila za energie více i v Maďarsku nebo na Slovensku.
Kvůli nárůstu cen energií většina Čechů změnila své životní standardy a začala šetřit. Nejčastěji lidé podle průzkumu šetřili elektřinou, jejíž spotřebu snížilo 88 procent dotázaných.
Kolem 68 procent respondentů také omezilo vytápění. Podobně na tom byl celý region střední a východní Evropy.
Podle Stanislava Prokeše ze společnosti Resideo se nyní domácnosti mnohem více zajímají o možnosti úsporných řešení, která jim mohou výrazně snížit náklady a neplýtvat energií. „Češi mají sice podle průzkumu stále tendenci šetřit energii třeba tím, že si na sebe vezme více oblečení, ale jde to i jinak. Stále více lidí to řeší modernizací stávajícího systému vytápění, tedy jeho efektivní regulací,“ řekl.
Letošní topnou sezonu už ovšem spotřebitelé podle průzkumu řeší o něco méně. Zvýšených nákladů na vytápění se v něm obávala méně než polovina respondentů.