ESG. Pro mnohé stále abstraktní zkratka, ale strkat před ní hlavu do písku se nevyplácí. Místo pštrosího přístupu je lepší hledat v „zelené vlně“ nové příležitosti. Jak můžou udržitelnost a s ní spojené legislativní změny pomoci změnit byznys k lepšímu, radí Erik Kolan a Libor Němec z advokátní kanceláře Glatzová & Co.

Povinnost nefinančního reportingu nadělá firmám nové starosti – ty velké musí začít sbírat data od roku 2025 a o rok později o svém přístupu k udržitelnosti začít veřejně reportovat. Menší a střední kótované firmy čeká to samé kolečko o rok později.

„ESG a reporting ale není potřeba brát jen jako nutné zlo,“ myslí si partner advokátní kanceláře Glatzová & Co. Libor Němec. „Firmy to mohou brát i jako příležitost ukázat se v dobrém světle,“ doplňuje ho další partner advokátní kanceláře Erik Kolan.

O image a konkurenční výhodě se v souvislosti s ESG a nefinančním reportováním mluví stále častěji. Podle loňské CSR studie agentury Ipsos až 72 procent spotřebitelů vnímá odpovědnost a udržitelnost firem jako přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb

Celkem 44 procent ji považuje za důležitý aspekt při nákupu. Férovost k vlastním zaměstnancům je pak na špici požadavků, které Češi na firmy kladou.

Právníci Glatzová & Co. už teď pomáhají klientům s přípravou na finanční i nefinanční reporting, nastavují jim vnitřní fungování, metodiky, pravidla a předpisy a ladí firemní vize s legislativními požadavky. Na správně nastavené firemní cíle pak firma může mnohem snáz navázat samotný sběr dat.

A třeba v nich najít i další příležitosti, než je lepší image v očích zákazníků:

1. Posílení soběstačnosti

ESG je ideologie, slyšíme často. Když ale Rusko napadlo Ukrajinu, získala slova jako energetická transformace úplně nový rozměr. Nejlépe to shrnuje slovo soběstačnost.

„Po 24. únoru 2022 mezi firmami rapidně stoupl zájem řešit vlastní energetickou soběstačnost. Jako poskytovatelé právních služeb v téhle oblasti jsme zaznamenali nárůst poptávky v řádu stovek procent,“ říká Erik Kolan.

Odvětví bylo do té doby v útlumu. „Teď ale přicházejí noví klienti a chtějí poradit. Každý chápe, že pokud vám vlastní zdroj pokryje přes sedmdesát procent spotřeby, tak se vás výkyvy na trhu jen tak nedotknou,“ doplňuje advokát. Může jít třeba o solární panely na volné ploché střeše průmyslového areálu.

2. Obnovitelné zdroje jako investice

Stavba solárů a větrníků donedávna čelila řadě překážek. Částečně je vyřešila novela zákona známého jako Lex OZE I., platná od začátku roku.

„Je to zásadní změna v oblasti územního plánování. Říká totiž, že obnovitelné zdroje energie nad jeden megawatt jsou ve veřejném zájmu. To vám výrazně pomáhá, pokud chcete stavět,“ vysvětluje Kolan.

Díky tomu, že obnovitelné zdroje dostaly statut veřejné technické infrastruktury, jejich stavbu už není tak snadné zablokovat, pokud není územním plánem vysloveně zakázaná.

A kromě uvolnění překážek jsou investice atraktivnější i díky pobídkám, které umožňují dodatečně refinancovat až padesát procent nákladů. I s tím dokážou experti advokátní kanceláře Glatzová & Co. firmám pomoci.

3. Urychlení výstavby

Trochu nečekaně ESG uvolňuje také cestu pro rychlejší výstavbu, hlavně u průmyslového developmentu.

„Pokud bude projekt dostatečně šetrný k životnímu prostředí, má větší šanci rychleji projít různými povolovacími řízeními. Jedna z věcí, které jako advokátní kancelář děláme, je hledání vhodných řešení, včetně těch takzvaně zelených, aby bylo možné projekty realizovat,“ podotýká Libor Němec.

Úkolem právního poradce je provést klienta povolovacími procesy. „A ty ekologické mají rozhodně větší šanci, že dostanou zelenou,“ dodává advokát. I díky tomu by se mohl stát z ekologicky šetrnějších projektů v nejbližší budoucnosti standard.

„Tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou, recyklace vody, zadržování dešťové vody, to všechno je v průmyslovém developmentu stále běžnější,“ doplňuje Erik Kolan.